şükela:  tümü | bugün
 • titanik'in batmasindan 14 sene once morgan robertson tarafindan yazilan, titan adli "batmasi imkansiz" bir geminin nisan ayinda yaptigi transatlantik yolculuk sirasinda buzdagina carpip batmasini anlatan romandir. titanik'le benzerligi bununla da kalmayip, yeterli kadar filika olmamasi, uzunluk, hiz, yolcu sayisi gibi temalarda da isabet gostermektedir.

  bir diger psisik kitabi icin (bkz: beyond the spectrum)
 • slavoj zizek'in ideolojinin yüce nesnesi kitabında semptomu tanımlarken örnek olarak kullandığı atıflardan birisi. işin garip tarafı ise, aynı yazarın abd-japonya arasında savaşı anlatan diğer kitabı. nasıl olur da bu kadar tutarlı senaryolar ortaya çıkar? bir semptom olarak mı...
 • morgan robertson tarafından titanic'in batmasından 14 sene önce 1898 yılında kaleme alınan roman. romandaki gemi titan ile titanic gemisi arasında bir hayli acayip benzerlikler mevcut:

  -romanda titan gemisi "unsinkable" (batmaz) ve dünya'nın en büyük gemisi olarak tanımlanıyor. aynı tabirler titanic için de kullanıldı bildiğiniz üzere. titanic'in boyu titan'dan 25 metre uzunmuş.

  -14 nisan 1912 gecesi titanic saatte 22,5 deniz mili hızla ilerlerken geminin sancağı (sağ tarafı) kuzey atlantik'te newfoundland'in 400 deniz mili uzağındaki bir buzdağına çarpmıştır. titan ise yine bir nisan gecesi 25 deniz mili hızında ilerlerken geminin sancağı kuzey atlantik'te new foundland'in 400 deniz mili uzağındaki bir buzdağına çarpıyor.

  -titanic 16 cankurtaran botu ve 4 adet de engelhardt botu olmak üzere toplamda 20 adet bot bulundurmaktaydı. geminin kapasitesi olan 3000 kişinin yarısından daha azı için yeterliydi bu botlar. titan'da ise tolam 24 adet bot bulunuyor ve yine bu bot sayısı 3000 bin kapasiteli geminin yarısı için yeterli.

  -titanic'teki mürettebat ile birlikte 2224 yolcunun yarısından fazlası boğulmuştur. kurtulan kişi sayısı 710'dur. titan'da ise mürettebat ile birlikte toplam 3000 kişinin 2987'si ölüyor. sadece 13 kişi kurtuluyor.

  morgan robertson romanı titanic battıktan sonra 1912 yılında ufak değişiklikler yaparak yeniden yayımlamış. geminin özelliklerinden sadece tonaj ve gücü değiştirmiş.