şükela:  tümü | bugün
 • bir nevi cekyat. adinin kaynagi olan orjinali, japon yer yatagidir aslinda. japonlar da eskiden turklerin yaptigi gibi yer yataklarini kullandiktan sonra rulo yaparlardi. 1950lerden sonra amerikada katlanir bazalarla beraber kullanilmaya baslayan yaysiz siltelere, hala anlami degismis olsa da bu isim verilir.
 • japon minderi
 • tahta ve katlanan kanepedir bu. bir nevi cin iskencesi. cinli gibiysen zaten acip kapamasi da guc, minderi agir ve ozelligi de zaten sert olmasi. acip kapamadan yatsan da cinli gibi olsan bile sigmazsin. her yani dussuzluge dussuzluk katar.
 • metal cerceveli olanlari da vardir bunlarin ve yayli mekanizmalari sayesinde kolaylikla acilip kapanabilirler.
 • standard uretimlerine 90 kilo ve uzerinde agirliga sahip insanlarin koselerine oturtulmamasi gereken oturma aparati. *
 • gun icinde toplayip bir kose koyuldugu icin kucucuk japon evinde (1 oda 1 banyo ve kosede kucuk bir mutfak tezgahi) yer acilmasini saglayan japon yer yatagi. japon teyzelerden gorup, ogrendigim kadariyla gunes gorur gormez -tabii butun gun evde olacaksam- havalandirmak icin hemen balkon demirine atiyorum.
 • japonların geleneksel yer yatağıdır. her işte olduğu gibi bunda da olayı sanata çevirmişlerdir. üretimi çok meşakkatli olmasa da detaycılığın önem kazandığı bir zanaat. pamuk önce presleniyor sonra baklava hamuru gibi 18-20 kat üst üste seriliyor. her katı birbirine geçirmek için çeşitli katlama teknikleri kullanılıyor. sonra kılıfına geçirilerek dikiliyor. üzerindeki kılıfı da %100 pamuk oluyor. tasarımcının keyfine göre üzerinde çeşitli motifler olabiliyor.

  aynı şekilde üretilen takım halde yorganlarıyla satılıyor. yorganı kılıftan çıkartarak yıkamak mümkün fakat yatak yıkanmıyor. o yüzden hafta 1-2 kez balkon demirine serip hava ve güneş almasını sağlamak gerekiyor. balkon demirine sabitlemek için özel bir aparatı bile var. yalnız kaliteli bir futonun fiyatıyla türkiye'de çift kişilik ortopedik yatak alırsınız. minimalist japon hayatı için çok uygun bir ürün.

  yerde hiç yatmamış insanlar içinde güzel çünkü anadolu'daki keçe yataklara benzemiyor. daha yumuşak ve dengeli. benim yer yatağına alışkın bünyem için ise fazla yumuşak gibi geldi. hayvan gibi yayılarak yattığım çift kişilik visco yatağım ne kadar rahat olursa olsun bazen canım yerde yatmak ister. ninemden yadigar deve yününden mamül üç tonluk yer yatağını serer çocukluğuma geri dönerim. ninemin koynunda anlattığı masallar kulağıma çalınır mışıl mışıl uyurum. yere yakın olmak nedense insana bir güven verir.