şükela:  tümü | bugün
 • 5 yıl önce yazdığım mektubu bugün ulaştıran ve bana farklı duygular yaşatan sitedir. mektubu yazdığım anı çok net hatırlıyorum (bkz: tez yazmamak için yapılan anlamsız hareketler) ama neler yazdığımı tamamen unutmuşum. çok uzun gibi görünen ama çabucak geçen 5 yılda öyle çok şey değişmiş ki hayatımda. 5 yıl önceki meraklı halim bir sürü soru sormuş büyümüş haline.

  babamı sormuşum, "iyi mi?" demişim. "öldü" dedim mektubu okurken. "sen bu mektubu yazarken aslında hastaymış, 11 ay sonra ölecek" dedim.

  "annem nasıl?" diye sormuşum, "kanser oldu" diye cevapladım mektubumu.

  "peki ya köpeğim? hala hayatta mı?" demişim, "o da gitti" dedim.

  "hayatımda biri var mı? yalnız mıyım yoksa?" diye sormuşum biraz heyecanla, biraz da korkarak. "yok" dedim, "ama yalnız olmak da çok güzel" diye ekledim, inanmayacak buna biliyorum.

  "akp hala iktidarda mı?" diye sormuşum, buna gülsem mi ağlasam mı bilemedim.

  işsizmişim ve "şu an umutsuz bi genç olarak yazıyorum sana bunları. umarım bu yazdıklarımı mutlu, iş güç sahibi, kendine güveni tam olan ve kendi ayakları üzerinde durmaya başlamış bir kadın olarak okuyabilirim" diye bitirmişim mektubumu.

  gülümsedim.

  şimdi 5 yıl sonrasına bir mektup daha yazacağım, okurken güzel cevaplar verebilmeyi umarak.
 • bugün ilk kez 1 yıl önceki "ben" tarafından yazılmış bir maili bana ulaştıran şirket.

  nasıl bir şey olduğunu yaşamadan anlatmak zormuş cidden; "ne ki abi 1 yıl sonra alacaz işte maili eheh" değil olayın aslı. hele bir de boktan bir dönemde yazılan cümleleri tamamen unutup gene boktan bir dönemde aldıysanız, 1 yıl önceki kendinizden ayarı yiyip oturabilirsiniz.

  sanırım normalde tersi olması gerekir (aradan geçen x yılda yaşlanmış bireyin tecrübeleriyle geçmişteki hıyar haline ders vermesi) tabii de olayın bir de şu yönü var: hiçkimsenin geçmişe mail atma gibi bir şansı olmadığı için cevap da verilmiyor puşta.
 • 5 sene önce kendime doğum günüm adına attığım bir maili bugün ulaştıran site. hayatımda aldığım en güzel doğum günü hediyesi olmuştur kanımca. ayrıca 5 sene önce yazdığım uzunca yazının son cümlesi beni derin düşüncelere sevketmiştir .
  --- spoiler ---

  bu mesajı aldıysan mayaların amk.*
  --- spoiler ---
 • kendine, geleceğe mektup yazarken eğlendiren fakat sevgiliye gelecekte iletilmek üzere yazdığında sorun teşkil edebilen site.

  amacı sadece geleceğe mektup yazmak olsa da benim gibi kafalar gidip "o dönemki sevgiliye" 1 sene sonrasına mektup atabiliyor.

  not: mevcut sevgiliye geleceğe mektup yazıyorsanız da "seninle ayrılmış da olsak bu mektubu aldığında beni ara, seni hep seveceğim" şeklinde şeyler yazmayın. 1 senede neler değişiyor.
 • 6 sene önce yazdığım maili biraz önce göndermiş olan uygulama. şok etkisi yarattı bi anda.

  çok duygulandım falan da diyemeyeceğim. çünkü nasıl moron şeyler yazmışım anlatamam. bi de boğaziçi mütercim tercümanlık kazanmışsındır umarım yazmışım. jesdknasjd popomla güldüm.

  dur ben bi 5 sene sonraya da yolliyim. bakalım şimdi nasıl bi kekoyum.
 • "buy viagra % 20 cheaper" konulu spam maili gelecekte, örneğin 30 yıl sonra almak üzere kendinize yolladığınızda hem söz konusu mail spamlıktan çıkmış oluyor hem de "kendime ne yazsam" diye kara kara düşünmenize gerek kalmıyor. çok faydalı bir girişim. (30'u öylesine yazdım tabi. gereken mesaj alınmıştır sanırım)
 • otuz gün ila otuz yıl arasında değişen süre zarflarında kendimize mail gönderebilmemizi sağlayan bir site.

  doğum gününüzde kimse aramadıysa eğer, bu sene altı yedi ay kala kendinize bir doğum günü maili atıp, müstakil olarak eğlenip çoşabilirsiniz. (bkz: kendin pişir kendin ye)

  "dear future me,

  happy birthday to you lan..."

  çok düşünceliyim, hiç unutmam.
 • 3 yıl önce gönderilen ve az önce ulaşan big fish başlıklı mailiyle güzelim cuma akşamının içine etmiştir ama napalım, eve giderken don't you want somebody to love dinleriz artık.

  kullanmayın bu servisi. hayat listelere sıkışmadan da güzel.

  yarın deniz'in doğumgünüymüş, doğum günün kutlu olsun. maile göre seninle evli olmalıymışız şu anda ama başka bir hayatta artık.
 • bana amelie nin evinde buldugu oyuncak kutusunun sahibini arayip kimden ve nerden geldigi belli olmayacak sekilde ona iletmesini hatirlatan site. gerci bunu baskasi degil bizzat siz yapiyorsunuz.
  yillar once yazdiginiz bi maili almak, gecmisle kurulan bir garip bag. belki de tuyleri diken diken yapabilecek, sizi gozyaslarina bogabilecek bi an. hayatinin baharinda bir gencken yazip da, 40inda hem de hic ummadiginiz bir anda mail almak, dehset bisey olsa gerek. tipki gelecege donusteki marty'nin 1950lerde ahanda burda tikilip kaldim dedigi anda, bir postaci elinde bi mektupla geliyor, ve gelen mektup ise doktordan, ve 1880lerden. yer ve zamanla inanilmaz ayarlanmis. iste oyle birsey olsa gerek bu bir anda yillar once kendinizin yazdigi bi maili almak.
 • sabah sabah güldürmüş, son bir yılda bir adım ilerleme kaydetmemiş olduğumu farkettirmiş ama yine de elini omzuma atarcasına moral vermiş oluşum. seviyorum kendimi şerefsizim.