*

şükela:  tümü | bugün
 • xx. y.y ba$inda yeni ya$ami ve yeni ya$amin makinelerini,ba$dondurucu hizini ovmek,geleneksel edebiyat kurallarini yikmak amacini guden sanat cigiri,gelecekcilik.
 • futiristler fasistlerle, onlara destek olarak 2. dunya savasinda yer aldilar, akimi okurken beklemeyeceginiz ilginch bir ozellik. futurizmin en ilgich uygulamalari muzik de. gurultu teorileri cok ilginch
 • marinettinin sanat aleminde ilk sayilan manifestosu ile ortaya cikan , savasi, kavgayi, objenin kendisinden cok hareket ve dinamizmine onem veren, ve fiili hayati sona erdigi halde mevzuyu ortaya atan sair marinettinin fasizme kaykilmasi, uyelerinin ovdukleri kavgalarda bir bir mevta olmasi sebebiyle fasizmin sahiplendigi akim.

  anlasilmaz bi versiyonunu da yazayim da entel durusumuz kaynassin. "imdi, marinetti ars-u alaya "muzeleri yikin" deyu deyu alcak perdeden nida ettigini soylesek, tugrasini basmis da diyebiliriz ol asr-i medeniye. zaten devrin bicare mahdumu marcel duschamps da sehla gozunun elifinden bir sems ile "bu degil mi sanat?" dememis midir ey dilruba? revizyondan yana esiyor meltem huuu, postmodern geciyor ezcumle didaktik."

  bi bok anlamadiniz di mi? ama boyle seveni de var.
 • -gelecekcilik-

  20. yuzyilin basinda italyan sair marinetti tarafindan sistemlestirilip kurulan ve daha cok edebiyat alaninda akis bulan sanat akimi. marinetti futurizm'in temel ilkelerini izah eden iki beyanneme yayinlamistir. bunladan 1909 tarihinde yayinlanan ilki futurizm'in muhtevasini aciklar. buna gore:

  1- edebiyat simdiye kadar dalginligi*, hareketsizligi*, kendinden gecisi* ve uyku halini ovdu.
  2- oysa hayatta her sey hareket halindedir ve bir bicimden baska bir bicime girmektedir.
  3- bunu gerceklestirebilmek icin gecmisin butun sanat degerleri terkedilmeli, bu degerleri tasiyan muze ve kutuphane gibi kuruluslar yikilmalidir *
  4- hayatin suratli degismesine uygun yeni anlatim bicim ve yollari bulunmalidir.
  5- bu yapilirken sanatin her dalina dinamizm getirilerek, sanayide saglanan hiz sanat sahasina da kazandirilmalidir.
  6- sanatta, enerji ve atilganlik, tehlike, korku ve gozupeklik, asrin hizi ve bu hizi temsil eden * hersey gibi sanayinin yarattigi sehir hayatinin renkliligi, calismanin kutsalligi, ugrunda olunecek buyuk olculer ifade edilip yuceltilmelidir.

  butun bunlarin anlatilmasi icin marinetti 1912 yilinda yayinladigi ikinci beyannamesinde yeni bir dil anlayisi ortaya koyar. buna gore:

  1- kelimeler hurdur. *
  2- cumle duzeni ve butun noktalamalar terkedilmelidir. *
  3- surekliligi ifade edebilmek icin fiiller, mastar halinde kullanilmalidir.
  4- ifadeyi carpitan butun sifatlar ve cumleye agirlik veren zarflar terkedilmelidir.
  5- kelimeler tek baslarina ve ciplak olarak kullanilmalidir.

  futurizm, eskiyi yikici, yenilik taraftari ve hizlandirici bir sanat akimidir. (bkz: anarsizm)
  ancak bu akimin italyan milliyetciligini esas almasi gibi bir yani da vardir.
  rusya'da ise marksist edebiyatin akis buldugu ve gelistigi bir akim olmustur.
  rusya'da en onemli temsilcisi vladimir mayakovski'dir.
  turk edebiyatinda ise mayakovski'nin tesiri altinda siir yazan nazim hikmet tarafindan uygulanmistir.

  bu akim resim, heykel ve mimarligi da etkilemistir.
 • (bkz: klasizm)
 • özünde xx. yüzyılın başındaki toplumsal çalkantılara direnen esimiş duyarlığa ve anlatım biçimlerine karşı bir tepkidir:kitle olayları, sanayi kentleri, makineleşmenin gelişmesi, mekan ve zaman kaynaklarını altüst eden hız, ne simgeciler, ne dekadanlar* tarafından, ne de yeniklasikçi estetik anlayışında dile getirilmiştir.
 • 1909 yılında italya'da doğan ve geçmişe, şimdiki zamana ve geleceğe değin durumları aynı zamanda göteren sanat çığırı. mimarlık, 1914 yılına kadar gelecekçilik akımının dışında kalmıştır. 1914'te iki genç mimar, sant'elia ve mario chiattone, milano'da geleceğin kenti "citta nuova"nın devrimci projelerini hazırladılar. ressam-heykeltraş boccioni 1910'da gelecekçi ressamlar bildirgesini imzalamış, 1914'de yayımladığı "gelecekçi resim-heykel" adlı kitabıyla gelecekçilik akımının kuramcısı olmuştur. boccioni fransız kübistlerinin aksine, sanat yapıtının duyguları ve ruh hallerini yansıtması gerektiğini savunuyordu. sonuçta gelecekçilik mekaniko-romantik biçim araştırmalarından ibaret kalmıştır.
 • yarin ki butunleme konularimdan biri, tesekkurler sozluk.
  (bkz: sozluk basinda ders calismak)
 • sinemayla ilgili bildirgesi 1916'da yine marinetti tarafından yayımlanan akım. bu bildirgeye göre, filmde mantık ve denge reddediliyor, teknik gösteriler destekleniyor, dünyanın içten geldiğince parçalara ayrılması ve sonra yine aynı yöntemle birleştirilmesi öneriliyordu.
  aynı yıl, daha önce sinemadan uzak duran fütürist sanatçılar bir araya gelerek arnaldo ginna yönetiminde "gelecekçi yaşam" (vita futurista) adlı filmi yaparlar.
  fütürist sanatçıların sinemaya karşı duruşları, fütüristik ilkelerden yola çıkarak bir film yapmak yerine daha çok sinemadan yararlanarak fütürist yaşam ve düşünce hakkında bilgi vermek şeklindedir. sinema bir sanat olmaktan çok, kendi düşüncelerini yaymak için bir araç olarak kullanılmıştır. zaten bildiride de sinema "tiyatronun diğer bir alanı" olarak tanımlanır.
hesabın var mı? giriş yap