şükela:  tümü | bugün
 • alt baslik olarak termonukleer olani vardirki 2 ozgur atomun biraraya gelip kendilerinden daha buyuk birsey olusturmalarina denir. pete ve petedizisinde bunu askin tanimi olarak kullanmislardir.
 • kısaca, atomik olarak yanma...
 • dağılmış bulunan tröste dahil işletmelerin tek bir büyük şirket şeklinde ve tek yönetim altında birleştirildiği, kaynaşma diye de adlandırılan tröst birleşme çeşidi.

  füzyon, 1890'da, amerikalı devlet adamı john sherman'ın tröstler aleyhine kanun çıkarması üzerine, tröstlerin hukuki yapısında yapılan değişiklik sonucu ortaya çıkmıştır.

  dağılan şirketin hissedarlarına da yeni kurulan şirketin hisseleri verilmiştir. rocekfeller gibi büyük işadamlarının sistemi, vergi yükü getirmesi, pahalı bürokratik işlemlere yol açması gibi nedenlerle eleştirmeleri üzerine yeni bir birleşme çeşidi olan holdingler ortaya çıkmıştır.
 • atom çekirdeklerinin birleşmesi anlamına gelen füzyon'da açığa çıkan enerji girenler ve çıkanlar arasındaki kütle farkının e=mc^2 formülünde yerine konması ile bulunur.

  füzyon her zaman ekzotermik de değildir; demir çekirdeklerinin füzyonu aksine dışarıdan enerji alır. gerçekte, yıldızları patlatan ve supernova'ya yolaçan da bu enerji alımıdır.
 • bir de yeni yeni geliştirilmeye başlanan ve henüz daha teori aşamasında olan muon katalizörlüğünde füzyon var. buna göre bir trityum atomundaki elektron muon ile yer değiştiriliyor ve doteryum atomu da muonik trityum denen atoma yaklaştırıyılor. elektrondan biraz daha irice olan muon bu çekirdekleri birleştirerek füzyonun 100 milyon derece kelvin gibi abartılı sıcaklıklarda meydana gelme zorunluğunu azaltabiliryor. teori güzel ama pratikte burda da çeşitli sorunlar var. tekniğin işe yaraması için bir muon'un bir çok kereler füzyon yaptırması gerekiyor ama negatif yüklü muon füzyon sonucu oluşan pozitif yüklü alfa parçacıklarına yapışma eğiliminde. gün gelir bu da aşılırsa belki her eve bir füzyon santrali kurulabilir, petrol savaşları sona erebilir. sonra araplar ne yaparlar bilemem tabi.
 • füzyon mutfağı konusunda da benim istanbul'da bildiğim en yetkin yer changa.
 • spiderman in şekil değiştirebilen ve istediği kişinin yada hayvanın şekline giren düşmanlarından biri.. son bölümünde dr.octopus onu tahtalıköye gönderiyo.
 • avrupa toplulukları'nı kuran roma antlaşması ile akçt, euratomve avrupa ekonomik topluluğu'nun bakanlar kurulu ve adalet divanı'nı, 1964'te de avrupa komisyonu 'nu ortak olarak kullanmalarına avrupa birliği literatüründe verilen ad. böylece 2002'de sona eren akçt ve diğer iki topluluk organizasyonel yapısı itibariyle aynı kurumları kullanırlar fakat birbirlerinden bağımsızdırlar.
 • starcraft ın bilmem kaçıncı bölümü başlarken mi yoksa bittikten sonra mı ne bi sinematik girer araya. ve olaylar gelişir

  --- spoiler ---
  birkaç marine ve bir adet ghost kullanılmamakta olan eski bir tesise girerler. amaçları zerg nüfusunun çoğalmasını engellemek için orayı havaya uçurmaktır.
  marinelerden biri gelir kaskını açar ve kaskın içinden bir bulut şeklinde duman yükselir, adamımız purosunu ağzından çıkarır. diğer iki marine herhalinden içinde nükleer bomba olduğu anlaşılan kocaman bir sandığı yere bırakır. marinelerden biri sandığın kapağını açar ve bombanın yanında birkaç adet bira şişesi görünür. daha sonra marine şişenin birini alarak açar, derin bir yudum alır, büyük bir rahatlama ifadesi bütün yüzüne yayılır. daha sonra sarfettiği cümle ile beni ve odada bulunana herkesi dumurdan dumura koşturur :

  "thank god, for the cold fusion"
  --- spoiler ---

  yıllaaaar sonra:

  ulan üşenmedim buldum videosunu. ahanda izleyin:

  http://www.youtube.com/watch?v=pmbagrjrynw

  hikayede birtakım eksiklikler/kaymalar olmuş kabul ediyorum ama el insaf be, yıl 96 ya da 97 felan.. bu kadar hatırladığıma dua edin!*