şükela:  tümü | bugün
 • tam türkçe karşılığı olmamakla beraber, kırçıl mantık olarak da adlandırılmaktadır. bu bağlamda kelimenin türkçe karşılığı da fuzzy logic oluyor bir şekilde (bkz: ne dedim ben simdi)
 • "something 4 the weekend " ve "mario man"in de bulundugu 1996 tarihli super furry animals debut albumu.
 • super furry animals'ın indie pop, brit pop .. vs vs, seven herkesin elinin altinda bulunmasi gereken, butunuyle (sarkilari sirasiyla dinlemek lazimdir ki..), cok guzel bir album. bi de sunlardan olusmakta:

  1. god show me magic
  2. fuzzy birds
  3. something 4 the weekend
  4. frisbee
  5. hometown unicorn
  6. gathering moss
  7. if you dont want me to destroy you
  8. bad behaviour
  9. mario man
  10. hangin with howard marks
  11. long gone
  12. for now and ever
 • "fuzzy logic" daha kapağından farklı olduğunu hissettiren bir albüm. grubun* ilk şaheseri (bir yıl sonra radiator'ı yaptılar) ve belki de 1996'nın en iyi ingiliz rock albümü (evet, en az manic street preachers'ın everything must go'su kadar iyi).

  albümün kapağı ilk bakışta saçma gözükebilir, ama grubun müziğiyle doğrudan ilintili. bu yüzden öncelikle;
  (bkz: http://images.amazon.com/…02bqb.01._sclzzzzzzz_.jpg).

  iç kapağa geçtiğinizde karşınıza çıkan ilk fotoğraf, albümün son ve belki de en güzel şarkısı olan for now and ever'da da adı geçen ingiliz hava durumu sunucusu sian lloyd'a ait. altında, fuzzy logic (bulanık mantık) teriminin ne demek olduğunu açıklayan bir yazı var. bu açıklama çok faydalı olmuş, çünkü bulanık mantık super furry animals'ın müziğini çok iyi açıklıyor. brit-pop deseniz değil; çok daha karmaşık. punk deseniz değil; nihilizmin zerresini bulmak mümkün değil bu çocuklarda. ikisininin arası gibi bir şey, artı son derece insancıl ve samimi.

  evet, müziğe hala gelemedim, biliyorum, ama daha albümün kapağını anlatmam lazım sizlere. sian lloyd'u ve bulanık mantığın tanımını geçtikten sonra karşınıza bill hicks'in, isaac newton'ın ve bir hamsterın fotoğrafı geliyor. bunların hepsi şarkı sözlerinde adı geçen ve bir şekilde grubu etkilemiş kişilikler. stavros adındaki hamster bunf adlı hayali bir kişiliğin sahip olduğu bir hayvan ve özellikle albümün ikinci şarkısı fuzzy birds'de başrol oynuyor.

  gelelim en önemli hayali kişiliklere: elbette ilk başta howard marks (mr. nice- master of disguise)! bu bıyıklı şahıs aynı zamanda albümün kapağındaki fotoğraflarda da kılıktan kılığa giren süper bir zat-ı muhterem ve grup üyelerini en çok etkilemiş insan. albümün en iyi şarkılarından biri olan hangin' with howard marks'ın sözlerine dikkat ettiğimizde, grup üyelerinin en çok birlikte takılıp zaman geçirmekten hoşlandıkları insanın da howard marks olduğunu fark ediyoruz. ha tabii bir de the guy from sparks var! o da howard marks'ın kankası tadında bir insan ve fötr şapkasıyla müthiş karizmatik duran bir abi.

  "fuzzy logic"i satın almak için bence sadece bu saydıklarım bile yetmeli, çünkü grup çok orijinal ve etkileyici bir iç kapak tasarımına imza atmış. ancak grubun müziği bunu bile gölgede bırakıyor. inanın "fuzzy logic" boş bir albüm çıksaydı çok üzülecektim, çünkü adamlar gerçekten ne kadar yaratıcı olduklarını göstermişler.

  2 dakikadan kısa süren ilk şarkı god show me magic sizi hemen sarıp etkiliyor. etkileyici gitar riffleri ve gürültülü havasıyla, başlıbaşına bir şarkı olmasına rağmen, albümün konsept yapısı göz önüne alındığında ilginç ve uzun bir intro gibi duruyor. sözlerine dikkat: "wouldn't it be nice to know what the paper doesn't say, what the tv doesn't say, and what my hamster ate today?"

  "god! show me magic"in ardından, biraz önce adı geçen bunf ve hamsterı stavros'un düet yaptığı "fuzzy birds"e geçiyoruz. komik bir parça. bunu takiben gelen something for the weekend ise albümün en ünlü şarkısı. neredeyse bir pop şarkısı kadar melodik durmasına rağmen modasının hala geçmemiş olması ne kadar başarılı bir beste olduğunu kanıtlıyor: "you're on my mind every day and every night / and you'll never go away 'coz i know you're here to stay for the rest of my life".

  "something for the weekend" ile benzer havada olan ama belki de ondan bile daha güzel duran frisbee "to see you! to see you! nice to see you!" dizeleriyle hafızaya kazınıyor, bir daha asla çıkmamacasına. hometown unicorn'da "will you ever return me?" diye soruyor solist gruff rhys ve öylesine samimi ve inandırıcı ki bu sözleri söylerken, hisleriniz adeta adamınkilere dönüşüyor. if you don't want me to destroy you ise, neredeyse komik olan şiirsel sözleriyle, başından beri tatlı bir havada ilerleyen "fuzzy logic"in a-yüzünün neşeli bir sonla bitmesini sağlıyor: "gravity! you just hold me down so quietly! you just pull me down to earth".

  b-yüzü albümün en enerjik şarkısı olan bad behaviour ile başlıyor: "i remember once i had a brain". hangin' with howard marks ise, daha önce de belirttiğim üzere, o kadar tatlı ve güzel bir şarkı ki, albümün zirvesinin bu olduğundan emin oluyorsunuz. ancak yanılıyorsunuz, çünkü en iyi şarkı ondan sonra geliyor: long gone. bu, albümün belki de tek kasvetli şarkısı ve şu sözleriyle akılda yer ediyor: "long gone... there's a distance far away / long gone... if i believed i would pray".

  ancak aslında albümün en iyi şarkısı hala gelmiş değil, finaldeki "for now and ever" sizi bir kez daha yamultuyor. şarkının sözlerini britney spears bile yazmış olabilir: "we'll be together for now and ever". bir rock grubu için fazla basit duruyor değil mi? siz onu bir de bana anlatın, çünkü ben sözleri super furry animals'ın ağzından dinledim, britney spears'ın değil! "for now and ever" enerjinin doruğa çıktığı müthiş bir aşk şarkısı.

  bu albümü dinlemelisiniz, daha ne kadar ısrar edebilirim?
 • saçaklı mantık olarak da çevrilebilen tamlama. kaynak: schrodinger in kedisi/rüya
 • pianist david benoitin 2002 tarihli albümü. oldukça güzel bir caz albümüdür. dinginliği yüzünden çokça beni sıkan contemporary jazz soundunu hiphop ve latin ezgileriyle canlandırmıştır bu eserde.
 • matlab'de yer alan onlarca toolbox çeşitinden birisidir.
 • (bkz: puslu mantık)

  otoketten ve 3d'den ibaret olmayan cad'in yani computer aided design'ın ilgi alanlarından biri. misal (bkz: mimarlıkta bilişim)
 • dokuzuncu nesil yazar.