şükela:  tümü | bugün
 • focke-wulf 190. ikinci dünya savaşı alman avcı uçağı.

  kurt tank'ın dahiyane dizaynı. ufak, çevik, hızlı, ağır silahlı. almanların en iyi avcısı. tüm savaşın da en iyi avcı uçağı koltuğuna aday. güzel uçak, pek bir güzel.
 • me 109'lardakinden daha buyuk 20mm'lik makinelilere sahip, govde daha dayanikli, max alt daha yuksek, hiz me 109'dan daha fazla, ama manevra yetenegi du$uk.
 • amerikalilarin p51 mustang' leri ortaya cikincaya kadar ww2 nin en guclu ucaklarindan biri.
  mustang cikti mertlik bozuldu, almanlar hava hakimiyetinide kaybetti.
 • focke-wulf fw-190 ilk uçuşunu 1 haziran 1939’da yaptı ve 1941’de hizmete girdi. ilk olarak 1941 eylül’ünde kuzeybatı fransa üzerinde görüldü ve kısa sürede raf’ın en iyi av uçağı olan spitfire mk.v’e karşı üstünlüğünü ispatladı.

  tanınmış alman tasarımcısı kurt tank tarafından projelendirilen fw-190 esas itibariyle tek kişilik bir av uçağı olup kara-taarruz ve gece av uçağı olarak ta savaş sonuna kadar kullanılmıştır. fw-190’lar raf’ın spitfire’larına karşı ilk muharebeyi 1941 ilkbaharında yapmışlardır. mükemmel bir çift sıralı radyal motor olan bmw 801dg ile donatılmışlardı. bu motor, sıra motorları kullanmakta olan diğer alman av uçaklarınınkinden çok daha büyüktü. fw-190 raf av uçaklarının herbirinden daha küçük olmasına rağmen daha ağır silah donanımı taşıyordu. bu donanım genelde dört adet 20mm top ile iki adet 7.9mm makinalı içeriyordu. çok üstün manevra kaabiliyeti vardı, çok iyi korunmuştu ve diğerlerine oranla daha geniş iniş takımları vardı.

  1942 sonuna kadar yaklaşık 2000 fw-190 üretilmiştir. bunların ekseriyeti doğu cephesi’ne, kuzey afrika’ya gönderildi. çok azı fransa’da konumlandırıldı ve, hiçbir raf uçağının kendisini yakalayamıyacağı varsayımı ile ingiltere’nin sahil kasabalarını büyük bombalar ile bombaladı. torpido-bombardıman, ikiz kontrollu eğitim, gece av gibi değişik modelleri ile geliştirilmiş av modelleri yapıldı. “g” versiyonu daha az silah donanımı bulunduruyor ancak bunun yerine inanılmaz 1,795 kg’lik bomba yükü taşıyabiliyordu. daha güçlü iniş takımları vardı ve kara birlikleri ile bombardıman uçaklarına karşı roket kullanabiliyordu.

  uzun burunlu dora diye adlandırılan “d” versiyonu bütün modellerin en hızlısıydı.radyal motor yerine 1,776hp’lik sıvı-soğutmalı jumo 213a motoru ile donatılmıştı. bu motorun takati kısa süreler için 2,240hp’ye çıkarılabiliyordu.

  20,051 adet üretildikten sonra ta-152 (tasarımcı kurt tank’ın adına izafeten) üretilmeye başlandı. daha yüksek performansa sahip bu uçaktan savaş sona ermeden önce ancak birkaç tane üretilebildi ve hizmete sokulabildi.
  http://www.tayyareci.com/…lar/almanya/ww2/fw190.asp
 • uzun burnu nedeniyle tam alttan yaklasan dusman ucaklari karsisinda zor anlar yasamis luftwaffenin rusya seferinde bol bol kullandigi avci ucagi.
 • a9 serisi yaklasik 40 cm uzunlugundaki 30mm'lik mk 103 toplarini tasiyabilen yegane alman ucagidir. interceptor olarak kulanilmistir, yüksek hiz, yüksek altitude ucagidir. turning dogfight'a girilmez bununla aman..
 • türkiye'nin 1943 yılında 72 adet satın aldığı ve ironik biçimde filolarda spitfire ile birlikte kullandığı av-bombardıman uçağı.
 • bir tanesinin yanlışlıkla ingiltere'ye inmesi sonucunda müttefiklerin haberdar olduğu uçaktır. ele geçirilen uçak derhal testlere tabii tutulmuş ve ingilizler tamamiyle sok olmuslardir. bu uçak spitfiredan daha hizli,daha iyi silahlanmış ve daha iyi manevra kabiliyetine sahiptir.luftwaffenin başındaki goering bu uçakları "luftwaffenin eşek arıları" olarak tanımlamıştır.

  çoğu il-2 baz alınarak yapılan yorumların tersine, manevra kabiliyeti oyundakinden çok daha iyidir.
 • özellikle dora modelinin birincil görevi dogfight değil, yüksek irtifadan alçaktaki bir uçağın üstüne büyük bir hızla dalmak, onu vurmak, düşürmek ve tekrar yükselmek olduğundan (ki bu tür uçaklara interceptor (önleme uçağı) denir), manevra kabiliyeti yüksek değildir.
 • focke wulf 190, bmw motoru ile 1 dakikada 1100 metreye tırmanıyordu.