şükela:  tümü | bugün
1254 entry daha
  • suç ve ceza dışında elle tutulur bir eseri yok demek de ne bileyim çok gülünç.

o dönemin çarlık rusyasında yaşayan günün insandan yeni bir insan yaratma uğraşısı vardır dostoyevski de, bence. buna suç ve ceza da başlar, eylemdeki felsefenin trajedisini irdeler burada. bilinç düştüğü(kaybolmaya yaklaşması) için mi suç işlenir yoksa suç işlerken mi bilinç düşer gibisinden. suçu ve diğer etkileri ile beraber bu çelişkiler üzerinden insanı yakalayıp, hemen sonraki romanı budalada ahlakı incelemeye kaldığı yerden devam eder amacı da daha iyi insana ulaşmak. keza karamazov kardeşleri de hep sonraya bıraksam da suç ve cezadan başka elle tutulur bir eseri yok demek...şişirilmiş bir balon demek...

ah sedat ah.
  • ecinniler ekseriyetle en büyük eseri olarak görülür. dostoyevski'nin, ecinniler adlı romanından uyarlanan rusya yapımı bir film de ayrıca vardır.
    şuradan da filmin bir sahnesi izlenebilir.
    https://youtu.be/dq7-yoz3f4e
    bu filmde, stavrogin karakteri başarılı bir şekilde tasvir edilmiştir.
  • suç ve ceza’dan başka elle tutulur eseri yok demek bence şu demek;

“suç ve ceza’yı bile okumadım, popüler kültürün kölesiyim, dostoyevski ne yea?”

çok da uğraşmadan iletişimi kesin bence.
  • "suç ve ceza’dan başka elle tutulur eseri yok diyen" insan* muhtemelen kıt bilgisini gizleyebilmek için böyle bir bahane üretiyordur. yani çıkıp "dostoyevski'nin suç ve ceza eserinden başka eserini bilmiyorum" demeyi cehaletle bezeli gururuna yedirememiştir.

ha diyeceksiniz ki sen çok mu biliyorsun, çok bilmiyorum hatta çok az biliyorum ama insan her şeyden önce haddini bilmeli.

önemli not: bence dosto'nun en başarılı eseri nadya ile ivan'dır.
  • "suç ve ceza’dan başka elle tutulur eseri yok"

nabokov sen misin? :)
2 entry daha