şükela:  tümü | bugün
145 entry daha
  • türkçe'ye hiçbir katkısı olmayan ğ'nin ne zaman çıkarılacağını ben de beklemekteyim.

çıkarsa ne olur diyenler. hala ve hâlâ kelimelerini kullanırken ğ kullanmadığımız gibi erdoğan derken de bu harfi kullanmamıza gerek bulunmamaktadır.

kendi sesi olmadığı gibi bazen de yanındaki ünlüyü de silip götüren tarifi zor bir harftir. zaten söylemiyoruz, o zaman neden yazıyoruz ki?

kağıt - kât
    dağınık - daanık veya dânık.
    oğuz - ouz

şimdi atarlı gençleri, kutsal alfabemize laf ettiğim için haddimi bildirmeye davet ediyorum.

edit:
    içerisinde ğ olan kelimeyi şimdi söylediğiniz şekilde yazın küfür edeceğinize.
  • ğ harfine plüton muamelesi yapmaktır.
  • 1000ali’nin çapını tespit etmek gibi bir vazifeyi yerine getiren harfin, alfabeden çıkarılması düşünülmemelidir sevğili arkadaşlar.
  • hayatımda dağınık yerine hiç daanık demedim, denildiğini de duymadım. siz nerede yaşayıp nece konuşuyorsunuz acaba

edit: lütfen artık fikrime katılmayanlar ve “daanık”ın doğru söylem olduğunu söyleyenler yeşillendirmesin, anladım doğrusu o. ben yine de dağınık demeye devam edeceğim*
  • çocuklar isim şehir oynarken harf seçiminde patavatsızın teki çıkıp "yumuşak geee" demesin diye alfabeden çıkarılabilir. bunun haricinde kendisiyle bir alıp veremedi'ğ'im yok.
  • - evet ya senin ve çevrenin bozuk diline göre alfabe oluşturmak asli görevimiz aq malı!
    trakyalılar da "h" harfi çıksın alfabeden diyor mu?!
  • tuğba’ların, kağan’ların tek düze olma sebebi olur.
  • osmanlı turalı doblo sahipleri üzgün.
  • yamur diye itici bi kelimeyi ortaya çıkartacak durum. ğ gereksiz değildir önündeki harfi uzatır.
68 entry daha