şükela:  tümü | bugün soru sor
  • (bkz: g çekmek)
  • pilotların eğitimden geçtiği için her türlüsüne alışık olduğu fakat masum yolcular olan bizlerin de alışık olduğu yanılgısına kapıldıkları fizik kuralı. anadolujet'in koskoca airbus'ı dolmuş gibi kullanan pilotlarından bahsediyorum tabi ki. birkaç ay içerisinde yaptığım uçak seferlerinin çoğunluğu uçağı zart zurt aşağı yukarı çeken pilotlar tarafından zehir edildi.

havacılık eğitimi konusunda hiçbir bilgim yok fakat içinde yüzlerce insan taşıyan bir aracın bu şekilde kullanılması ben de bir şüphe yaratmadı değil.

not: bahsettiğim mevzu hava boşlukları dolayısıyla yaşanan g kuvveti değil. ilk kalkışta hayvan gibi yukarı çıkaran veya inerken cart diye ciğerlerinizi ağzınıza getiren pilotların yaptığından bahsediyorum.
  • adam g kuvvetini anadolu jette yaşamış tebrik ediyoruz kendisini. ayrıca hava boşluğuda çok mühim.
    (bkz: hava boşluğu)
    ahahahaha
  • formula 1 pilotlarının sık sık maruz kaldığı kuvvet. virajlarda f1 pilotlarının yerinde olmayı istemezdim. gerçi şu videodaki g kuvveti bahsedildiği gibi 11.2 ise boku yerdim ben. 11.2!
    f1 pilotları bu g kuvvetinin yarısına bile maruz kalmamıştır.
  • eskiden otobüs şöförleri de minibüs şörü gibi araç kullanıyordu. bu sebeple çok sıkıntılı anlar yaşardık. boş mide ile binerdik çoğunlukla otobüse, kusan, bayılan yolcular dayesinde tıp ve sağlık bilgimiz de gelişti. sanıyorum ki, şimdi de otobüs şöförlerini pilot yapmışlar; canını sıkma, düşe kalka öğrenirler. belki siz de bu sayede uçmayı öğrenirsiniz.