8 entry daha
  • kolpaçino o kadar kötü ki çok iyi bir film özellikle replikler dillerde.
    bu da başarılı olduğunu gösterir.

bu üç film arasında en iyisi tabiki gora'dır

zorunlu edit: hiç bu kadar anlaşılmayacağını sanmazdım ilk cümlenin. bir sözlük yazarının anlayabileceği seviyede olduğunu düşündüm. beyni yananlar mı dersin bir anlam çıkartamayanlar mı.

şu başlığa bir göz atabilir anlamayanlar. benim çok sık kullandığım bir tabirdir ama neyse

(bkz: o kadar kötü ki çok iyi)
  • pardon pek aynı kulvarda olmasa bile g.o.r.a.'nın açık ara kazanacağı karşılaştırma.

edit: kulvardan kastım bir alttaki yazarın söylediğiyle paralel.
  • pardon bence biraz daha üst seviye komediye hitap ediyor.

gora çerezlik.

kolpaçino ise sokağın ta kendisi. arkadaşlarla izle,günlük hayatta replikleri ile kahkaha at.
  • 2 üstte suser şunu demiş; kolpaçino o kadar kötü ki çok iyi bir film özellikle replikler dillerde.
    bu da başarılı olduğunu gösterir.

3 kere okudum anlamadım.

g>p>k
  • en babası (bkz: ölümlü dünya)

son zamanların en iyisi
  • pardon’u hukuk fakültelerinde anayasa hukuku, insan hakları hukuku ve ceza muhakemesi hukuku derslerinde izlet, sırıtmaz. hattâ sınav sorusunda bu filmi temel alarak soru sor, yine sırıtmaz. öyle kuvvetli hiciv ve mizah barındırır bünyesinde.

kolpaçino’nun “getir-götürünü yapabilir” denilen film böyle bir şey yani.

edit: gerizekâlılar anlamamış. temeli olan, bünyesinde fikir barındıran bir komedidir pardon. hukuk fakültesinde hiciv/mizah öğretmiyorlar, ama insan hak ve özgürlüklerinin ne kadar kıymetli olduğunu, devletin öyle elini kolunu sallayarak bunlara dokunamayacağını öğretiyorlar. adil yargılanma hakkının ne olduğunu, kanunî delil prensibinin neden gerekli olduğunu, tutuklamanın bir cezalandırma aracı değil de bir koruma tedbiri olduğunu uzun uzun anlatıyorlar hukuk fakültesinde. bu film, bunların, türkiye gibi ülkelerde anca kâğıt üstünde kalacağını, uygulamada ise “götü/günü kurtarma derdine düşen memurların ve yargıçların” yüzünden asla gerçekleşmeyeceğini mizahî bir dille anlatıyor. trajediden komedi çıkarmak da herkesin harcı değil.

bunu anlamaktan âciz olan kişilerin olduğunu bilseydim elbette detaylıca anlatırdım. iğrenç üslûpla mesaj atıp, sonra mal mal ahkâm kesmeyin.
  • pardon'a ayıp karşılaştırma.
  • gora>pardon>0>kolpaçino

ilgili sıralaması yukarıda belirtilmiştir
  • 1 - pardon
    2 - gora
    9 - kolpaçino
  • kolpaçino benim için türk komedisinin zirve noktasıdır, bir daha aşılamayacak bu çıta. pardon tiyatrodan uyarlanma olduğu için dar bir mekan ve sınırlı oyuncu kadrosuyla çekilmiş muhteşem bir yapıt. bence gora bu iki filmle kıyaslanacak seviyede değil.
856 entry daha
hesabın var mı? giriş yap