şükela:  tümü | bugün
 • onu bunu bilmem de fenerbahçenin büyü geçmişine değinen şu yazıyı buldumdu bir blogda, epey eğlenceli;

  "her kulübün belli bir itikat yahut yöntem üzerine geliştirdiği büyü veya tılsım çatışmalarında fenerbahçe’yse eline ne geçtiyse kullanmıştır. halihazırda bir tekkenin kalıntıları üzerine kurulu olan şükrü saraçoğlu stadının 1965 yılındaki yenileme çalışmaları sırasında bir takım efsunlu hadiselere bulaştırıldığı rivayetler arasındadır. eski turizm ve tanıtma bakanlarından olan yönetim kurulu üyesinin girişimiyle topkapı sarayı müzesi deposunda öylece bekletilen bir sütun, inşaat sırasında şeref trbünü altına yerleştirilir. bu sütun bizans döneminde gerçekleştirilen hipodrom yarışlarında yeşil fraksiyona mensup sporculara başarı getirmesi içim at meydanına dikilmiş bir tılsım kaynağıymış. ancak hangi akla hizmet buraya getirildiyse hiç fayda sağlamamış. aksine takım rengi içinde yeşil bulunan ve o yıllarda çok başarısız takımlardan olan sakarya veya karşıyaka ile oynanan çok basit maçları kaybetmesine sebep olmuştur. evet, sütun tesirlidir fakat yalnızca takım renginde ya da formasında yeşil olan tarafa etki etmekte ve o tarafa fayda sağlamaktadır. 76 ve 77 sezonlarında şampiyonluğu bu akıl almaz hatayla kaybetmesi ardından yeni bir koruyucu ve hatta saldırgan doğaüstü güce ihtiyaç duyan sarı kanaryalar bu sefer de rotayı islami ezoterizme çevirir. 80’lerin başında ortaya çıkan değerli taş soygunları ve kıymetli mücevherat hırsızlığı furyası sırasında uluslararası bir soyguncu grup londra’daki bir bankanın kasasından çaldıkları değerli taşları istanbul sosyetesine fahiş fiyata kakalamak için büyük kulüp’e gelmişlerdi. ellerinde iddialarına göre ingiliz işgali sırasında kabe’deki ile değiştirilen hacerül esved taşının orjinali vardı. o zamanların sosyetik başkanı bunu duyunca taşa talip olmuş ve bol sıfırlı bir çek yazarak kutsal taşın yeni sahibi olmuştu. beş kişinin ancak tutup kaldırabildiği ve cennetten geldiği iddia edilen bu taş ile ne gibi bir tılsım elde edilebilirdi bunu çözmek için aylarını harcayan başkan hiç bir efektif çıkar yolu bulamamıştı. muska bağlanan ayaktan çıkan şuta veya okunmuş topun izleyeceği yola bir katkısı olmadığı gibi kimsenin manevi duygusuna tesir etmiyordu. başkan tam kazıklandığını düşünmeye başlamıştı ki çok garip bir tesadüf işleri fenerbahçe’nin lehine çevirmişti. denemelerin yapıldığı çiftlikte hatrı sayılır miktarda bitki, çiçeği varsa çiçeğiyle yoksa yapraklarıyla taşa doğru eğiliyordu. üstelik taş şöyle bir iki hareket ettirildiğinde bitkiler de aynı istikamete doğrulup secdelerine devam ediyordu. dini duyguları o kadar da gelişmiş sayılmayan başkan’ın bu mucize üzerine gözleri dolar gibi olmuştu ancak hemen kendine gelerek bu hadiseyi futbol müsabakasında kullanılabilecek bir çıkara çevirmenin yollarını aradı ve buldu da!

  işte o yıl fenerbahçe stadı etrafında gerçek hacerül esved, taşı kamyonet ardında bir o yana, bir bu yana turlamıştı. çünkü başkan stadın çimlerine 200-250 metre mesafeden etki edebilen bu kutsal emanetin top sürerken çok faydalı olabileceğini keşfetmişti. eğer fener kalesi migros tribünü tarafındaysa kamyonet lise tarafındaki otoparka çeker ve çimlerin rakip sahaya doğru yatması sağlanırdı. böylece hem rakibe karşı depara kalkmak kolay olur, hem de karşı tarafın hızı kesilirdi. devre aralarındaysa kamyonet de tıpkı takımlar gibi yer değiştirirdi. bu işin on beş yıl ekmeğini yiyen fenerbahçe çok hazin biçimde kutsal emanetinden olana kadar başka sihirdi büyüydü ihtiyaç duymadı. ancak kutsal hacerül esved taşını kadıköy mıntıkası civarında devreden devreye hicret ettirmek hususunda artık birer kompetan sayılan ikilinin dalgınlığı sonucu kamyonetin çalınması bir çuval inciri berbat etmişti. ne yazık ki olağan kutsiyetiyle birlikte kayıplara karışan kamyonet ardından fenerbahçe uzun yıllar boyunca yeniden koca karı büyülerine, hacı hoca tavsiyelerine kalmıştı."
 • riekerink , 20 kasım 2016 fenerbahçe galatasaray maçına bu kadar çalıştıysa maçı 3-0 gibi net bir skorla kazanırız.

  tanım : nedeni netleştirilemeyen yenilgiler bütünü
 • (bkz: okuyamadım kardeş durumumuz yoktu)
  uzatmaya gerek yok tamamen yaratılan algının psikolojik yansıması
 • aziz yıldırım 2000 yılında büyü yaptırmış diyolla , ondandır.
 • tamamen ihtiyaçtan kaynaklı bir durum.

  şampiyonluklar, kupalar ve avrupa'da başarı hususunda önde olan fenerbahçe olsaydı tam tersi galatasaray benzer bir seri yakalardı.

  rekabeti diri tutmak adına fenerbahçe'nin yapabileceği tek şey galatasaray'ı yenmek, o da bunu yapıyor.

  medya ile birlikte aziz yıldırım'ın güzel pazarladığı bu durum fenerbahçe'nin zararına aslında, ama taraftarların da şikayet ettiği yok.
 • fenerbahçe'nin galatasaray maçlarına hazırlık motivasyonunun daha güçlü olmasıdır. yıllardır gözlemlerim sadece kadıköy'deki değil tüm gs maçlarına yoğun bir kazanma arzusuyla çıkıyor fenerliler. bunda denildiği gibi sürekli gs'nin gerisinde kalınmasının etkisi muhtemel.

  mesela konu kupa olunca da gs'nin motivasyonu inanılmaz güçlü. o nedenle bu iki takım kupa için sahaya çıkınca genelde gs kazanıyor kupayı. haliyle bir gs taraftarı olarak fb'yi her zaman yenelim istesem de işin sonunda kupalar bizim olacaksa varsın fb'ye kaybedelim, ne olacak?
 • aziz yıldırım'ı görevde tutmaktır.
 • (bkz: okudum kardeş durumum vardı)
  (bkz: sözlüğün en iyi entryleri)

  o kadar olmasa da bir "helal olsun''u hak eden güzel bir çalışma. yazar kişisi olabilecek en net tespitlerle ikibinli yıllardaki kadiköy derbilerini anlatmış.