şükela:  tümü | bugün
  • ikinci dünya savaşı'nda japonya tarafından kullanılmış mitsubishi yapımı iki motorlu uzun menzilli bombardıman uçağı. müttefiklerce verilen kod ismi betty'dir.

    g3m'nin geliştirilmesiyle ortaya çıktı. savaşın sonlarına kadar zırh koruması ve yeterli cephanesi yoktu. 21 mart 1945'te yokosuka mxy-7* insanlı roketlerini taşıdıkları ilk görevde tamamı düşürüldü. 10 aralık 1941'de hms prince of wales ve hms repulse'in batırılmasında ve avustralya'ya yapılan ilk saldırıda darwin'in bombalanmasında görev aldılar. 18 nisan 1943'te amiral isoroku yamamoto'yu taşıyan bir tanesi abd p-38'leri tarafından düşürüldü. 19 ağustos 1945'te japonya'nın teslim koşullarını görüşecek askeri heyeti ie-shima'ya götürdü. bu, japon hava kuvvetlerine ait bir uçağın ikinci dünya savaşındaki son sortisi oldu.
  • müttefik pilotları arasındaki lakabı "uçan zippo"* olan japon bombardıman uçağı. sebebi zırh koruması olmadığı için en ufak bir isabette dahi derhal alev almasıdır. japon pilotlar da "uçan sigara" diyorlarmış, onlar daha mı mütevaziymiş ne?
  • almanların heinkel he-177'sine göre menzil ve cephane taşıma kapasitesi açısından üstün amerikan b-17'lerine nazaran zayıf japon ağır bombardıman uçağı. ikinci dünya savaşı sırasında japonların ağır bombardımana pek ihtiyacı olmadığı için adları diğer japon uçaklarına nazaran daha az duyulmuştur.

    tüm diğer japon uçakları gibi zırhsızdırlar. hakeza tüm diğer japon uçaklarındaki gibi yakıt tanklarının içinde ikinci bir kauçuk çeper bulunmayışı nedeniyle vurulunca alev almaları kolaydır.

hesabın var mı? giriş yap