şükela:  tümü | bugün
 • ing. gevezelik.
 • kağnı ya da düven çekecek hayvancıkların boyunlarına geçirilen ters çevrilmiş -u- biçiminde, alt iki ucu birbirine bağlanmış ağaçtan yapılmış araca da verilmiş addır.. serbest çağrışımı içinse (bkz: gap)
 • donald trump'ın twitter banından sonra buraya geçeceğine inandığım site.

  trump destekçilerini destekleyen bir havası var sitenin. tüm öne çıkan kullanıcıları bizim sarı oğlan taraftarı.

  trumpçı bir site.

  edit: trump da burdaymış zati .d
 • oncelikle trump'a kafam girsin fakkaaaaaaat...

  harika bir site. isine gelince privacy, anti-censorship super diye sikini sivazlayan, isine gelmeyince aglayan demokratlarin gotlerinde patlasin. agliyorlardi "yaa telegrama gelmesinler" diye. "yaaa mastodon nazi doldu" diye. ozgur internet boyle bisi yarram, ya hep ya hic. sen her platformdan atcan adamlari, "e kendi twitter'inizi kurun :d" diycen, kurcaklar appstore'lardan kaldircan, hosting'lerini kapatcan, payment processingini kapatcan... sonra gab cikinca "ama boyle olmamasi gerekiyodu...".

  bu aglayan yarim akilli gavatlar, trump "snowden'i pardonlamayi dusunebilirim" dediginde, yillardir snowden'inkini agizlarinda gezdirmemis gibi twitter'da "ooo rusyanin kuklasi vatan hainini nasil pardonlarsin, literally hitler" diye snowden'i de gommuslerdi.

  en cok guldugum sey ise, ulan bunca zaman muhafazakar olarak resmedilen distopyalar amerikan demokratlariymis adamlar 2 gunde alkis tufan esliginde belki de internet ciktigindan beri gerceklesen en buyuk sansur/deplatforming operasyonunu destekliyor.

  gab gibilere alissaniz iyi olur cunku yakinda muhtemelen siz de orada hesap acacaksiniz. bu durum cryptocurrency'lere de yarar. her ne kadar suan bitcoin'de karar kilinmis gibi gozukse de, eger big tech ve medya biraz daha nefret pompalamaya devam eder ve hatta dozu arttirirsa monero'ya gecilir isin rengi degisir. insanlarin gozlerine soka soka anonim bir sekilde iletisim kurarlar, kimse de bir sik yapamaz.

  insanlar gercek anonimity ne sike sike ogrenecek gibi gozukuyor.

  tanim: privacy odakli sosyal medya sitesi. privacy'ye suan en cok duyan insanlar kullaninca bir anda privacy istemek kaka oldu.
 • adettendir önce tanım yapalım : amerika'nın uyuyan kesiminin işgalin farkına varıp politize edilmesinden sonra google-apple-facebook-twitter-amazon-microsoft gibi big tech şirketlerinin dijital distopyasına karşı harekete geçmiş sağcı platformlardan biri.

  " isa mesih kraldır , donald trump başkan." şeklinde açıklamalar yapıyorlar ve hızla kullanıcı sayısı artıyor ahahha. bu arada *trump. reisin* hesabını da alta bırakalım hemen.

  https://gab.com/realdonaldtrump

  not : demek böyle oluyormuş lan. fasişt sola nefret bir kere başlayınca içinde , inançsız da olsan iyi ki birileri dine inanıyor ve bu amaçla da olsa direnecekler diye ısınıyormuşsun karşılarındaki her düşünceye. big tech monopoly kurup digital faşizm yaşatmanın eşiğinde hâlâ standartsız ve iki yüzlülük içinde bunu alkışlayan liberal sol maskesi takanlar var. komünist ve sosyalistin zaten dinciden farkı yok ama insan utanır lan kendine liberal deyip pratik olarak her şeyin merkezileşeceği bir gelecek hayal etmeye. umarım amerika içindeki kanseri söküp atmayı başarır ve liberalizmin basın yoluyla manipüle edilmesinin önüne geçer. trump ile sol gericiler arasında yaşanacak kapışmadan umarım kendini ilerici sanan devletçi solcular galip çıkmaz. tek temennim bu.
 • tüad tarafından verilen açılımı "güvenilir araştırma belgesi" olan ve araştırma sektörüne özgü olan belge.

  amaç sektördeki araştırma süreçlerini iyileştirmek, kaliteli ve doğru araştırma verileri elde edilmesi konusunda standart yakalamaktır.

  şirketler son dakika değil, yıl boyu düzenli olarak prosedürlere ayak uydurabilseler sektör ve şirket gelişiminee katkıda bulunacaktır.
 • yeni çıkmış sosyal medya şeysi, facebook'ta olduğu gibi takip ederek reklam verme vs yokmuş.

  https://gab.ai/
 • alt-right'cıların mekanı.

  kurucuları arasında bir de türk var: (bkz: ekrem büyükkaya)
 • an itibariyle kapalı. sürekli banlamalarla ve kapatmalarla başı belada. silikon vadisi oligarşisine karşı duruşu yüzünden başına gelmeyen kalmayan ortam.
 • (bkz: geb)