şükela:  tümü | bugün
 • baskenti ozgur sehir anlamina gelen librevilledir.
  17 agustos 1960 da fransadan bagimsizligini kazanmistir.
  en ilginc kisisi 2 aralik 1967 den beri cumhurbaskani olan el hadj omar bongodur. bu adamin neresi ilginc diye sorucak olursaniz, ismine ilk baktiginiz anda bu adamin musluman* olacagini dusunebilir ve ulkeninde bir musluman ulkesi oldugu varsayimini cikarabilirsiniz.fakat gercek oyle degildir.bugun ulkenin %55-75 i hiristiyan ve animisttir ve musluman sayisi %1 in altindadir.bu adamin adinda hadj olmasinin sebebi tamamen politik bir olaya dayanmaktadir.
  gabon somurgelikten kurtulduktan sonra en buyuk gelir kaynagi ormancilik ve manganez idi.1970lerde ulkede zengin petrol kaynaklari bulundu...iste bu donemde buyuk kisiligimiz omer bongo kendini opec ulkelerine sevdirmek icin muslumanligi secti ulkenin dininide musluman olarak degistirdi ve baskente afrikanin en buyuk camilerinden birini yaptirdi.
  fakat daha sonra omer amca musluman ulkelerinden cok buyuk kaziklar yedi ve bu arada ulkede uranyum yataklari da bulundu, bunun uzerine amcam muslumanliktan cikti ve ozune dondu ama ismi gene eskisi gibi kaldi...
  ileride ulkenin bankerlik ve finans alaninda atamalar gosterip ulke dinin musevi ve amcamin adinin shalom el hadj omar bongo olarak degismesi ve ulkede afrikanin en buyuk sinagogunun insaa edilmesi beklenmektedir.
 • evlerin cevresinde (bkz: ibogain) isimli uhrevi maddenin pıtırak gibi yetiştiği ne güzel memleket.
 • ticari başkenti kabul edilen port gentil'de yaşandığı bildirilen 2005'in en dumur olaylarından biri ile hatırlayacağımız dünyada bir yer.
  (bkz: cinsellik hırsızlığı)

  gezip görülesi diğer yerleri *:
  libreville
  lambarene
  ste
  makokou
  iguela
  pointe denis
  lastoursville
  koulamoutou
  booue
  bongoville
  oyem
 • gördüğüm en güzel ülkelerden biridir gabon.ormanının yeşilini başka yerde görmedim. içlerinde doğru 40'lı yıllardan kalan otobüslerle dolaştığınızda, afrika filmlerinden fırlamış yerli tipleri görmeniz olanaklıdır. ancak bunların fransızca konuştuğunu duymak ayrı bir dumur olayıdır. libreville aids oranının en yüksek olduğu yerlerden biriymiş. zaten her gördüğünüz kız , bir müddet sonra "benimle evlen beni buralardan götür" diyor. şehrin en güzel yerlerinde ise fransızlar oturuyor. endüstri ve bir çok ticaret kolu fransızların elinde. en büyük gelir kaynaklarından biri orman , ancak kütükler nehirden denize taşındığı için deniz kaçan kütüklerle dolu. bir ayrıntı da, air france ile dönerseniz, uçağa biner binmez ilaçlıyorlar.
 • 2012 afrika uluslar kupası'na ekvator ginesi ile birlikte ev sahipliği yapacak ülke.
 • baskca "iyi geceler".
 • (bkz: roguy meye)
 • 2012 afrika uluslar kupasına ekvator ginesi ile beraber evsahipliği yapacak ülke.gabon da yapılacak maçlar başkent libreville ve port gentil de oynanacak.
 • sahraaltı afrikanın en istikrarlı ülkesi denebilir. küçük nüfus (bir milyon civarı), yeterli doğal kaynaklar ve yabancı yatırım ülkeyi bölgenin en zengin ülkelerinden biri haline getirmiştir. afrika'nın en huzurlu ve sorunsuz birkaç ülkesinden birisidir. kişi başına düşen milli gelir 7000 dolaylarındadır. bu zenginliğin bir sebebi de petrola sahip olması. petrol ülkeye huzur getirmiştir. çevresindeki ülkeler bu yüzden bu ülkeyi kıskanırlar. başkent libreville ve port gentil ana merkezlerdir.
 • wikileaks olaylarını ve julian assange'ı gizliden gizliye destekleyen ve bu olayların arkasındaki gerçek güç olan vasat ülke. 20000 belge okudum ve bu ülkenin adı hiç karşıma çıkmadı. bunun bir tesadüften ziyade gabonlu ajanların işi olduğu çok bariz.