şükela:  tümü | bugün soru sor
  • türk kukla tiyatrosunda kadın tiplemelere verilen ad.. ayrıca (bkz: gaco)
  • gazoz agaci cem arslan'in kisaltmasi olarak kullanilan nick. su aralar best fm de pek sik kullanilmaktadir.
  • zonguldak'ta bir mahalle adı. bu mahallle dağlık kesimde kalan pek çok hizmetten mahrum kalmış köyden bozma bir mahalledir. zonguldakta bir şeyin kötüsünü belirtmek için benzetmelerde kullanılır. örneğin zamanının zonguldak milletvekili ismet inönü için 'sen değil başbakan gacaya muhtar bile olamazsın' demişliği vardır.

    yine zonguldak düşünürlerinden deli bülent; bodruma öğrencilik zamanında arkadaşın yanına tatile gittiğimizi öğrenince 'oğlum nasıl zonguldak'ın gacası varsa bodrum'un da gacası var' sözüyle tarihte yerini almıştır. gerçekten arkadaş bize evin bi balkonu bodruma bir balkonu marmarise bir taraftan fethiye görünüyor diye saf dimağları kanırmış, gittiğimizde arkadaşın haklı(!) olduğunu görmüştük. bir balkondon bodrrum 130 km ileride; diğer camdan marmaris 56 km ileride, fethiye ise 22o km ilerideydi. işte o an bodumun gacasını öğrenmiş olduk...
  • bilip bilmeden ortalık bulandırmak gibi olacak, tony gatlif'in filmi gadjo dilo'daki gadjo gaca/gaco, dilo da deli anlamında kullanılıyor galiba. "deli gaca", "deli yerli" ama, filmdeki çocuk yerli değil; sanırım çingene olmayanlıktan yerli kontenjanına sığıyor. gacanın dişil formu bizim daha fazla aşina olduğumuz gacı. burada gacanın gacalın bir eşdeğeri veya benzeri olduğu şimdilik benim spekülasyonum. (bkz: gacal/@ibisile)