• argoda kadın, dost, metres, sevgili.
  • dişi köpek için kullanılır.
  • travesti ve transeksuellerin sesi solugu olmasi icin lambda istanbul tarafindan demet demirin yonetiminde cikarilan dergi.
  • evimin üst mahallesinde çingene mahallesi var. oranın pazarı pek şenlikli olduğundan annem bana geldiği zaman oradan alışveriş yapar. ben de arada giderim. gayet mutlular o yoklukta. neyse konu gacı.

yine annem oranın pazarına gittiğinde yorulmuş oturmuş bi tabure bulup aralarına. biraz sonra 3 tane 12-13 yaşlarında kız gelmiş annemin yanına oturmuşlar. annemin herkezle hemen iletişim kurabilme yeteneğine sahip olduğundan laf atmışlar birbirlerine zaten kızlar da fırlama. anneme demişler sen romanmısın gacı mı ? annem de gacı ne olduğunu bilmediğinden ikisi de değilim demiş. sanmış ki çingene soyunun 2 kolu gibi düşünmüş. gacılar ve romanlar. annem değilim deyince kızlar da iyi bari gacı mahalleleri berbat, çok pislikler falan demişler.

yukarıdaki entylerden anlaşılacağı üzere biz romanlara çingene diyoruz, romanlar bize gacı diyorlar aslında.
  • romen olmayan...
  • argoda, sex işçisi kadın(doğuştan) çalışanları belirtmek için kullanılan terim, trans ve kadın(doğuştan) ayrımı belirteci.
  • bilip bilmeden ortalık bulandırmak gibi olacak, tony gatlif'in filmi gadjo dilo'daki gadjo gaca/gaco, dilo da deli anlamında kullanılıyor galiba. "deli gaca", "deli yerli" ama, filmdeki çocuk yerli değil; sanırım çingene olmayanlıktan yerli kontenjanına sığıyor. gacanın dişil formu bizim daha fazla aşina olduğumuz gacı. burada gacanın gacalın bir eşdeğeri veya benzeri olduğu şimdilik benim spekülasyonum. (bkz: gacal/@ibisile)
  • götünü para karşılığı siktiren insanlarım,kadınlar için kullandığı sözcük.
  • argoda "travesti" anlamına gelen sözcük.
  • çingenelerin gayrı-çingeneler için kullandığı tabir.
hesabın var mı? giriş yap