• fas'in en guzel sehirlerinden olan casablanca dogumlu fransiz komedyen. babasi pandomim sanatcisiyken kendisi de daha 8 yasinda babasinin etrafinda arada bir kendine yer ariyormus. oysa hersey 1971 dogumlu komedyen icin 1988 yilinda baslamis cunku 17 yasina geldigi sirada amerika hayaliyle yanip tutusurken ingilizce bilmedigi icin fransiz amerika olarak adlandirdigi canada'ya gitme karari almis ve kendisini québec'de bulmus. orada kendisini tiyatro icin gelistirirken bir sekilde radyoda ve televizyonda kucuk kucuk islere girismis ve sonuc olarak montréal'de 4 sene gecirmis. sonra paris'e giderek kendisini aktor olma yollarinda hazirlarken ilk stand up sovunu yazmis.
    kendisi bir cok tiyatro oyununda ve filmde rol aldi, ozellikle fransiz sinemasinda sevilen ve bilinen filmleri olmasina ragmen ben sozlukte basligi oldugu icin size yine de chouchou filminde basrol oynadigini ve burada canlandirdigi rolle yakaladigi basarida fransiz oscarlari olarak bilinen césar odullerinde en iyi aktor odulune aday gosterildigini, la vérité si je mens 2 filminin "dov" adli karakterini de kendisinin canlandirdigini soylemeyi uygun goruyorum. ayrica kendisi yakisiklidir da.
  • sandiviçin içinden pörtlemiş dometes taklidiyle beni gözümden yaş gelecek kadar güldüren muhteşem komedyen.
  • fransa'nin cem yilmazidir. herbir gosterisi gorulmeye degerdir. ozellikle turk versiyonu kim 500 milyar ister adli yarismanin fransa versiyonunda taklit ettigi quebec aksani en iyi performanslarindan sayilir:

http://fr.youtube.com/watch?v=vg1fvf5q-ik
  • charlotte casiraghi ile birlikteymiş.
  • komedyenliğin gelişmiş ve köklü bir gelenek olduğu fransa ülkesinde yeni neslin en başarılı komedyenlerindendir. fazlasıyla da ünlüdür, o yüzden cem yılmaz'ın nasıl direkt olarak adamın bazı esprilerini ödünç çaldığını aklım almıyor. intihal yapacaksan kenarda köşede kalan birini seç ki yakalanma cemo. (bkz: farkında olmadan esinlenmiş olabilirim)
  • gunumuzdeki pek cok fransiz komedyen gibi magrip yahudisidir.
  • costa-gavras 'ın le capitalinin marc tourneuil'idir. oyunculuğu yıkılıyor.
    ancak film boyu şunu düşünmeden edemedim: iyi komedyenler müthiş oyuncu oluyor.
    ya da içindeki musevi kan uyanmış. bu kadar ikna edici oyunculuk, nadir gördüm ben.
  • ilk ingilizce netflix special’ı american dream çok iyi. komedyenliğinin yanı sıra gözlem yeteneği de harikaymış.

bir göçmen olarak, amerika ve amerikanlarla ilgili yaptığı tespitlere çok güldüm.
  • bu akşam netflix'te american dream adlı gösterisini izleyip, bayıldığım komedyen. adeta global bir cem yılmaz. zaten tam seyircinin koptuğu anlarda alttan alttan gülüşleri de birbirlerine benziyor.
  • cem yılmaz'la karşılaştırılamayacak kadar başarılı, ayrıca mimiklerini ve vücudunu çok iyi kullanan komedyen.
hesabın var mı? giriş yap