şükela:  tümü | bugün
 • yazdığı son operanın bazı otoriteler tarafından don pasquale olduğu sanılan, ancak hakikatte yazdığı son opera don sebastien veya başka bir deyişle don sebastiano olan bergamo'da doğmuş italyan besteci.
 • başlıca operaları: l'elisir d'amore, roberto devereux, il campanello di notte, la figlia del reggimento, don pasquale, maria di rohan, lucrezia borgia, la favorita, anna bolena, maria stuarda, lucia di lammermoor, linda di chamounix, don sebastien v.s. olan besteci.
 • donizetti, gaetano (1797-1848): italyan operasının başarılı maestrolarından biridir. nesildaşları olan rossini, bellini, bergamoda ve s.mayr arasında hemen aynı derecede tanınmıştır. 19.yy da türkiye'ye gelerek saray bandosunu kuran ve uzun yıllar kalarak paşalığa kadar yükselen guiseppe, donizetti'nin ağabeyidir. ilk müzik derslerini, doğduğu şehir olan bolonya'da piloti'den almış ve sonra rossini tarzında birkaç opera yazmıştır. fakat en büyük başarısını gerçek bir buffo ruhu taşıyan iki operasıyla yapmıştır. bunlardan biri "aşk iksiri -l'elisire d'amore", diğeri "don pasquale"dır. ilk trajik operaları arasında "anna bolena", "lucrezia borgia" ve "lucia di lammermoor" gelir. donizetti fransız-italyan operası tarzında paris için iki ünlü eserini yazmıştır; "alayın kızı" ve "il favorita". napoli için "cattarina carnaro"yu yazmış, bu eserde büyük bir başarı kazanmıştır. dozetti genç yaşta felce uğramış ve kısa bir zaman sonra ölmüştür. bütün hayatı boyunca 70 opera ve birçok kilise eserleri yazmıştır.
 • kendisinin toplam 62 adet operası mevcuttur. sir walter scott'un özellikle iki eserinden yola çıkarak bestelediği ve günümüzde neredeyse hiç bilinmeyen iki operası ise şunlardır:

  la donna del lago (şiir: the lady of the lake)
  castello di kenilworth (roman: kenilworth)

  lucia di lammermoor ise yine scott'un the bride of lammermoor adlı romanını temel alır.
 • 1856 yılında istanbul'da ölen ve uzun yıllar osmanlı bandosu'nu da yöneten guiseppe donizetti'nin (donizetti paşa) kardeşidir.
 • abdulmecid'e "gran marcia militare imperiale" adinda bir mecidiye bestelemistir.