şükela:  tümü | bugün
 • kürt sorunu olmadığı pkk sorunu olduğu için şehit edilen büyük insan.

  döneminde diyarbakır insanı ile o kadar içli dışlıydı ki halkın çoğu pkk terör örgütüne tepki vermeye başlamıştı.
  sonra ne mi oldu?sözde eşitlik için terör olayları başlatan şerefsiz bir örgüt tarafından öldürüldü.çünkü kendisi bütün herkese bu ülkede beraber büyük bir uyum içinde yaşayabileceğimizi gösteriyordu.

  şimdi ne mi olacak?
  madem size uzatılan eli kestiniz bundan sonra size dürüst eller uzanmayacak.
 • diyarbakirli emine teyze hakkindaki deftere soyle yaziyordu: " diyarbakir'in binde biri kotu bilir, o da isine gelmediginden. keske onun gibi evladim olsaydi."baloncu mehmet amca ise " cocugum olse bu kadar uzulmezdim, keske oglum olseydi" diye agit yakiyordu. hele cenazesinde sokakta gorseler kiro diyecekleri altin kalpli bir abimiz soyle haykiriyordu: " dostlar olmez, kahrolsun kotu insanlar".

  gaffar baba boyle guzel duygular birakarak gitti. mekani cennet olsun.
 • saat 18.50: merkez, merkez. saldırıya uğradık, saldırıya uğradık
  m :olay yeri neresi?
  yaralı polis: şehitlik mevkii
  m : zaiyat var mı, zayiat var mı?
  yaralı polis: şehidimiz var.
  m: sayın 3310'un durumu ne?
  yaralı polis: başımız sağolsun...
  3310, okkan'ın telsiz koduydu...
 • diyarbakır'ın ve belki de türkiye'nin gelmiş geçmiş en sevilen emniyet müdürüydü.

  --- spoiler ---

  ali gaffar okkan
  18 kasım 1997'de emniyet müdürleri kararnamesi ile kars emniyet müdürü iken ali gaffar okkan, diyarbakır emniyet müdürü olarak atandı. şüphesiz bu kararname ile birlikte çok şey değişecekti. 1998 yılının ilk günlerinde bu bazalt gözlü şehirde göreve başlayan gaffar müdür ilk birkaç gün şehri tebdil-i kıyafet gezdi. çaycıya gitti ''çay içeceğim ama param yok'' dedi, çaycı ise ''lafı mı olur?'' dedi kaba türkçesi, ince yüreğiyle. gece yarısı ciğerci salih usta'ya gitti ''açım ama param yok'' dedi, salih usta ''para mı?'' dedi gülerek ve ''yabancı olduğun belli, kalacak yerin var mı?'' diye sordu. bu soruyu duyar duymaz gaffar baba'nın gözleri dolmuştu. diyarbakır emniyet müdürü olduğunu söyleyince salih usta ''ben de valiyim'' dedi, güldüler... sonraki günlerde gaffar okkan, makam arabasıyla ciğerci salih usta'nın yanında geçerken durması ve arabadan inip ''işler nasıl ustam?'' diye sorması ise salih usta'nın gözlerini yaşarmıştı. ''yıllarca hakarete eden, küfreden, ciğer yiyip de parasını vermeyen, istediğimde de döven polislerin tam tersine bana sarılmıştı bu polis, hem de sıradan bir polis değil 5500 polisin şefiydi. bir diyarbakırlı için bunlar ne demektir, anlayamazsınız.'' diyerek duygularını ifade ediyordu, salih usta.
  --- spoiler ---
 • eskiden polis teşkilatı yerli yersiz esnafı taciz ederdi diyarbakır'da.

  bi kahveye dükkana vs... "terörist piçler" diye girer, " siktirin gidin dağınıza" diye çıkarlardı hilal bıyıklı korumalar. polis müdürü ise sadece boka bakar gibi bakardı, o da şanslıysanız.

  sonra adamın biri geldi, yahu bunlar da insan dedi. "selamun aleykum, çavani başe ?" dedi. bir kahve dolusu -kürt- "sağolun müdürüm, hoşgelmişsiniz" diye yanıt verdi.

  işte bu kıssadaki "adamın biri" kendisi olur.

  ser seremın, ser çavemın müdürüm.
 • "gaffar okkan'ın gelmesiyle asayiş şube müdürlüğü kendi prensibiyle çalışmaya başladı. bunlar, jitem elemanlarına göz açtırmıyordu. daha önce itirafçılar, korucular, jitem elemanları kent içinde başına buyruk hareket edebiliyordu. istedikleri kişileri yakalayıp 'emniyet'e götürüyoruz' diyebiliyordu. okkan döneminde faili meçhul cinayetler büyük oranda azaldı.''

  jitem'ci abdülkadir aygan , hurriyet
 • diyarbakir emniyet muduru iken 1998 ve 1999 yillarinda guneydogu anadolu'da (diyarbakir, batman, $irnak ve mardin'de) hizbullah'a yonelik bir cok baskin yapilmi$, yuzlerce orgut uyesi yakalanip, tutuklanmi$ ve toplam 28 faili mechul cinayet aydinlatilmi$tir. olumunden yakla$ik 2 sene once yaptigi bir basin toplantisinda, "orgutun bu cografyada yaptigi eylemlerde halk uzerinde 'devlet yapiyor' izlenimi yarattiklari ortaya cikarildi." aciklamasini yapmi$ti.. bunun yaninda, yuzlerce noktaya yapilan baskinlarda ele gecirilen belgelerden yola cikarak, orgutun $eriat esasina dayali bir kurt-islam devleti kurma amacinda oldugunu sozlerine eklemi$ti..
 • ilkokula giden oğlu babasının ölüm haberini televizyon izlerken son dakika haberi olarak almış.bu şehit evladı televizyon karşısında olmayan annesine babasının ölüm haberini vermiştir.bu iki insana bu ağır acıyı yaşatmaya kimin hakkı var, hele öldürülen kişi insanların gece sokağa çıkmaktan bile en çok korktuğu şehre huzur getirmiş başarılı bir emniyet müdürüyse...
 • istanbul üniversitesi - siyasal bilgiler fakültesi - kamu yönetimi' nden mezun, faili meçhule kurban gitmiş olan,
  eski emniyet müdürümüz...

  hizbullah'ın çökertilmesinde çok önemli rol oynamış olan adam..

  günümüz polislerinin onu sevmemesi hiç bir şeyi değiştirmez.

  zira,
  hepimiz biliriz ki,
  günümüz polislerini de halkın çoğunluğu sevmemektedir...
 • tam şu an behzat ç 51. bölümü izlemekteyim.
  memduh başganla, tekin başkomiserin kızı arasında şöyle bi diyalog geçti;
  - babamı sen mi öldürdün?
  - babanı mı? ben öldürmedim. ama çok iyi polisti senin baban..
  - babamı tanıyo muydun?
  - hayır. ama çok iyi bi polis olmasa böyle genç yaşta öldürmezlerdi.

  konuşma geçer geçmez aklıma gaffar okkan geldi, ruhu bi kere daha şad olsun..