şükela:  tümü | bugün
  • kendisi roma ordusunu profesyonel ordu sistemine geçiren kisidir. yaptigi degisiklikler senato oylamasina bile geçmeden, halk oyuyla kabul edilecek kadar plebler arasinda popüler bir kisidir. bugün bile hala onun yaptigi ordu devrimlerinin izleri modern askeri yapilanmalarda görülmektedir. filmlerde görülen ve hepimizin aklina kazinan roma lejyonlari ve taktiklerini bugün bildigimiz hale getiren kisidir. ayrica praetorian birlikleri de onun devrimleri vesilesiyle senatoyu ve/veya konsülü koruma amaciyla kurulmustur. kisaca, onun askeri devrimleri olmasaydi roma yüzlerce yil ordulariyla imparatorlugu bir arada tutmayi basaramazdi.
  • gracchus kardeşler 'in roma 'nın sosyal ve siyasal problemleri çözümsüz kalınca, ordu desteği olmadan salt meclise güvenerek başarılı olamayacakları anlaşılınca, bu durumdan fırsat bilip ortaya çıkan bir asker idi gaius marius.

    roma 'nın askeri gücünün zayıflaması sebebiyle i.o. 101 yılında popularis'ler tarafından desteklenen gaius marius roma ordusunda reforma kalkıştı. bu reform çerçevesinde eski vatandaş ordusunun yerine, donatımı devlet tarafından sağlanan bir profesyonel ordu kuruldu. böylece ordu proletarius' ların geçimlerini sağladıkları bir kaynak haline geldi; bu insanlar şimdi zenginler için savaşıyorlar ve böylece sosyal reformlardan uzak tutuluyorlardı. bu ordu şimdi üst üste göreve gelebilen kişiler tarafından yönetildiği için, ordu komutanları devlet içinde belirleyici bir konuma getirilmiş oluyorlardı; yüksek memurlukların üstlenilmesinde artık halk meclisleri değil, kişilerin ellerinde bulundurdukları askeri güç ve yetenekleri ölçü olmuştu. bu ise, roma'da komutanlar egemenliğinin başlaması anlamına geliyordu. komutanlar egemenliğinin ilk kişisi marius oluyordu. marius, numidia'lılarla yapılan uzun ve yorucu bir savaşın (i.ö. 112-106) ve kuzeyde hareket halinde bulunan ve üzerlerine gönderilen dört roma ordusunu birbiri ardından yenilgiye uğratan (i.ö. 113-105) kimbri ve teutones adındaki german kavimlerinin saldırılarından duyulan dehşetin baskısı altında, halkın gözdesi olmuştu ve konsullüğe getirilerek tam altı kez yeniden seçildi. numidia'lılarla yapılan savaşı sona erdirdi ve barbar ordularını aquae sextiae'da (i.ö. 102) ve vercellae'da (i.ö. 101) yok etti. artık marius roma' da her şeye gücü yeten bir kişi olmuştu. ordu, kendisini senatus'un değil, marius' un ordusu sayıyordu, aylığını almak için marius'a güveniyordu ve onun istediği herhangi bir şeyi yapmak için yardıma hazır bulunuyordu. marius bu gücünü sadece kendi arkadaşlarına yardım etmek ve senatus'la, hücum etmek için kullandı. böylece roma'da ayaklanmalar, cinayetler ve kargaşalıklar arttı.
  • yaptığı düzeltimler ingilizcede marian reforms olarak geçer.
    mevzubahis reformlar rome total war oyununda önemli tarihsel olaylardan biri olarak oyuncunun karşısına gelir ve roma ordusunda önemli değişikliklere sebep olur.
  • tarihte ilk kez parali askerleri kullanan kisi degildir. m.o. 13. yy'da misirlilarin parali asker kullandigi bilinir. muhtemelen daha eskisi de vardir