şükela:  tümü | bugün
 • i.ö. 63 de roma da doğan romalı imparator. dönemin kanun koyucusu ve kumandanıdır ki kendisi icin -principate- der batılılar.. o kadar yani.
 • roma imparatoru sezar'ın manevi oğlu, yeğeni ve varisi olmasıyla birlikte roma'ya en parlak dönemlerinden birini yaşatmış olan, ayrıca kendisine "princeps" yani vatandaşların birincisi manasına gelen bir paye de verilen basiretli imparator...
 • eski bir equstrian koluna mensuptur, ailesinden roma senatosuna giren ilk üyedir. makedonya valiliği yapmış ve öncesinde babası ile birlikte pön savaşlarına katılmıştır. spartacus ile köle isyanlarına karşı gelmiştir. 3 evladı vardır bunlar büyük octavia, küçük octavia, augustus'tur. m.ö 59 senesinde de nola'da ölmüş.

  (bkz: augustus)
 • julius caesar (amcası) tarafından evlat edinilmiştir. amcasının ölümünden sonra varisi olmuştur ve marcus antonius/#65694104 ile ittifak oluşturmuş gibi görünseler de birbirleri ile bitmeyen bir rekabete girmişler ve birbirlerini hep tehlike olarak görmüşlerdir.

  fiziksel olarak çok güçlü olmayan octavius, siyasi, felsefi ve edebi yönden oldukça gelişmiş ve sevilen bir imparator olmuştur. en büyük korkusu marcus antonius'un bir gün onun iktidarını bozması olmuştur ve türlü entrikalar ile saf dışı bırakmaya çalışmıştır. komutanın kleopatra'ya aşkını kullanan imparator, ordu ve halkı maniple ederek ülke değerlerinin komutan tarafından hiçe sayıldığını tüm halka işlemiş ve siyasi yeteneği sayesinde iyice zayıflamış olan komutanın ölümüne neden olmuştur.

  hükümdarlığı süresince siyasi zekası ve hitabetini çok iyi kullanarak, ülkeyi çok etkin bir şekilde yönetmiştir.
 • heykellerinin az olmasının sebebi, heykelini yapmaya beton yetmemesindendir. o kadar daşaklıdır ki, roma yurttaşlarının birincisi, halkın ve senatonun katılacağı seçimler onun denetiminde yapılıyordu. o kimi isterse o seçiliyordu. ölümünden sonraki yüzyılda 12 imparator gelmiş, aynı an da 4 aday olduğu da olmuştur. hatta ordular bile karşı karşıya gelip kendi imparatorlarını seçmeye başlamışlardır.
 • gauis julies caesar'ın yeğeni. kendisinde yeteneği fark edip ufak yaştan itibaren eğitmeye başlamıştır. caesar tarafından üvey evlat olarak da alınmıştır.

  vasiyetinde imparatorluğu octavius'a bırakmıştır. bu kimsenin beklemediği bir gelişmedir çünkü octavius öyle iddialı ya da hırslı bir siyasi kişilik değildir. hatta senatoda öyle çok adı duyulan birisi de değildir.

  ağustos ayının takvimlere eklenmesinin de sebebidir. amcası temmuz ayını takvime ekleyince o da ilk imparator olarak, 'diktatöre ay eklediler benim neyim eksik?' diyerek ağustos ayını eklemiştir.

  ayrıca, emeklilik sistemi gibi bir çok günümüz dünyasına dahi hitap eden büyük devrimler yapmıştır.

  miras olan kayzer ünvanını almak ve tacı giymek için, 7. cleopatra, marcus antonius, cicero, marcus junius brutus gibi dönemin ünlü isimleri ile gerek politik olarak gerekse savaş meydanında çarpışmıştır.
 • gerçek ismi gaius octavius'tur. sezarın öz yeğeni üvey evladıdır. sezar m.ö 44 'te ihanete uğrayıp öldürülünce başa geçmiştir. ilk önce imparator olmayı red etmiştir fakat ısrarlara dayanamayıp kabul etmiştir. ilk yaptığı iş amcası sezarın intikamını almak olmuştur ve m.ö 44 yılında filippe savaşında sezarın katillerini bozguna uğratmıştır. sonra roma tarihinde ikinci tirumvirayı kurmuştur. ( üçlü yönetim). amcası jullis sezar romalılar için önemli bir adamdı. ve romalılar sezar öldükten sonra başa geçen imparatorlara "sezar" ismini unvan olarak vermişlerdir. ondan gaius octavius imparator olunca adı gaius sezar olmuştur.

  lepidus ve antonios ve ile birlikte üçlü yönetim (tirumvira) kurmuştur. kendisi roma'da yani merkezde kalarak idareyi kontrol etmiştir. antoniosu ise mısır ve doğunun kontrolü ile görevlendirmiştir. lepidus ise afrika'da görevlendirdi.

  mısır'a görevlendirilen antonios zamanla devlet işlerini aksatmaya başlamıştır. çünkü kalbini mısır kraliçesi kleopatra'ya kaptırmıştır. zamanla gaius sezar bu durumdan rahatsız olmuştur. antoniosu uyarmıştır ama antonios gönlünü kleopatra ya kaptırıp devlet işlerini ihmal etmeye devam etmiştir. gaius sezar mısır'a yani antoniosun üzerine ordu göndermiştir. bunu haber alan antonios çöle doğru kaçar. fakat roma ordusunun arkasından geldiğini ve artık kaçamayacağını anlayınca kılıcıyla kendini öldürür ve ikinci tirumvira bozulur. antoniosun ölümünü haber alan kleopatra kendi sarayında intihar eder.

  gaius sezarın karısının adı ise juliana'dır. normalde karısı başka bir adamla evli iken imparator zorla onu kocasından almıştır. kaynaklara göre juliana o kadar da güzel bir kadın değildir. zamanın ünlü tarihçisi titus livius'a roma tarihini yazdırmıştır.

  not: octavius bir imparatorluğun doğal bir sınırı olduğunu savunmuştur. bu yüzden roma imparatorluğunun artık daha fazla fetihler yaparak sınırlarını genişletmemesi gerektiğini düşünmüştür. hatta ölmeden önce varislerine bu düşüncesini miras olarak bırakmıştır. kendisinden sonra gelen imparatorların "doğal sınırların" dışına çıkılmaması gerektiğini söylemiştir.

  yazacaklarım bu kadar...

  kendinden sonra gelen tiberius (bkz: #137595613)

  kendinden önce gelen julius caesar (bkz: #130688734)

  ikinci trimvirlik
  marcus antonius: (bkz: #131270903)
  lepidus (bkz: #137504871)
hesabın var mı? giriş yap