• sinemadan tatlı bir gülümsemeyle çıkmanızı sağlayan depresyon ilacı gibi bir filmdir. renklerin güzelliğinin ve karakterlerin şirinliğinin sizi sarıp sarmaladığı büyülü bir dünyada kayboluyorsunuz âdeta.

*
  • miyazaki uzmanı değilim, toplasan bununla beraber 3 filmini izledim ama daha önce baştan sona bu kadar şirin bir film yaptığını zannetmiyorum. tamamen şirinlik muskası ponyo üzerine kurulu şipşirin bir film, şöyle diyelim "ihihihihihihi :p" filmi bu. ponyo da zaten o kadar maşallah şirinki hikayedeki "bu ne ya, nasıl yani, ama ne alaka, o nasıl oldu" falan filan diye sormuyor insan, ponyo'nn triplerine gülmekten fırsat bulamıyor. öyle bir şey işte, güzel güzel.
  • filmekimi'nde sinema salonundan çıkarken istisnasız herkesin yüzünde bi gülücükle çıktığı totoro kadar şirin olmasa da şirin, ponyo kılığında mei'yi tekrar bize göstererek mutlu etmiş masal.
  • insanlıktan sıkılıp denizleraltına terfi etmiş bir babayla, kırmızı saçları kıvrım kıvrım afet ül muazzam bir annenin serseri mi serseri küçük deniz kızları ponyo'nun hikayesi anlatıyor. (ben de serseri ve deniz kızı laflarını ilk defa yanyana kullanmış oluyorum).
    filmin en keyifli yanı ise, denizi ve denizin altındaki dünyayı miyazaki'nin gözünden izlemek.
  • dublajını yapan da pek şahane yapmıştır ki dili bilmeseniz bile vurgulardan anlaşılmakta her şey. kahramanın gözleri dolar çan çin çon bir şeyler der, o ağlamadan siz ağlayıverirsiniz.siz de bilmezsiniz neden ağladınız.altyazı çoktan kaçmıştır.
  • tapilasi cizgifilm karakterini - ponyo' yu bunyesinde barindiran bir miyazaki saheseri.
  • çocukken kurdugum hayallerin filmi.
    temiz temiz denizler kapımızın onune kadar gelse,içinde renkli balıklar yuzse, oyuncak gemilere binip gezsek, hoop diye camdan atlayıp suya dalıversek.
    kabuslarımdaki tsunamiden tut da, denizlerin içine yapan trollere kadar hersey var bu dunyada. lafını esirgememiş yine miyazaki usta.

(bkz: miyazaki sen bizim her seyimizsin)
  • bana göre sosuke' nin daha sempatik olduğu anime.

--- spoiler ---

özellikle ponyo' yu karaya vurmuş halde gördüğünde, kumsalda, denize girmek üzereyken terliklerini ayaklarıyla arkaya doğru fırlatışı, kova içinde ponyo' yu saklarken "kedi gelir mi ki buraya" diye kendi kendine söylenip etrafına bakması, ponyo her uyuduğunda öldü sanıp heyecanla uyandırmaya çalışması, yaşlı teyzelere gösterdiği alaka... sosuke' nin etrafındaki herkes, sosuke' nin karakterinden kaynaklı çok şanslıymış gibi geliyor bana, ponyo da buna dahil.

--- spoiler ---
  • yapimi ingilizce izleyenlerin asagidaki insanlarin seslerini duydugu film..

(bkz: cloris leachman)
    the last picture show'la en iyi yardimci kadin oyuncu oscari

(bkz: liam neeson)
    ..

(bkz: tina fey)
    - 30 rock yaraticisi..
    - 2008 en iyi kadin komedyen secilmistir ap* tarafindan

(bkz: cate blanchett)
    ....

(bkz: noah cyrus)
    9 yasindaki canavar.. 4 yasindan beri kamera karsisinda
    http://www.imdb.com/name/nm1682324/
    http://www.noah-cyrus.net/

fankie jonas - bulamadim

(bkz: lily tomlin)
    - i heart huckabees
    - the west wing
    http://www.lilytomlin.com/

(bkz: matt damon)
    team america'daki muhis performansindan taniyoruz kendisini..
    -meeeiiiitt deeeiiymiiinnnnn

(bkz: betty white)
    unutulmaz altin kizlar'in en safini canlandiran aktrist :)
  • insana "ben de ponyo istiyorum lan, benim neyim eksik" dedirtiyor bak baştan söylim.

olm bir yaratığın yüz ifadesi bu kadar mı güzel yapılır ya? miyazaki sen manyak mısın kardeşim? ya ekranı ısırasım geliyor izlerken. neyse, hevesinizi kaçırmayayım, gidin izleyin.

(yarın yeşil kova alıcam ben)
hesabın var mı? giriş yap