şükela:  tümü | bugün
 • dryocosmus kuriphilus yasumatsu (hymenoptera: cynipidae), dünya genelinde kestanenin en önemli böcek zararlısı olarak bilinmektedir. kestane üretiminde önemli kayıplara neden olduğundan avrupa bitki koruma organizasyonu'nun karantina listesinde yer almaktadır.
 • kestane gal arısı, anavatanı çin * olan, ülkemizde ilk kez 2012 yılında yalova’da görülen, kestane ağaçlarının * en önemli zararlısıdır. çin, yunanistan, italya ve ispanya’da yaygın olup, kestane ağaçlarına çok büyük zarar vermektedir. karantinaya tabi bir zararlı olup, görülmesi halinde derhal tarım ve orman müdürlüklerine haber verilmesi gerekir.
  arının tek konukçusu kestanedir.
  zararlı, kestane ağaçlarının taze sürgünlerinde gal oluşumuna sebep olur. bu yüzden sürgünlerin büyümeleri ve çiçeklenmeleri engellenir. meydana gelen gelişme geriliği sebebiyle kestane üretiminde % 50 – 70 oranında verim kaybı oluşabilir.

  ergin arılar, yaz aylarının başında görülmeye başlarlar ve ergin dişiler tomurcuklar içine yumurtalarını bırakırlar. bu yüzden dıştan kontrollerle tespiti oldukça zordur. tomurcuklar gelişmeye başladığında, 2.dönem larvalar da gelişmeye devam eder. larvalar bahar aylarında beslenmeye başlayınca da kestane tomurcukları, hızla gallere dönüşmeye başlar. meydana gelen galler, yeşil ya da gül pembesi renkli ve 5 – 20 mm çapındadır. galler, yaprak petiyollerinde, taze sürgünlerde veya yaprakların orta damarlarında gelişirler.

  galler, ergin çıkışından sonra kuruyarak odunumsu bir hale gelir. kurumuş galler, 2 yıldan uzun süre ağaçların üstünde asılı halde kalabilir. galler, bitki üzerinde gözle görülebilirler ancak tomurcuklar içindeki yumurta ve larvalar görülmez. yoğun bulaşıklık durumunda ağaçların kurumasına yol açabilir.

  kestane gal arısı, genellikle bulaşık haldeki kesilmiş bitki materyallerinin (dal, sürgün, tomurcuk vs.) nakliyesiyle yayılmaktadır. doğal yollarla yayılma ise rüzgar aracılığıyla ve mayıs sonundan temmuz sonuna kadarki ergin uçuşlarıyla olur. kurumuş galler üstünde arının çıkış deliği olması, zararlının önceki yıl da mevcut olduğunun göstergesidir.
 • her zararlı bir durumun altından bu amına kodumun çinlileri mi çıkacak ? nedir ya. zonguldak'ta kestanenin bol olduğu bir bölgedeyim ve bizzat bu lanet hayvanın verdiği zararı gözlerimle gördüm. şunu diyebilirim ki yetkililer önlem almazlarsa işin sonu biraz kötü gibi gözüküyor.
 • bu yıl da zonguldak'ta ortaya çıkmış arılardır. kendilerine katil arı da denmekte. meyve verimini düşürmemesi amacıyla ilgili alana birçok böcek yerleştirilmiş, umarız gal arılarının hakkından gelirler ve doğa dengelenir.
 • hobi olarak arıcılığa başladığım 2021 yılında kendilerinden haberdar olduğum bir arı türü. yavaş yavaş önce yerel medyada duyulmaya başlandı, yakında ulusal medyada da "katil gal arısı o ilde de görüldü" tarzı clickbait haberlerle de duyulacagindan eminim.

  ahanda şöyle kara tombul bişey:

  https://www.google.com/…aq&biw=393&bih=750&dpr=2.75

  resimlerden de anlaşılacağı üzere kestane ağaçları nisan mayıs aylarında tam tomurcuklanirken gelip yumurtasını çiçeğin, tomurcuklarin içine atıyor. ergin bir gal arisi 100 tane yumurta atabiliyormus. bunun sonucunda kestane çiçekleri gelişemiyor, döllenme gerçekleşemiyor ve dolayısıyla kestane meyvesi de oluşmuyor. ürün anlaminda hem kestane çiçeğinden elde edilen kestane balı, hem de meyvesi olan kestane olarak iki farklı şekilde zarar vermiş oluyor ve çok büyük bir maddi kayba neden oluyor. türkiye kestane üretiminde belki inanmayacaksınız ama dünyada ilk 3te yer alıyor. bilhassa ege, marmara, orta karadeniz ve doğu karadenize doğru olan dağlarda kestane ormanları mevcut ve bölge halkınin en önemli geçim kalemlerinden birisini kestane ürünleri oluşturuyor.

  tarım bakanlığı değişik mücadele yöntemleri deniyor ve dediklerine göre kimyasal mücadelede henüz pek başarı saglanamamis. en etkili yöntem, torymus sinensis kamijo (hymenoptera: torymidae) adlı larva parazitinin ormana salınımı ile biyolojik olarak mücadele edilerek elde edilmiş. tabi henüz literatürde bu yeni bir yöntem ve diğer olası biyolojik etkilerinin de dikkatlice incelenmesi, ekolojik dengeye başka türlü de zarar verilmemesi lazim. türkiye'de yalova'da görülmeyle haberdar olunuyor ama benim takip ettiğim arıcı videolarından gördüğüm kadarıyla trabzon'da bile görülmüş durumda, yani malesef türkiye'de karadeniz kusaginda neredeyse bütün kestane ormanlarında mevcut. en çok kestane uretimi olan aydın'da henüz görülmemiş. yine yerel basından takip ettiğim kadarıyla halka aydın'da bilinçlendirme çalışmaları yapılıyor.

  konunun ülke gündemine getirilmesine ve bu zararliyla daha iyi mücadele edilmesi için araştırırmalarin arttırılmasına ihtiyaç var. bunun için de tabi fonlar lazım. konu gündeme geldikçe daha fazla üniversitenin ve araştırmacıların konuya akademik olarak yaklasacagini ve daha fazla fon ayrilacagini düşündüğümden buraya da bir entry bıraktım. bölge halkı zaten sürekli konuyu hemen her fırsatta belediyelere, basına ve milletvekillerine duyurmaya çalışıyor ama ülke milli servetimiz olan kestanenin ve diger milli servetlerimizi de korumamız gerektiği için topluca bir bilinclenmeye ihtiyacımız var.