• sahte galadriel
  • denir ki, galadriel'in saçında laurelin'in ışığı vardır.
    galadriel gruba* hediye dağıtırken cüce gimli'ye ne istediğini sormuş, gimli de gönlünden geçenin hanımın bir tel saçı olduğunu dile getirmiş, ancak talep etmemiştir. orada bunu duyan elfler çok şaşırmıştı çünkü lady galadriel zamanında saçından tel isteyen feanor'un dileğini reddetmişti. feanor da valinor'un iki ağacından** ışık alarak silmarilleri yapmıştı.
    ama galadriel isteği üzerine cüce gimli'ye üç tel saçını vermiştir.
  • eldamar'da dogmus bir noldor prensesidir kendisi. dogdugu yerde altariel olarak soylenen isminin sindarince anlami "lady of the light"tir . celebrian isminde bir kizi vardir. hatta bu celebrian elrond ile evlidir. arwen de bunlarin 3 cocugundan biridir. yani bizim akrabalik muessesemize gore arwen'in anaanesidir galadriel.
  • evlenecebileceğin tek kadın olduğunu söyledim anneme. fotoğraflarını da gösterdim; beğendi. alırız tamam, hele bi' yaz gelsin de, dedi. neden yazın gelmesini bekliyoruz anlamadım. evli olduğunu da söylemedim. kısfmet.
  • bütün olayı dramatik bir şekilde arkasını dönmek olan lotr karakteri... yeri gelir o dramatik dönüşünü konuşmanın en etkileyici anında yapabilmek için önceden geçer köşeye, iki saat bekler...
  • tamam finwe'nin torunusun, feanor'un yeğenisin de bu kadar taşaklı olduğunu bilmiyordum. sauron'a siktir çekti bildiğin.
  • elrond'un kayınvalidesi, arwen'ın anneannesi.
  • the lord of the rings the fellowship of the ring filminin açılışında,

the world is changed, i feel it in the water, i feel it in the earth. i smell it in the air. much that once was is lost; for none now live who remember it.
    (tr: dünya değişiyor. bunu suda hissediyorum, toprakta hissediyorum. kokusunu alıyorum. eskilerden pek bir şey kalmadı zira hatırlayanlardan yaşayan yok artık.)

konuşması ile yer alandır.
  • kendisi bir high elf'tir . feanor'un akrabasidir . lothlorien'de celeborn'la beraber ya$ar . filmde ise bu guzel arkada$imizi cate blanchett canlandiracaktir .
  • şimdi hobbit'in gazıyla 8. kez girdiğim silmarillion'da ilk kez öğrenmişim gibi taşak sayısını görünce şaşırdığım elf ablası. yani elflerin ilk üç kralının birinin` :elwe` torunu, büyükannesi yani elwenin karısı melian bir maia, yani bir nevi düşük tanrı modelidir` :sauron gibi`` : yani çeyrek tanrı soyundan gelmedir diyebiliriz` . üstüne bu abla doğduğunda memlekette güneş, ay, merkezi ısıtma yok, koca arda krallığı iki ağacın eline bakıyor diyeyim; siz ordan taşak sayısını hesap edin.

birde aramaya inanmadım ama elwe soyunun` :yani noldor elflerinin` en güzeli olduğu rivayet edilir. beyaz beyaz parıldamasının nedeni 2 ulu ağacının ışığı altında bir süre takılmış olmasıdır. hatırlamaya çalıştım mamafih olmadı. ` :ağaçların adlarını`

niye böyle oldu, hobbit yüzünden. ikinci filme doğru bir atak daha gelir.

unutmadan, teoride cate blanchett'in yada dünya üzerindeki herhangi bir insanın güzelliğini tasvir edemeyeceği de rivayet edilmektedir. filmdeki karakter üzerine uzun close upların ve ağır efektlerin nedeni budur.
hesabın var mı? giriş yap