şükela:  tümü | bugün
 • bundan yüzyıllar evvel denizin 4000 metre derinindeki volkanik hareketlerle oluşmuş adalardır. bugün de adaların bazıları volkanik özelliklerini sürdürmektedirler. galapagos adaları'na ait iki ilginç özellik: 1- ekvatorda olmasına rağmen kendine has pengueni vardır. (bkz: galapagos pengueni) 2- denizi buz gibidir. ısınmaz öyle, akşam ısınmış denize gireyim ayağı yapmaya yemezmiş..
 • galapagos takım adalarındaki ispinoz kuşlarının gaga yapıları uyumsal açılım/yayılımda kullanılan örneklerden en bilinenidir. yaşayan neredeyse tüm canlılar evrime konu olmuş. evrime kafayı takanların gidip görmesi gereken ada.
 • ekvador'a bağlı olan ispanyolca olan adını üzerinde yaşayan dev kaplumbağalardan alan adalar grubudur. 13 büyük, 115 küçük adadan meydana gelen galapagoslar, dört milyon yıl önce bir volkanik patlama sonucu oluşmuştur. ilk insanın 1535 yılında ayak bastığı adalar darvin'in evrim çalışmalarının temelini oluşturduğu yerdir.
 • her bir adasında farklı tür kaplumbağalar ve farklı tür alaycı kuşlar bulunan adalar topluluğu.
 • geçen akşam neyşınıl'da konu edilen ve evrim teorisi fikrinin yeşermeye başladığı yer olarak tanıtılan adalar bütünü.

  bu belgeselde darwin baba'nın adalardan birine çıkışı, katılaşmış lavlar üzerinde yürüyüşü, daha sonra yakın adalara geçişi, oradaki adalardaki donmuş lavlar üzerinde yeşermeye başlayan bitki örtüsünü görüşü, kimi adalar üzerinde çoktan başlamış olan hayatı inceleyişi kurgusal bir şekilde anlatılmış.

  darwin adalardan birindeki kaplumbağaların üst kabuklarının kafa kısmında oluşan açıklığa odaklanmış ve bu adada kaplumbağaların yiyeceği türden yeşilliklerin genellikle bitkilerin üst dallarında yetiştiğini görmüştür. kaplumbağaların bu üst dallara kafalarını rahat uzatabilmeleri için kabuklarının boyunlarına baskı yapan üst kısımlarının evrim geçirdiğini ve o kısmın açık kaldığını keşfetmiştir. çünkü hemen yakınındaki diğer bir adada bulunan diğer kaplumbağalarda böyle bir durum söz konusu değildi, onlar yiyeceklerini kafalarını kaldırmadan yerden yiyebiliyorlardı ve dolayısıyla kabuklarının üst kısmı kapalıydı.

  tamam, buraya kadar herşey normal. allah'a inananlar için o kabuk allah tarafından hayvan rahat yemek yiyebilsin diye öyle yaratılmıştır. buna inanmayıp evrim geçirdiğine inananlar da vardır. hatta herşeyi bilimsel bir çerçeve içerisinde görmek isteyenler için ise o kabuğun genetik bir bozukluk sonucu açık kaldığını ve zamanla kabuğunun üst kısmı kapalı olan kaplumbağaların açlıktan ölüp sadece genetik bozukluğu olan bu hayvanların nesillerini sürdürebildiklerini bile söyleyebiliriz.
  biz hertrülü fikre saygılıyız, isteyen istediğine inansın, buraya kadar da bir sorun yok, ok.

  fazla uzatmadan gelelim asıl konuya;

  evet, okyanusun binlerce kilometre ortasında yer alan bu adalardaki bitkisel hayat bir şekilde çiçek polenlerinin, bitki tohumlarının rüzgar yardımıyla kilometrelerce uzaklara taşınabileceği gerçeği ile açıklanabilir ama ya üzerinde yaşayan yüzlerce kiloluk kaplumbağalar? onlar nasıl gelmiştir oraya?

  hayır mesela denir ki, birisi ibneliğine normal dünyada yaşıyan hayvanlardan birer çift alıp bu adalara salmıştır, onlar da üremiştir, yeşermiştir falan filan.
  ama hayır, bu adalarda yaşıyan canlılar tamamen o adalara özgü, başka yerlerde bulunmayan canlı türleridir.

  asıl ilginç olan konu darwin'in ilgisini çekenin atlantik okyanusunun binlerce km ortasında oluşan bu adalara binlerce türün nasıl geldiği değil de kaplumbağaların üst kabuklarında oluşan o küçücük açıklık olmuştur. o canlıların oraya nasıl geldiği konusunda tek kelime edilmemiştir. evet ilgi çekicidir ama görmezden gelinmiştir.
  neden? çünkü açıklanamaz. bilimin tıkandığı yer işte tam da burası.
 • dünyanın en büyük kaplumbağalarına ev sahipliğine yaparak ninja turtles'ın ana vatanı olma şerefini taşıyan adalar takımıdır.
 • darwin'i ikna eden adalardır. evrimin teorileştirilmesi sürecine katkısı sanıldığı kadar çok değildir. zira darwin buradan çok da iyi örnekler toplayamamış, topladığı örneklerin bir kısmını da yanlış şekilde sınıflandırıp isimlendirmiştir.fakat bu adanın sürece etkisi, darwin'i her ada üzerinde farklı canlı türleriyle tanıştırarak, ikna yöntemiyle olmuştur. darwin'in evinin bahçesinde dahi gözlemleyebildiği "evrim", artık iyice resimleşmiştir. fakat evrim ve doğal seleksiyon fikri bu adalarda edinilmemiştir.
 • darwin'in the origin of species eserinin temelini oluşturan topraklar. fakat koca kitapta yalnızca bir kaç kez bu adaların ismini zikreder.