• charles darwin haklı bence. national geographic'in 3 bölümlük adalar belgeselinin daha başında lan bunlar nasıl evrimleşmişler böyle diye şaşırıp kaldım. belki bundan 200 sene önce yaşasaydım darwin ben olabilirdim. her neyse.

galapagos adaları bol parçalı bir takımadadan oluşuyor. bundan 500-600 yıl evvel google earth olsaydı adaların ismi yüzde yüz denizatı adaları olurdu. çok benziyor. neyse, bu adaları zaman içinde denize akan lavlar oluşturmuş.

ada, gerçekten bir gerizekalıya bile evrimi inandıracak nitelikte özellikler taşıyor. birbirlerinin kıçında olmalarına rağmen her adada farklı yer ve iklim farklılıkları var. misal birinin rakımı çok yüksekken diğeri deniz seviyesinde; biri tamamen volkanik kaya kaplıyken diğerinin orta yerinde tatlı su gölü, ekmek elden su gölden yaşayıp gidiyorlar.

adalarda yaşayan hayvanlar da bu iklim ve yer şartlarına göre zamanla evrimleşmiş. misal dünyada sanırım tek tür olan deniz iguanası bu adaların volkanik kaya kaplı olanında yaşıyor. hayvancağız yiyecek bişi bulamayınca mecburen denize yönelmiş. fakat yaşam şartları süper olan bir diğer adada aynı iguanalar deniz nedir bilmiyor.

gene adalardan birinde yiyecekler dallarda olduğundan dev kaplumbağaların kabukları yukarı doğru çekilmiş. bu sayede kaplumbağa kafasını nerdeyse 1 metre kadar yukarıya uzatabiliyor. diğer adalarda ise kaplumbağa bildiğiniz kaplumbağa.

ispinoz kuşları adada binbir türe ayrılmış durumda. avladıkları yiyeceklere göre gagaları evrimleşip şekillenmiş. kimisi fındık kıyabiliyorken kimisi ağacın deliğine çomak sokup kurtçuk avlayabiliyor.

gene örnek verirsek adadaki birçok kuş türü zamanla kanatlarını küçültüp ayaklarını genişletip türüne aykırı olarak uçmayı bırakıp, dalarak balık avlamaya başlamış.

şahsen ağzım açık izledim bu adadaki hayvanat maceralarını. bu saçmasapan şartlara eeeh eytere bea deyip çekip gitmek yerine hayvan sayısı boyuna artmakta, zibilyon tane türe -ki bunların hatrı sayılır bir yüzdesi adaya özel şekil değiştirmiş- ev sahipliği yapmakta.

yakın olsa bi gitmek lazımmış, kısmet.
  • etrafındaki kuvvetli akıntılar yüzünden buraya gitmek isteyip de bulamadan dönenler çok olduğundan bunlara "sihirli adalar" denirmiş.
    sekiz büyük ada, yüzlerce ufak adacık ve kayalıklardan oluşan takımadalardır.
  • panama psikoposu tomas de berlenga'nın 1525'te perı rotasındandan saparak sürüklendiği ıssız adalara "islas encatadas" denmiş. yani lanetli adalar.
  • her yil 2~5cm arasi guneye kaymaktadirlar.. yuzen tektonik kara parcalari haci bunlar..
  • burgazada dan sonra en sevdiğim ada
  • ahir ömürde mutlaka gidip görmek istediğim adalar topluluğu. öte yandan gidişi zor ve çok pahalı. araştırdığım kadarı ile en uygun rota istanbul - amsterdam - quito. quito'dan da yerel havayolu ile galapagos adalarının havaalanına gidiliyor. uçuş toplamı 1. ayak 18-20 saat, ikinci ayak 5 saat ve şu anda toplam fiyat 5000 tl üzeri. buna şimdi bir de en azından 5 günlük bir yat veya gemi turu da eklenince fiyat 1 kişi için 10 bin tl'ye ulaşıyor. bakalım piyango veya loto'dan bir güzellik olur mu yakın gelecekte?

(bkz: kurt vonnegut jr)
    (bkz: blue footed booby)
  • hayattımda gittiğim en unutulmaz yer. deniz aslanlarıyla güne merhaba demek, kaplumbağa ve köpekbalıklarıyla yüzmek, mavi ayaklı sümsük kuşlarının avlanmalarını seyretmek, volkanik kayaların üzerinde seke seke krater göllerine tırmanmak. ömrümün geri kalanını bu şekilde geçirebilirdim lakin ancak 8 gün kalabildim. kısaca herkesin ölmeden önce görülecek yerler listesinde olması gereken adalar topluluğu.
  • gorulecek yerler listesinin ilk besine giren adalar toplulugu. gidip yerinde gormek mumkun olmazsa galapagos 3d, trailer linki, ızlenerek bir nebze olsun merak giderilebilir. adalarin olusumu, uzerindeki yasamin baslangici, turlerin birbirinden farklilasmasi, yasam sartlarinin turler uzerine etkisi muhtesem goruntuler ve david attenborough anlatimiyla aciklanmis. dunyanin en zengin marine ekosisteminin olusumu ve canlilarin cesitliligi inanilmaz. izleyin, izleyin.
  • oktay volkan alkaya'nin radikal'deki yazisiyla kesfettigim, gunun birinde gidip gormeyi pek istedigim sirin adaciklardir efendim. yazi da surada;
hesabın var mı? giriş yap