307 entry daha
  • galata kulesine yüklenen duygusallıktan kule yakında alev alacak (:
  • istanbul'da ilk bulundugum yerlerden biri olan galata kulesi, benim için özgürlüğü temsil ederdi. aile evinden ayrılıp üniversite için gelmiştim. okulun ilk günü beşiktaş'tan başlayıp beyazıt'a kadar yürümüştüm. yürüdüğüm o zaman diliminde beni en çok etkileyen sey kule dibinde oturan insanlar ve sokak müzisyenleri olmuştu. mükemmel bir ortam vardı. herkes çok rahat, çok samimi... daha sonrasında ne zaman istiklal'e gitsem yolum galata kulesine düşer oldu. geceye ya orada başlar ya da orada sonladırırdım. çok kaliteli grupların yaptığı müziği dinlerken arkadaşlarla muhabbet etmenin keyfi baska hiçbir mekanda yoktu.

yavaş yavaş kule dibinde oturmayı engellemeye başladılar. önce beltur plastik sandalyelerle bir çay ocağı açtı. sonra eylemler olunca kaldırdı. polis oturanları rahatsız etmeye başladı. kulenin dibinden atılmıştık ama yanda merdivenlerin orada oturmaya devam ediyorduk. ancak yavaş yavaş o da azalmaya başladı. en son darbe girişimi sonrası "darbeye karşı demokrasi mücadelesi" adına yapılan eylemlere bedava otobüslere metrolara binip taksim'de bedava yemek yemeğe akın akın gelen guruha kadar. o zaman ilk defa kendimi galata'ya ait hissetmedim. artık orası benim ilk gördüğüm zamanki mekandan çok farklı bir yerdi. o zamandan beri galata'ya etrafındaki kafelere gitmek için gidiyorum. ama o tadı asla alamıyorum.
  • ibb'nin elinden çalınan ve kapısına asılan a4 kağıdından restorasyona girdiğini öğrendiğimiz tarihi kule.
145 entry daha
hesabın var mı? giriş yap