şükela:  tümü | bugün
 • brendan freely ve john freely'nin birlikte yazdığı şimdiye kadar yazılmış beyoğlu kent kitapları içerisinde en detaylılarından biri olma özelliği olan kitap. haliç'teki ilk yerleşimlerden, taksim'in son hallerine kadar bölgenin tarihi ve gelişim atmosferi ayrıntılı bir şekilde anlatılmış. çeviri yelda türedi'ye ait.
 • konu aldığı bölge hakkında en kapsamlı kitap olsa gerek.. yoğun bir çalışma ve araştırmanın neticesinde ortaya çıkmış belli ki.. elde kitapla bölgeyi karış karış gezmeyi düşünüyorum ama du bakalım..

  (bkz: kısfmet)
 • çok beğendim. öncelikle bunu söylemeli. bir çırpıda okunuyor. her gün sürekli önünden geçip gittiğimiz, kimi zaman içine girdiğimiz mekanların/yapıların geçmişini aydınlatıyor. kitap tanıtım yazısında olduğu gibi, salt mekanlarla da sınır kalmayıp, tanınmış simalara, unutulmayan olaylara da yer veriyor.

  ilhan berk'in pera'sını, edmondo de amicis'in istanbul'unu, nur akın'ın 19. yüzyılın ikinci yarısında galata ve pera'sını tekrar okuma isteği uyandırdı bende. titizlikle hazırlandığı belli olan kitabın bence tek eksik kalmış yanı, görsel olarak yetersiz kalışı. içerik, çok da değil ama biraz daha görselle desteklenebilseydi keşke. bu yönüyle kaymaksız kadayıf gibi olmuş sanki. yine de düşünmeksizin yiyor, lezzetini sonuna dek hissediyoruz.

  seyahat konulu kitaplar
 • baştan sona çok detaylı bir çalışma ile hazırlanmış, ilgili bölgeler hakkında geçmişten günümüze kadar bilgi veren kitap. tek üzüntüm, özellikle asmalımescit kısmına yoğunlaşmışken jurnal sokak ve şehbender sokak hakkında tek satır bulamamış olmam. yalnızca babylon'dan bahsetmiş üstat john freely, onun da şehbender'de bulunduğunu yazmamış.
 • beyoğlu'nun şuanki halinde dolaşırken, bazı ara sokaklar hariç, dolu dolu bir geçmişe sahip olduğunu anlayamıyorsunuz. istiklal caddesinin kurumsal firmaların şubeleriyle dolu olup, açık avm haline dönmesinden hiç bahsetmiyorum bile. bu kitap beyoğlu'nun neresinde dolaşırsanız dolaşın o an gördüğünüzden önceki tüm hallerini hayal etmenin çok güzel bir yolu.
  kitaptan bazı alıntılar için:
  #67902225
  #67901694
  #67901340
  #67896796
  #67896546
  #67896367
  #67896331
  #67680718
  #67902060
 • kitap hiçbir stokta yok okuyup satmak isteyen varsa alabilirim
 • istiklal caddesindeki yky kitabevi'nden aldığım, tarih yer yazarken oranın adını not düşmenin de mutluluğuyla daha bir zevkle okuduğum mükemmel kitap.
 • belki daha kucuk bir bolgeye odaklandigi icin, belki onemli yapilardan uzun uzun bahsetmesine ragmen cok fazla teknik mimari detay vermedigi icin daha populer olan strolling through istanbul'a gore cok daha eglenceli buldum. ozellikle bolgeyi mahallelerine ayirip her birini sokak sokak anlatmasini sevdim. bu sayede istanbul'u tanimayan biri bile anlattigi hikayeleri cok kolay kafasinda canlandirabiliyor, aa su defalarca icinden gectigim sokagin adi bu muymus falan diyor.