• 3. torbadan girsek ne olacak şl ye anlamıyorum. maalesef takımlarımızın seviyesi bu turnuvanın çok altında. uefa/eurolig de iki tur ilerlesek kafi.
  • 4.torbadan katılacağımız şampiyonlar liginde, avrupa'da top oynayan iki takımdan birisi kaybedince sürekli 1.1 milyon euro kazanan camia. nasıl iş anlamadım gitti vallahi. utanmasalar süper kupa finali istanbul'da oynandı diye de para verecekler.
  • bu sene mali olarak ya çıkacak ya batacak gibi duran türkiye’nin önde gelen kulüplerinden
  • adam gibi 3. torbaya ilk 3-4 sıradan girse zaten bu maçlardan bağımsız olarak bu paraların çok daha fazlasını alacaktı galatasaray. ama son 5 senede avrupa'da maç bile kazanamadığımız için bu hallere geldik. yani bu fazladan gelen paralar muhabbeti aslında acınacak halimize gülüyor olmamızdan başka bir şey değil. iki milyon euro fazla kazanmak için avrupa'nın alt seviye takımlarının turu geçmesini bekliyoruz.

galatasaray'ın avrupa'daki yeri bu değil, oturup bunu sorgulayın. 4. torbadan turnuvaya katılmamız bizim gibi bir takım için çok büyük rezalettir. bugün şampiyonlar liginde beşiktaş olsa katsayı uygulaması nedeniyle bizim kazandığımız paradan daha fazlasını kasasına sokacaktı. ama bizim taraftar gelmiş fazladan bilmem kaç milyon euro daha kazandık kudurun diye saçmalıyor. pratikte öyle olsa da teoride fazladan para falan kazandığımız yok. zaten kazanmamız gerekenden daha azını kazanıyoruz. galatasaray gibi bir takımın şampiyonlar ligi havuzundaki payı daha büyük olmalı.
  • bu sene kulüp tarihinin en yüksek kârını açıklayacak olan spor kulübü.
  • şampiyonlar ligi'ne 3. torbadan katılacak potansiyeli olan ama çeşitli nedenlerden kendine en kötü takımların yer aldığı 4. torbada yer bulabilen takım. bu yıl tabloyu düzeltmeliyiz. en azından gruptan çıkmalıyız. buna ihtiyacımız var
  • yönetimini para idaresi ve sevgi ortami yaratma konusunda basarili bulsam da, özellikle dis iliskiler ve içeride kulübün hakkini arama konusunda basarili bulamiyorum. albayrak hakkinda daha önce de çok elestirilerde bulundum ve ?asagilamak gibi bir düsüncem yok asla, ama herkesin yapabilecegi ve yapamayacagi isler var. geçen yildan beri transfer konusundaki yetersizligi bilinen bir abimiz. sevgi dolu, iyi kalpli, ama vizyonsuz, dil bilmeyen ve karizmatik degil. ben bu abinin monaco yöneticileriyle karsilikli konusmasini tahayyül edemiyorum, etmek de istemiyorum. bu bambaska birikim, egitim, konusma yetenegi, hitabet, kivrak zeka gibi özellikler gerektiren bir mecra ve bu abimiz bu isi yapamaz demiyorum artik, yapamadi, yapamiyor. daha bunu kaç kere görmemiz gerekiyor? gidip falcao’ya siki sikiya sarilip fotograf çektirip paylasmak??? gerçekten mi? koskoca galatasaray bu kadar düsmeli mi? düsünün, monaco baskan yardimcisi gelip marcao’ya sarilip resim paylasiyor!?!

daha da aci tarafi, taraftarin tuhaf, anlamsiz açligi. falcao diye tutturmus herkes. sabah aksam heryerde konu bu. kulübünün bedelsiz birakmayi düsündügü bir futbolcuyken onlar bile kendilerini sorgular duruma geldiler bu “altina hücum” rüzgarindan sonra.

ayni seyi $13 milyon euro ödeyerek son dakikada almis olmak için aldiklari, cahil, psikolojik sorunlari olan diagne’de de yasadik. elde patladi. galatasaray tarihinin en büyük kazigini yedirdi bu yönetim bizlere. sagir sultan dahi biliyordu gs bu oyuncuyu satacak. satmak zorunda. baska yolu yok. kusura bakmayin da bu kadar salakça is yapani herkes yolmak ister. kimdir bu diagne? kariyerinde ne basarmistir da 10 yilda bir çikan bir cevherden (bkz: ozan kabak) gelen tüm para bu dallama ugruna kasimpasaya akitilmistir? almayin kardesim. yok satmazsak o para yanacak... niye yansin yahu? kulüp borç içinde. harcayin borçlara. en kötü su yagli suratlinin hesabini kapatin. simde ne oldu? elinde sorunlu, kapasitesi limitli bir top tepiciyle basbasa kaldin.

geçen yil galatasaray’i sampiyon yapan adam onyekuru... bas bas bagirdi çocuk gs’de kalmak istiyorum diye. yok girisimler yapilmis da, everton illa satacakmis da. iste bunlarin hepsi, beceriksiz insanlarin basarisizliklarina bahane aramalarindan baska bir sey degildir arkadaslar.

mustafa cengiz baskan. eger su durumdan pozitif bir dönüs yapmak istiyorsan, transfer gibi farkli melikeler gerektiren bir görevi albayrka’tan hemen al. albayrak, kamera karsisina bir daha kutlamalar disinda da çikmasin. falcao’dan vazgeçip kulübün gelecegini 33 yasinda bir futbolcuya baglamayin. monaco’ya haldun üstünel tarzinda bir abimizi gönderip onyekuru ve diagne arti para takasi üzerine yogunlasin. niyetinizin ciddi oldugunu görünce size falcao’yu dahi bonservissiz verebilirler. vermezlerse de vermezler. devre arasinda panikle diagne’yi 3-5’e satmak zorunda kalmayin. o da veren olursa.

6 numara konusunda da yine kabuslar yasiyoruz. geçen yilki forvet transferine çoktan döndü bile. eldeki tek akilli, lider adami sattiniz. peki. ee yerine gelecek olan kim?

bu seneyi çikartamazsiniz baskan mustafa cengiz. isler kötü giderse ne terim kalir, ne seyirci. titreyin ve kendinize gelin. çok az zamaniniz kaldi. ve bu durumdan tek sorumlu sizsiniz.
  • dursun özbek'in maskarası olmuşluğu vardır.
  • kondisyoner bartali'yi transfer ederek büyük fark yarattığı gibi, iki transfer daha yapması gereken takımım:

- transfer komitesi (işinin ehli en az 3-5 kişi)
    - basın sözcüsü (en az 1 önemli profesyonel ve onun kuracağı bir ekip)

şu anda bu iki işle meşgul olan abdürrahim albayrak'ı değersiz görmüyorum, ama onu florya'da tutsak, futbolcular-teknik ekip-yönetim kademesi arasında bir bağlayıcı görevinde devam etse hem kendi itibarı için, hem de takımın selameti için en iyi seçim yapılmış olur.
  • herkes bu transfer sezonunu çok kötü geçirdiğini söylüyor ama asıl geçen devre arası transfer dönemini kötü geçirdi. bu yazki çıkmazı hazirlayan şey geçen devre arasinda yapilan diagne ve mitroğlu transferleri.

geleceğim yer şurası: acilen falcao transferinden vazgeçip geleceği düşünmek lazım. 33 yaşındaki falcao ile 3 senelik sözleşme imzalamak gelecek seneleri de tehlikeye atiyor. mevcut kadro zaten yaşlı ve temposuz. falcao'nun geldiğini de varsayarsak defans tandemi hariç as kadro:
    muslera 33
    mariano 33 (sözleşmesi bitiyor)
    nagatomo 32 (sözleşmesi bitiyor)
    donk 33 (sözleşmesi bitiyor)
    belhanda 29
    seri 28 (kiralık)
    babel 32
    feguli 29(iyi topçu ama temposuz)
    falcao 33(gelirse)

bu temposuz takım şampiyonlar liginde asla başarılı olamaz. daha kötüsü bu kafayla gidersek bir iki sene sonra takima yazacak topçu bulamayiz. geçen senelerde iki şampiyonluk sonrasi beşiktaş'ın yaptığı hatayı yapıyoruz. kadroyu gençleştirme trenini kaçırıyoruz.