• braya girebilmek için ya galatasaray klubune ve galatasaray sosyal tesislere üye olmak gerekmektedir... ya da bunlara üye olan birisinin misafiri olarak gitmek gerekmektedir... her iki durumda da belli bir aidat alinmakta, sonra bu aidatlar mario jardel'e verilmektedir...
  • istanbul boğazında bulunan tek adadir. ilk zamanlardaki adi sarkis bey adasi'dir.

denizin ortasında geli$igüzel bir vaziyette çikan bir kaç kaya parçasi iken 1884 yilinda döneminin ünlü mimari sarkis balyan tarafından ada haline getirilmi$tir. sarkis bey daha sonra bu ada üzerine güzel bir köşk yaptirtmi$ ve 1899 yilinda ölene kadar burada ya$ami$tir.

sarkis bey'in ölümünden sonra bu kö$k hayatiyetini yitirmi$ ve uzunca bir süre kapali ve bakimsiz kalmi$ sonra da varisleri tarafindan $irket-i hayriye vapur i$letmelerine kiralanmi$tir.
    adadaki kö$k $irket tarafından yıktırılmı$ ve ada bundan sonra kömür deposu olarak boğaz hattı vapurlarının kömür ikmali için kullanılmı$tır.

sonra galatasaray spor kulübü bu adaya el atmı$tı. kulübün bebek'teki denizcilik lokali istimlake tabi olduğundan galatasaray kulübü onun yerine bu adayı öne sürmüşlerdi.
    boğaziçinde kapkara bir leke gibi duran ve etrafa çirkinlik saçan bu kömür deposunun yerinde, boğaziçinin $ahane güzelliğine layık bir tesisin vücut bulacağı dü$ünceside eklenince sonuç galatasaray kulübünün istediği gibi olmu$tur. böylece sarkis bey adası uzun yıllar ta$ıdığı "kömür adası" isminden kurtulup galatasaray adası ismini alır.
  • istanbul büyükşehir belediyesi meclisinde buraya cami yapılması için teklif verilmiş. yetmez gelin bir tane de benim odama yapın amk.
  • küçükken yazları yüzme kampı için gittiğim yerdir. çocukluğumun en güzel günleri idi. 3 ay boyunca haftaiçi tam gün.
    her ne kadar aileler çocuklarının canları sıkılmasın diye gönderseler de işlerini ciddiye alan, çocuk değil sporcu yetiştiren hocalar vardı.
  • ne oldum delisi insanları gözlemleyebileceğiniz bir ada burası. değişik be abi... geçen gün gittik mesela , o mini etekli dünya güzeli hatunlar, 1 metrelik topuklu ayakkabılarla teknede dengede durmaya falan çalışıyorlar, kimisi düşüyor... aslında komik değil gibi, ama işte insan biz gibi dengesiz oluyrsa gülüyor böyle şeylere.

gözlemlediğim kadarıyla birçok mekan var galatasaray adası'nda. 8 kişi tıka basa yedik, 400 lira hesap ödedik. bakıldığında makul gibi görünüyor... sanırım olay bizim yemek yediğimiz yerde değil de aşağı katta dönüyor. su dökmeye gittiğim vakit gözlemleme imkanı buldum da, harbiden değişik, marjinal bir ortam var.. müzikler olsun, insanlar olsun bir değişik.. sanki onların yaradanıyla bizimkisi farklı...

(bkz: tövbe tövbe)
  • $u an ki degeri paha bicilemez durumda olsa da dönemin ba$kanı sadık giz tarafından 150 liraya galatasaray kulübüne kazandırılan ada.
  • şayet boyum kısalmadıysa, havuzunun derinliği artırmıştır.
  • son dönemdeki konular malum, muhaliflerin ada üzerinden adnan polat'a atmaya kalktığı bir son dakika golü vardı, son mali kurulda. hoş, bu golü onlar polat'a değil, galatasaray'a atmaya çalışıyorlar ya, neyse.. 1 numara bakalım ne diyor bununla ilgili:

"galatasaray adasını özhan bey bana bırak sen karışma dedi. mehmet koçarslan'la anlaştı. 5 yıllık anlaşma yaptı. sözleşme gereği mehmet koçarslan 2 milyon dolardan fazla masraf yaparsa sözleşmesi otomatikman 5 yıl daha uzayacaktı. o da 3.5 milyon dolar harcadığını söyledi. sözleşmesi otomatikman 5 yıl daha uzadı. özhan bey giderken bana, "senden bir ricam var. biz bu adamı 8 milyon dolarlık masrafın içine soktuk. bu adamın burayı 5 senede çıkarması mümkün değil bunun sözleşmesini uzatın" dedi. ben de bu uzatmayı yaptım. bunu genel kurul bozdu. düşünsenize ben arda’ya 5 yıllık sözleşme yapacağım, genel kurul bunu kabul etmeyecek. böyle şey olmaz. genel kurul bizi kulübü yönetmek için seçmedi mi? iyi yönetirseniz yine sizi seçeriz kötü yönetirseniz seçmeyiz, kural bu. biz de doğru bildiğimizi yaptık. biz de şimdi mehmet koçarslan’a hadi sana güle güle diyemeyiz. şimdi bunun hukuksal boyutu var. inşallah galatasaray’a büyük zararı olmaz. bu dava ile biz ya da bizden sonraki yönetim de uğraşacak. tabii bizden sonraki kim olacaksa.."
  • zamaninda, dibi olmayan, denizle birleşik bi havuz varmiş burda... sonra dibi kapanmiş, sonra da havuz komple kapandi zaten...
  • sultan ıı. abdülhamid, 12 mayıs 1879’da kuruçeşme adası’nı sarkis balyan’a tahsis ettirir. (bkz: sarkis balyan), 1899 yılında ölünceye kadar kuruçeşme adası’nda yaşar.
    vefatından sonra ada yıllarca boş kalır ama adı hep sarkis bey adasıdır.

ı. dünya savaşı’ndan sonra şirket-i hayriye vapur işletmesi adayı kiralar ve ada gemiler için kömür deposu olarak kullanılır. adı olur kömür adası.

1957’de gs başkanı sadık giz sayesinde 150.000 lira karşılığında varislerinden satın alınarak galatasaray kulübü bünyesine geçer.

adanın orjinali 3 bin 831 metrekare iken daha sonraları yapılan dolgularla 6900 m2 ye kadar çıkarılmıştır. 1978 de yıkım kararı çıksa da uygulanmamıştır şu an orjinal m2 tapusu gs , dolgu bölümleri olan 2 parsel ise milli emlak'a bağlıdır.
hesabın var mı? giriş yap