• 10 şubat 2019 galatasaray trabzonspor maçında haftanın en fazla anahtar pas atan, haftanın 2. en çok ikili mücadele kazanan ve haftanın 3. en çok şut atan takımı olmuş. bunun yanı sıra galatasaray, söz konusu maçın ilk yarısında savunma mesafesini 57.41m yapmış. ligde bu alanda lider bulunan başakşehir'in ortalaması 45m. varın gerisini siz düşünün.

sözün özü: 3 gündür atılmadık iftira kalmayan takım ligde sezonun en iyi maçını rakibini sürklase ederek oynamış ki 3-1 sonrası resmen rölantiye aldığı bir maç bu.
  • bizim takımın en büyük sorunu önde baskı yapan takımlara karşı orta sahada topu ayağında 3-4 saniye tutup takımına pozisyon hazırlayacak oyuncuların olmaması.

bakın şu örnek giflerle bu önde baskı nasıl ekarte edilir görelim.

duvar pası
    https://giphy.com/gifs/l1cmnzzhffi5bbcjnb
    https://youtu.be/wscakusfqpy

vücut çalımı
    https://giphy.com/…fs/body-feint-tgn87uoesfsio2yxx2
    https://youtu.be/ddgru52xkyq

patlayıcı koşu
    https://giphy.com/…osive-running-yoecyjv6jniczemg3q
    https://youtu.be/aviv10xtmsi

şu aşağıda gördüğünüz şey de bizim galatasaray'ın her maç yaptığına benzer muhteşem?!*~ pas trafiği ve süper zeki orta saha oyuncularımızın yaptığı örnek set oyununun milli takımdaki yansıması.
    https://youtu.be/q3fmvkqp0dq

bizim kadroda yer alan fernando francisco reges, ryan donk bunları yapacak oyuncu değil; hele selçuk inan falan hiç değil.
    belki bir nebze papa alioune ndiaye ama o da 5 maçta 1 falan ancak yapıyor, büyük maçlarda yaptığına da asla şahit olmadım.

takımımızdaki merkez orta saha oyuncularımız o kadar ürkek ki, en küçük baskıda hemen yan pas, geri pas yapıyor.
    bir tane tek top yapayım, vücut çalımı atayım ya da patlayıcı koşu ile baskının arasını delip geçeyim diyen yok.

şu yukarıdaki 3 tane basit ama temel olan futbol dinamiğini yapacak bir tane defansif orta saha ve önlibero adam bulmak bu kadar mı zordur kardeşim yaa?

lan varsın gol atmasın, varsın defansif özelliği de mükemmel olmasın ama şu 3 tane temel şeyi yapsın yeter yahu; gidip paul pogba alın diyen yok size, hiç olmazsa bir tane felipe melo'nun 1 tık altı kalitede adam olsun vallahi yeter abi.

bizim takımın diğer mevkilerde bir eksiği olduğunu düşünmüyorum.
    ofansif orta saha, kanatlar, bekler, defans göbeği, kaleci ve hatta forvetler bile mevcut kadro ile iş görür, zira geçtiğimiz yıl şl maçlarımızda izledik, biz topu ileriye taşıyamıyoruz ki forvetler gol atsın.

kadromuzdaki 6 numara ve 8 numara mevkisi berbat durumda.
    defansif özelliklerine bir şey demiyorum ama modern futbolun geldiği noktada, tek top, vücut çalımı, patlayıcı koşu ile gegenpressi ekarte edemeyen orta saha oyuncuları ile şampiyonlar ligi kalitesindeki turnuvalarda kimse kusura bakmasın ama bir bok yapamayız.

şampiyonlar ligi'nde başarılı olabilmek için öyle über bir kadro kurmaya gerek yok.
    doğru taktik ve doğru oyuncu ile çeyrek finale çıkmak zor değil, sadece takımdaki eksik yeri akıllı oyuncu ile doldurmak lazım.

elimizdeki 3 kuruş parayı forvete, kanat oyuncularına falan harcamayın sevgili yönetim, allah rızası için gidin düzgünce bir 6 ve 8 numara alın.
  • dünya kupasını çok iyi değerlendirmemiz gerekiyor bence. scout'lar anadolu'da, almanya'da, hollanda'da fellik fellik türk kaleci aramalı.
    dünya kupasından sonra nando'nun 15-20 m. civarı alıcı bulabileceğini tahmin ediyorum.
    telles, melo ve wesley şu anda vazgeçilmez. nando lüks. neden mi? türk kaleci bulmak/riske etmek/çıkartmak eminim ki, 10 numara, libero ve sol bek pozisyonlarına nispeten kolaydır.

bruma'nın nasıl döneceği soru işareti?
    sağ bek, semih'in yanı ve forvet. en bariz eksiklerimiz. chedjou ile devam edersek, ya sağ bek türk olacak ya forvet. kemik kadroyu 5 yabancı üzerine kurmak çok önemli. ligde oynamasın, cl'de oynar diye düşünmenin ne kadar yanlış olduğunu bu sene eboue örneğiyle gördük.

bence en hayati pozisyon forvet. bize şöyle nistelrooy, crespo, sherar gibi bulduğunu kaçırmayan forvet lazım. oyun tarzlarını pek beğenmesem de, cl'de büyük takımlara karşı tek şansımız bu. muhtemeldir ki mancini katı savunma yaptıracaktır. forvette sırtı dönük duvar olabilecek, karambolde, ara pasta gol kaçırmayacak(özetle burak olmayan) bir forvet lazım ki, tek pozisyon bile bulsak gol atabilelim.

5+3 kere kafam girsin federasyona da.

resmen ülke takımları başarısız olsun, rekabete ortak olamasın, lig daha az ilgi çeksin diye kurulmuş bir sistem. bunu düşünene kadar alt yapıları nasıl geliştiririz'i düşünseniz şimdiye kadar çoktan yol almıştık. salak herifler.
  • muslera, mariano, maicon, denayer, fernando, ndyiaye, feghouli, rodriguez, gomis, linnes, tolga, selcuk, serdar.

2017-18 sezonu ilk 8 haftasi dusunuldugunde yukarida saydigim ve takimin tamamina yakini olan grupta rakip oyunculara ve taraftarlara cirkeflikleri ile antipatik gelecek oyuncu sayisi sifirdir.

sahadaki basarili sonuclarla beraber olunca uzun zamandir buyuk bir takimda gormedigimiz bir durumdur bu. umarim fenerbahce macinda da devam eder. bu sekilde kazaninca rakiplerin de itiraz edecegi, ama su da kart gormedi falan diyecegi bir durum olmuyor.
  • bu hafta itibariyle şampiyon olunan son iki sezonun performansını tekrarlamış futbol takımı. ilk sezonu fenerbahçe'nin nin ardından ikinci, geçen seneyi lider geçmiş. bu sene bazı takımların ekstra performans göstermesi sonucu medya eliyle taraftarının ensesi karartılmaya çalışılsa da son düdük duyulmadan şampiyon olunmaz.
  • ıki sezondur özellikle bu sezon sağlık ekibinin büyük işler başardığı ve gizli kahramanı olarak gördüğüm takım.
  • nasıl bir şike yaptıysa 14 yıl evvel, 14 yıldır -3 puanla başlıyor sezona, zaman zaman -6 , zaman zaman -5.

+6 yok , + 4 yok yani!
  • öncelikle (bkz: #62308997)

13 ağustos 2016 beşiktaş galatasaray maçını izledikten sonra biraz daha yeni sezonla ilgili fikirler oluşmuştur nazarımda.

öncelikle kale inanılmaz sağlam. muslera çok istikrarlı takım biraz diş gösterdi mi kendisi her türlü güven veriyor. yedeği cenk yine yedek olarak hiç fena değil.

sağ bek bölgemiz biraz rahatlayacak gibi. dünkü maçta linnes ne kadar güven vermese de çok kritik müdahaleler yaptı. yeni gelen cavanda da orada bir rekabet ortamı yaratacaktır. nasıl performans sağlar bilmiyorum çünkü geçen sene deplasmanda 1-0 kazandığımız trabzonspor maçında son dakikada 50 metreden topu dağlara taşlara dikmesi bende soru işareti yaratmıştı.

stoper bölgemiz s.o.s in allahını veriyor. chedjou dün rakibe pozisyonlar verdi yetmedi kendi kalesine attı. hakan balta güzel profesyonel ama ayaklar fazla gitmiyor. gençlerden serdar aziz ne verir bilmiyorum bana göre yanlış transfer inşallah yanıltır. koraya üzülüyorum. semihe ise allah mecbur etmesin diyerek stoper bölgemize hiç güvenmediğimizi belirtmek isterim.

sol bek kısmında ise bugüne kadar en çok göt olduğum oyuncu carole var. ilk başta ptt lig oyuncusu derdim şimdi ise adam gayet oynuyor yahu. mücadelesi ve hırsı çok güzel. kendisi ise oldukça sakin ve karakterli bir oyuncu. çok güzel transfer. yedeği yok ama malesef yedeği yokken nasıl olacak merak ediyorum.

orta sahaya geldiğimiz zaman defansın önündeki ikili yetmiyor. melonun ekstra performansı olmayınca orta saha çöküyor resmen. selçuk tolga tamam eyvallah ama yetmiyor. melo gittiğinden beri selçuk inan baya baya sırıtıyor. mücadele etmiyor atak kesiyor savunma yapmıyor sadece penaltı ve frikik atan bir adam. iki yıldır selçuk inanın yanındaki oyuncular değişip durdu. belki de sorun kendisindedir. ben açıkçası tolgayı biraz beğendim . en azından basıyor mücadele ediyor. yaratıcılığı yok belki ama savunma anlamında çok iyi. yanına kesici bir orta saha olursa tolga , selçuk tan biri ve kesici ön libero daha iyi performans sergileyebilir. dzemailiden umudum yok hamit sakat ve donk tan da galatasaraya futbolcu falan olmaz. selçuk inan eskiden 50 metreden ara pası atardı. şimdi ise 5 metre yanındakine düz pas atamıyor ve yılda 3,5 milyon euro civarı bir para alıyor. keşke eski performansını verse ama bu oyunla bizi hep zorlar selçuk.

bizim selçuk ile fenerdeki mehmet topalı değiştirsek iki takımda level atlar bildiğin.

galatasarayın belden aşağısı bildiğin sakat topallamakta. ama üst kısmı ise bir o kadar umut vaadetmekte.

sneijder alternatifsiz evet eskiden emre ç. vardı ama şimdi onun yedeği pek yok gibi. o bölgede sneijder sağlamken sıkıntımız olmaz. ileri üçlünün sağ ve sol kısımları ise canavar gibi. sinan her ne kadar dün etkisiz ise de ara ara topla iyi çıkış sağladı. bruma ise beck'i bildiğin yerlerde süründürdü. son vuruşlarda biraz etkisizdi onu geliştirmesi lazım. poldi ve yasin de bu bölgelerde düşünülebilir. ama yasin bildiğin hala aynı kafa. ben ronaldoyum bana daha çok para verin modunda ve kendisinin oyuna girdiği her an takım için eksi.

forvette eren ilk maçta pek bir şey yapamadı. yerlerdeydi buna acımasızca yediği tekmeler de dahil ama fiziksel anlamda ileride birşeyler yapacağından umutluyum. kendisine alternatif olsun diye ucuza yedek bir forvet alınmalı bence. ne olur ne olmaz.

galatasarayın acilen kesici bir ön libero alması lazım. selçuk ya kendini toparlamalı ya da bırakıp çine falan kaçmalı.
  • 2016-2017 sezonuna kupayla başlasa da sağlam bir forvet ve adam yiyen bir ön liberoya ihtiyacı olduğu gerçeği değişmeyen futbol takımı. defans yapma olayını da artık çözmesi gerekiyor.
  • sneijder-poldi-muslera. bu 3'ü haricinde beş para etmez kadrosu olan takım.
hesabın var mı? giriş yap