şükela:  tümü | bugün
  • 6000'nin üzerinde öğrenciden 500'er lira alınca " yok artık ali sami " dedirten darphane gibi kuradır.
  • 2015-2016 eğitim dönemi için başvuru tarihi 25 mayıs - 4 haziran olarak belirlenen piyango.
    çekiliş 6 haziran'da olacakmış. velilerin o gün orada "hazır olunması" isteniyor. niyeyse? illaki oraya toplayın 5-6 bin kişiyi, yığın yığın, çoluk-çocuk millet bekleşsin (çocukları getiren dangozlar ayrı entry konusu tabii) olağanüstü ilginin haberleri çıksın, reklam olsun, bik bik bik.
    zaten 600 tl alıyorsunuz, haybeye gidiyor paralar...
    tamam hepsini anlarım. arz-talep meselesi. verdiğim parayı cidden bir öğrencinin eğitim gideri olsun diye bağış yaptığımı düşünüp içimi rahatlatıyorum. ha, kurada çıkarsak da ne ala...

ama şunu anlamıyorum arkadaşım:
    yıl olmuş 2015, hala 80'lerdeki arzuhalciler gibi el yazısıyla küçük kağıt parçalarına numara yazan adamlar, nüfus kağıdının fotokopisiyle nüfus kağıdının aslını kıyaslayıp mühür basan eleman (fotokopi ne yaaa), bir o masada, bir öbür masada sıraya girip saatlerce bekleyen yüzlerce insan, kapıya çıkıp numarayı bağıran "mübaşir" kılıklı adam... aklım almıyor.

gittik, bastık parayı, çekilişi bekliyoruz o ayrı! ama teknolojiye karşı gösterilen bu aşırı direnç, bu son derece primitif ilerleyen süreç beni cidden şaşırtıyor. ulan şeytan diyor çıksa da gönderme çocuğu. bu kadar illet ettiler beni yani!
    hayır nedir yani? dünyanın bir ucundan ürün sipariş veriyorum, tık diye geliyor. her gün internette tıkır tıkır ödemeler, alışverişler yapılıyor. atla deve değil ki yapacağınız... bir hesap numarası, o kadar. havale ya da eft yapan kişiye bir kura numarası yollayacaksın. o tırışkadan formu pdf olarak da doldururuz. ıslak imza mı gerekli, gelir elden veririm çok lazımsa. ama nedir bu elden para vermek. tc numarası belli, sayın devlet olmuş e-devlet. nedir yani. düşündükçe şişiyorum.
    zaten bunca negatif duyguyla girdiğim kura da bok çıkar bize! karma sıçacak ağzıma.

kura sonrası gelen edit: çıkmadı pek tabii. dedim ben. karma.
  • 95 yılında kurada çıkmayıp o yaşta ilk hayal kırıklığımı yaşamama sebep olan etkinlik. 20 yıldır yaşatılanlar değişmemiş umarım çocukların aklında kötü hatıra olarak kalmaz.
  • iki kere eğitime katkı payı ödediğimiz ancak muzaffer olamadığımız kuradır.

ödediğiniz meblağ karşılığında teselli olarak, kurayı sunan gs'li artistleri canlı kanlı görme imkanı sağlıyorlar.

kura sonrası okuldan çıkış, kalabalık nedeniyle yarım saati bulmaktadır. kafaları korumak lazım sıcak geçiyor zira.
  • bu seneki kura kayıtları 4 haziran da tamamlanacak ve kurası da 6 hazıran da cekilecek ilkokul piyangosu..

bu konuda beni en cok rahatsız eden ise;
    kuraya basvurmanın 600tl olması.. bu parayı vermeye gocunmaktan değil, gorece iyi bi egitime ulasabilme ihtimalinin bile o minnacık bebeler dusunuldugunde aslında dibine kadar "adaletsiz" olmasından..

yani diyor ki; cocugunuzu devlet okuluna yazıdıracaksanız ve bu okulun da gorece iyi olmasını ve dil eğitimi veriyor olmasını onemsıyorsanız, evvela sırf bu ihtimale 600tl verebilecek butceye sahip olmalısınız

yani diyor ki; kuraya katılabilmek için bile nerdeyse bir asgeri ücrete yakın parayı 1/1000den kucuk ihtimale gomuyor olmanız gerekir

yani diyor ki; bu ihtimal için bile belli bir gelir grubuna dahil olmanız gerekiyor..

zaten heryer, hersey, bu ulke, bu dunya adaletsiz.. ve fakat; bu adaletsizlik dana minicik bebeler uzerinde kendini gosterince pek darlanıyorum ben..
  • kura gerçekten çekilse bile eş, dost hamili kart yakinimdir işlerinin de döndüğünden adım gibi emin olduğum organizasyon. galatasaray gibi saygın bir kurum bile olsa, burası türkiye, kimse aksine beni ikna edemez.
  • 15 mayıs 2016 pazar günü yapılanına bizim oğlanı soktuğumuz ve babayı aldığımız kura. 5376 başvuru olmuş. içeri girmek için galatasaray lisesinden demirören avm'ye kadar oluşmuş bir kuyruğa girerek bekledikten sonra çimlere geçip kurayı izlemeye başladık. nummeramız 1800ler civarındaydı. ne hikmetse çıkan 50 numaranın 12-13'e yakını 5376'dan büyük rakamlara çıktı ve tekrar çekildi. yani aşağı yukarı 65 rakam çekildi diyebiliriz.

olasılık sınırlarını zorlayan bir kura oldu. 2224, 44, 444, 0004 gibi enteresan rakamlar çıktı. aynı aileden ya da tanıdık olduklarını düşündüğüm 2 aileye ardışık rakam bile çıktı.

çekiliş şu şekilde oluyor. sahnede milli piyango'nun sayısal loto vs. çekilişleri kullandığını sandığım büyük cam toplar konuluyor. bunların içinde pinpon topları var üzerinde rakam yazan. her topun da görevli bir çocuğu var düşen topu alıp, mikrofonlar anons eden kişise gösteriyorlar. devasa da bir ekran sistemi kurmuşlar oradan izleyebiliyorsunuz.

büyük heveslerle bekledik bekledik bekledik, ama çıkmadı ne yapalım. bizim oğlanın ne olup bititğinden haberi bile yoktu. bazı aileler çocukları öyle zorlamışlar ki, dünyanın sonu olarak algılayan ve ağlayan çocuk ve aileleri vardı.

şimdi seneye tekrar sokalım mı yoksa başka okul mu bakalım diye kara kara düşünüyoruz. hayırlısı ne diyelim. o değil de 0004 nedir abi bu nasıl bir şanstır ya?
  • bugün kızım icin gittim kura başvurusu yapmaya. saatlerce bekledim sonunda 700 lira verdim kuraya girdik bakalım ne olacak.

edit: kura çıkmadı sağlık olsun.
  • kura sonuçları aynı gün açıklanacak şeklinde ilan etmelerine rağmen 19:31 itibari ile hala açıklanmamıştır.herhalde paraları aldık ne halleri varsa görsünler denmek isteniyor.
  • bizim ufaklık için bizde girdik kuraya bakalım.