şükela:  tümü | bugün
 • ali sami yen tarafından 1905 yılında kalamış’ta kurulmuştur.

  müzede o güne kadar kazanılmış madalyalar ve kupaların yanı sıra, tarihi fotoğraf ve belgelerle, forma ve şiltler bulunurken; birinci dünya savaşı sonunda bunlara el konulacağı haberini alan ali sami yen, müzeyi 15 mayıs 1919 tarihli genel kurul kararıyla galatasaray lisesi’ne taşımıştır.

  türkiye’nin ilk spor müzesi olma niteliğini taşıyan galatasaray müzesi’nin müdürlüğünü, şu an ali oraloğlu yapmaktadır.

  müze her çarşamba saat 13.00 - 17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

  müzede, galatasaray spor kulübü’nün kuruluşundan bu yana kazanılan kupalar, şilt ve formaların yanı sıra, birinci dünya savaşı’na gönüllü olarak katılan 200 lise öğrencisinin kılıç, karabina silahları da bulunmaktadır.

  ayrıca müzede, kulüp arşivi, 97 yıllık resim koleksiyonu, başta atatürk olmak üzere türk ve yabancı devlet başkanlarının imzalı fotoğrafları ve 2000 yılında kazanılan uefa kupası ve süper kupa ile birlikte 3000 adet kupa bulunmaktadır.
 • galatasaray lisesi karsisindaki eski postane binasina tasinacaktir.devam eden tadilat calismalarinin bitmesi beklenmektedir.
 • cif ile ova ova, bembeyaz yapılan eski postahane binasındaki yeni yeri hâlâ açılamadı. bitmemesi hiç şaşırtıcı değil de bitip açılırsa çok güzel olacağı kesin. 2009-2010 sezonu öncesinde açılması muhtemel.

  latifeli tanım : içinde kırık uefa kupası ve süper kupa barındıran müze.
 • türkiye'de bir eşi daha olmayan müzedir.
 • bugün, adnan polat tarafından 6 aralık'ta açılacağı açıklanan müze.
 • bir hafta önce önünden geçerken "ohoo çok işi var diye" düşünüp iç çekmiştim. hafta içi ise açılacağını duyunca yaşadığım mutluluk tarif edilemez. istanbul'un, türkiye'nin, avrupa'nın ve kesinlikle dünya'nın en önemli caddelerinden biri olan istiklâl caddesinde milyonlarca insanın ziyaret edebileceği müzemiz olacak. hem de kulübün kurulduğu lisenin tam karşısında.

  link patlar matlar, galatasaray.org'dan alıntılıyalım;

  onlarca yıldır galatasaray lisesi içerisinde yer alan galatasaray müzesi, çağdaş müzecilik anlayışıyla yeniden yapılanarak eski galatasaray postanesi binasında 6 aralık pazar günü saat 14.00’da açılıyor.

  galatasaray merkezi , galatasaray’ın 528 yıllık birikimini; eğitim spor ve kültür-sanat alanlarındaki öğeleriyle; belgeler, anekdotlar, filmler, kupalar, efsaneler, ünlüler ve sergilerle kapsamlı ve benzersiz bir deneyim olarak kamuya sunuyor.

  galatasaray üniversitesi kültür sanat merkezi olarak kazandırılan bu bina 19. yüzyılda inşa edilmiş. binanın restorasyonu galatasaray eğitim vakfı başkanı sayın inan kıraç tarafından yaptırıldı. tarihi tavanları kalem işi ile yenilendi. mimar sinan genim , bina’yı orijinaline sadık kalarak ve fonksiyonlara cevap vererek hazırladı.

  yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgi odağı olacak bir yaklaşımla merkez’in içindeki sergileme ve gösterim alanları, galatasaray spor kulübü tarafından, “dünyaya açılan pencere” temasıyla açılışa hazırlandı.

  açılış, galatasaray spor kulübü başkanı adnan polat , galatasaray üniversitesi rektörü prof.dr.ethem tolga ve galatasaray lisesi müdürü meral mercan tarafından yapılacaktır.
 • lisedeki bütün anılarınızın görüş alanı içinde kaldığı terasında, aşağı düşmeden yeterince şarap içebilirseniz sizi hazırlık 1'in ilk gününden yeniden başlatma kudretine sahip binadır.
 • gerçekleşmesi için en büyük katkıyı inan kıraç ve eşi suna kıraç sağlamıştır.
 • (bkz: galatasaray üniversitesi kültür ve sanat merkezi)

  lise içindeki müzede sergilenen eserlerin müze dışına taşınması ve adının da üniversiteye bağlanması şaşırtıcı..
 • galatasaray'ın sürekli olarak kupa kazanmasından dolayı kupa koyacak yer kalmayan müzedir .