şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • orda yapılacak çalışma forma gönderme çalışması değildir. bir arkadaşımız aylar önce karama adlı bir yardım kuruluşuna başvuru yapmıştır. karama mülteci kampındaki çocuklar için belirli aktiviteler ve workshoplar yapan bir kuruluştur.

  o arkadaşımız ordaki çocuklara futbol oynamak ve spor aktiviteleri yapmak için gönüllü olmuştur. giderken de artık bizim için "manevi" özelliği olan metin oktay formasını onlara hediye olarak götürecektir.

  sikindirik forma dediğin kutsaldır ve o çocukların top oynaması için uğraşan bir gönüllünün hediyesidir.
 • henüz okuma dahi bilmeyenlerin, filistindeki çocuklara gönderecekleri forma kampanyasına, bir de işin içine yaşanan insanlık trajedisini sokacak kadar adileşip bok attıkları sözlüktür.

  önce okuma yazması olanlara ve insani durumlara renk komplekslerini karıştırmayacak kadar insan olanlara:
  http://www.rerererarara.net/sozluk.php?id=399645
  http://www.rerererarara.net/sozluk.php?id=399603

  kampanya çok basit. yazın boş vaktinde hayırlı bir iş yapmak isteyen bir sözlük yazarı, arkadaşının önerisiyle filistinde mülteci kampında yaşayan çocuklara bilgisayar, ingilizce, resim, dans dersleri vs. bir takım eğitimler veren bir organizasyona gönüllü olarak başvurur. başvuruda da gönüllülerle kamptaki çocuklar arasında bir futbol maçı ve aileleri ile birlikte mangal partisi vermek olduğunu belirtir. bu fikir, kamp çalışanlarının hoşuna gider ve gönüllü olarak kabul edilir. daha sonra bu yazar arkadaş kampta bulunan ve sayıları 20-25 olan çocuklara, bu futbol müsabakasında ve de diğer spor faaliyletlerinde giyebilmeleri için galatasaray forması götürmeyi düşünür. bu formaları bavuluyla götürecektir. yani, yanına alabileceği en fazla yardım malzemesi de zaten bavuluna sığabilecek kadardır. (yok o insanlara ekmek lazım, ilaç lazım bunlar forma yolluyor tezi bu noktada komik duruma düşüyor) düşüncesini galatasaray sözlük'e açar ve sözlük de formaların temini için kampanya düzenler. yani ortada öyle büyük çaplı ne bir yardım kampanyası ne de iddialı bir yardım organizasyonu vardır. yani kısacası bir kişinin güzel projesine sözlük de destek verir. en önemlisi bu olay dün yaşanan insanlık sucuyla* şekillenmemiş ve onunla gram alakalı değildir.

  olayın özü zaten kampanya başlığı altında ayrıntılarla yazılmış. sorun, her şey orada ayrıntılarına kadar yazılıyken, sırf sözlük galatasaray sözlük diye, sırf içinde galatasaray geçiyor diye, bu tarz olaylara dahi renk komplekslerini karıştıranların asıl yaşanan bu insanlık trajedisini kullanıp bok atmalarıdır.

  görüldüğü gibi olay bu kadar basitken, asıl bu güzel kampanyaya "yaşanan insanlık trajedisini sikindirik formalarını göndererek bunun üzerinden kendi reklamlarını da yapabiliyorlar" diyen varlıkların gerçek insani yardıma ihtiyaçları vardır.
 • yok arkadaş,bizim insanımız adam olmaz.hala "sikindirik forma" ve "ilaç yollayın" diyenler var bu memleketin sınırları içinde.aslında şaşırmamak da gerek yine bu zihniyetin farklı bir modeli hitler'i başımıza kral yapan şu günlerde.

  onlara kalsa sözlük kitap yardımında değil konserve yardımında bulunmalı,federasyon ve iş adamları futbol sahaları,futbol okulları açmamalı,aş evleri açmalı;futbol topu dagıtmamalı ekmek yağması yapmalı;zenginler filanlar okul açmamalı,kuru erzak dagıtmalı değil mi ? ya da güzel sanat fakültesi ögrencileri gittikleri yerdeki fakir kardeşlerimizle ressamlık,heykeltraşlık oyunu oynamamalı değil mi ? boya içip, kil mi yiyecek bu cocuklar değil mi ? değil mi diyorum ?

  ya güzel kardeşim platformun adı belli : galatasaray sözlük.bitti.galatasaray ortak paydasında toplanan bu insanlar,elbet bununla alakalı bir eylemde bulunacaklar.aynı insanlar bir farklı platformda,ne bileyim türkiye dondurmacılar forumunda buluşsalar,bu sefer de dondurma yollamayı planlayacaklardı oraya.bu kadar basit ya.sen neye takılıyorsun daha ? oraya erzak gönderecek kurumlar bellidir,gidersin oraya yardımda bulunursun,onlar erzak gönderir.gs sözlük adına bir erzak yardımı yapamazsın oraya.sadece gs sözlükte "beyler hadi para yatıralım kızılay'a " diyebilirsin.

  kaldı ki adamlar forma vererek,çocukların ikincil ihtiyaçlarına yönelik yardımda bulunuyor."yalnız değilsiniz " mesajı verilmeye çalışıyor.oradaki 3-5 çocugun moralini yukseltmeye calısıyorlar.cocuklar belki her gun maç yapmaya baslayacak,oyunlar oynayacaklar;meşgale edinecekler.ama size kalsa zaten böyle eğitimmiş,spormuş falan gereksiz.çünkü onlar ikicil ihtiyaç.bık bık öttüğünüz ikincil ihtiyaçlardan.halbuki size kalsa önce birincil ihtiyaç gırtlak doyurulmalı.herkes gırtlak yollamalı oraya.aferin seni timsah yürüyüşü yapan civciv seni.

  tuttugunuz renkler o kadar kafanızı bulandırmış ki,kafanızın içine ulaşabilmek için sizden bir örnek vereyim;saadettin saran her yıl onbinlerce futbol topu dağıtmakta ülkenin dört bir yanına.sen şimdi bu adama da "futbol topu ne yeeeaa..konserve dağıtsanaaaa,cocuklar aç aç uyuyor yeaa" dersen,orada adam ikiye katlar seni.o katlamazsa,merak etme,top eline geçer geçmez toprak sahaya koşan o binlerce cocuk senden kagıttan gemi yapar.aman kamil dikkat et.
 • öyle iyi böyle kötü derken 4 senede ciddi büyümüş sözlük. çekirdek kadrosunda yer aldığımdan, bir zamanlar noktası ile virgülü ile uğraşırdım. hatta çok uzunca bir süre okumadığım bir entrysi bile olmazdı, mutlaka bilirdim hepsini. geçen zaman içinde büyüdü elbette, artık bazı entrylerin sonuna baktığımda yazarı bilmiyor oluyorum filan, garip bir durum benim için.

  içinden bir sürü insanı bizzat tanıdığım, yıllar boyu varlığını sürdürmesini istediğim, galatasaray sevdasının sözlüğü.

  he benim için ayrı bir yeri de var. ilk açıldığı anlarda "galatasaraylı değil galiba, dur şunu bir takip edeyim" dediğim ve diyaloğumun bu şekilde başladığı adamla şu anda evliyim !

  hayat ne garip vapurlar filan...
 • zannedersem bu oluşumdaki bütün yazıları tek kişi yazıyor sanan adamlar var. neymiş;
  kuyt fenerbahçe'ye gelmeden önce övülüyormuş da sonra yerin dibine sokulmuş.
  e be kardeşim aynı adam mı onlar, 20 gün önce öven adama sordun mu hala beğeniyor musun diye?
  tümevarım yaparak oluşuma mal etmek yakışmıyor, mal demişken, neyse...
 • tiner çekmekten beyni dönmüş kargaların hedefi olmuş. burada kimseye küfür , hakaret bulamazsınız tinerciler. antu, forza gibi bir ortam değildir. milletin annesine küfür eden, ergen muhabbeti yapan sikko adamlar zaten dışlanır.
 • galatasaray nefreti, kendi takımlarına olan sevginin üzerine geçmiç, galatasaray formasına "sikindirik" diyen, yapılan yardıma sanki kendileri her gün tonlarca yardım yolluyormuş gibi bok atan bağırsaksızların varlığını gün yüzüne çıkaran sözlük.
 • ilaç yollasa "yiyecek yollayın", yiyecek yollasa "çadır yollayın" tepkisi görecek olan sözlük. tek amaçları filistin halkına destek olmak, "yanınızdayız" mesajı vermek; ama bu bile tepki görüyor. bu yardım kampanyasını eleştirenler filistin'e bir çöp göndermiş mi acaba?
 • (bkz: aslan ara)*
 • galatasaray ile ilgili diğer site/forum vb ortamları çok takip etmedim. galatasaray.org a bile transfer dönemleri dışında girmişliğim yok. yalnız şunu söyleyebiliriz; galatasaray ile ilgili güncel bir olay varsa takip edilecek yer = galatasaray sözlük. nokta...
  şu an aktif olan siteler içinde de acık ara en iyi galatasaray sitesi. hatta; soroscu aslanlar > galatasaray sözlük > facebook > barisözbek8.com > ekşi sözlük. üzerse üzsün napalım yani ağlıyacak mısın bi de şimdi? gerçekleri yüzüne vura vura ağlattım seni işte kabul et :(( allam ya sizinle ugrasılmaz valla.
  not: barisözbek8.com'la iyi dalga geçtin; kabul et gelmis geçmiş en iyi biyografi sitesi. baris özbek > afilli filintalar. (tartışmam)