şükela:  tümü | bugün
 • bu taraflardan bir tanesinin başkanı içeride, çaresizler, kurbanlık koyun gibi kesilmeyi bekliyorlar. savunabilecekleri tek değer fenerbahçe kulübü olmalıyken kendilerine kötülük eden bir adamın peşinden koşturuyorlar, mitingler düzenliyorlar. bu da yetmiyor, ezeli rakibinin 97 senesindeki maçını, efendime söyleyeyim 93 senesindeki maçı hatırlatıyorlar. o da yetmiyor, 6-0 kazandıkları maçı hatırlayıp keyiflenmek istiyorlar. haklılar. buna ihtiyaçları var şu an.

  diğer tarafın ise kafası rahat, işinde gücünde, maçını izleyip takmının galibiyetini bekliyor, çok başarısız oldukları bir sezon ardından küllerinden doğan futbol takımını izlerken keyif alıyorlar. en önemlisi, çok uzun zamandır olmayan birlik var bütünlük hissiyatını iliklerine kadar hissediyorlar. diğer yandan şikeye karıştığı iddia edilen ezeli rakibinin kendisilerine sataşmalarına karşılık veriyorlar. vermemeleri lazım. gereği yok. adam 8-0 diyor, nasıl yendiniz diyor, temdit penaltısı diyor, şike var diyor. bu adama sen tarlalar yeşillendi mi, buğday başak saldı mı, marabaları okşadın mı desen nolur demesen nolur.

  adam 2021 yılında yine buraya gelecek, 93'teki ankaragücü maçına entry girecek. zalad diyecek.
  2030 yılında başka birisi gelecek, 97'deki maçta arif kendini yere attı diyecek.

  işin özü;
  bu taraflardan bir tanesi zihniyetini değiştirmediği takdirde yıllar boyunca başkalarının gölgesinde kalıp bok atan taraf olarak kalacak.

  bir diğeri de tarihte kazandığı başarıları unutmadan, tekrar yakalamak veya daha iyisini yapmak adına çalışmaya devam edecek.
 • birisi her halükarda takımını savunurken
  diğeri takımın yanlışlarını tartışılabilir.

  birisinin savunma mekanizması "aha hah gördünüz mü fenerasyon diyordunuz size de kıyak geçti" şeklinde işlerken
  diğerinin savunma mekanizması herkese eşit adalet umuduyla çalışır.
 • bunlardan biri kendi takımının son vuruş beceriksizliğini ve 12 senelik nagalibiyet serisini bile karşı takımın balına-totemine-büyüsüne bağlayacak kadar kendi yanlışlarını "tartışabilir"* ve taraftarı da bir o kadar gerizekalıdır.

  (bkz: bi sen akıllısın)
 • fenerbahçe şampiyon olursa, en fazla fenerbahçe ve fenerbahçe taraftarı konuşulur.

  fenerbahçe şampiyonluğu finalde galatasaray'a kaybederse, yine en fazla fenerbahçe ve fenerbahçe taraftarı konuşulur.

  böyle bir karşılaştırmadır işte.
 • fenerbahçe şampiyon olursa doğal olarak en fazla fenerbahçe ve taraftarı konuşulur. fenerbahçe şampiyonluğu finalde kaybederse de yaptıkları kamilliklerin ve hazımsızlıklarının sınırsızlığı yüzünden yine fenerbahçe ve taraftarı konuşulur. böyle bir şeydir.

  http://www.facebook.com/…hoto.php?v=213034295481327
 • fenerbahçe taraftarı hak edene hak ettiği muameleyi yapar. asla kimseye boyun eğmez.

  gs taraftarı daha bir kaç sene önce şampiyon olarak samiyen'e gelip bir de orada takımlarını yenen fenerbahçe'ye atılmadık şey bırakmayıp 5 maç ceza aldıklarını, aynı zamanda daha geçen sene yine kendi sahalarında kalecimize rakı şişesi (hem de 2 tane) attıklarını unutup fenerbahçe taraftarına bok atmak için sıraya girerler. tek şansları o rakı şişesinin volkan'a gelmemesidir. eğer gelseydi o çirkeflikleri dünya tarihine geçecekti.
 • ikisinin de büyük çoğunluğu apaçilerden oluşur. (yaş önemli değil)
  amcam beni çocukken galatasaraylı yapmasaydı, büyük ihtimalle arkadaş çevresi nedeniyle fenerbahçeli olacaktım. yani karakterim mi değişecekti, hayır. eğlenme biçimim mi değişecekti, yine hayır.

  kulüpler taraftarlarına sen galatasaraylısın böyle davran veya sen fenerbahçelisin şöyle davran gibi bir şeyler aşılıyormuş gibi düşünmemek lazım.

  genel olarak iki tarafın da seviye sıkıntısı çeken kısımları, diğerine itici geliyor.
 • galatasaray taraftarı içinde oransal olarak ciddi bir kesim eminönü osmanbey mamulü forma giymektedir. fenerbahçe taraftarı içerisinde böyle bir kesim yoktur.
 • engin'in hareketinden sonra takımdan gönderilmesini isteyen ama melo takım arkadaşını soyunma odasında dövdükten sonra da "melo'yu alın, melo'yu alın" diye aylarca ağlayan taraftar profili ile melo'ların, enginlerin oynadığı bu ligde emre gibi oyuncusuna sahip çıkamayan taraftar profilinin karşılaştırmasıdır..