şükela:  tümü | bugün soru sor
 • galatasaray üniversitesi kamu yönetimi bölümü gibi iletişim bölümünün de kapanacağı söylentileri dolaşıyor havada..
 • ogrencilerinin gidecekleri bolumu secemedikleri, onlarin yerine yonetimin bu sorumlulugu ustlendigi feodal fakulte

  bolumler icin (bkz: #2822647)
 • ikinci sınıf öğrencilerinin şikayetlerini iki bildiri ile dile getirdikleri bölüm..
  yorumsuz aktarmak gerekirse;

  iletişim fakültesi öğrencilerine
  mesleklerini seçme hakki verilmiyor !!!

  yıl 2001 / yönetmelik / madde 10 :
  öğrenciler, modüler alan programları arasından devam etmek istediklerini dekanlığa yazı ile bildirmek zorundadır.
  not: 1. resmi gazete’de yayınlandı.
  2. modül seçimi için herhangi bir kıstas belirtilmemiş.
  3. 3 tercih sıralama zorunluluğu yok.

  yıl 2005 / fakülte yönetim kurulu kararı / no:9 :
  öğrenciler, modüler alan programlarından hangisine girmek istediklerini tercih sıralaması yaparak dekanlığa bildirmek zorundadırlar. dekanlık; öğrencileri, alt sınıftan dersi olmama, not ortalaması, devam ölçütlerini uygulayarak ve bu programlardaki öğrenci sayısı ve tercih sıralamalarını göz önüne alarak modüler alan programlarına yerleştirir.
  not: 1. resmi gazete’de yayınlanmadı.
  2. geçiş hükmü konulmadı.
  3. öğrencilere önceden duyurulmadan dayatıldı.

  bize sunulan gerekçe:
  stüdyolar, malzemeler ve derslikler yetersiz!
  bizim gerekçemiz:
  bu, ts sınıfları kaldırılıp, mevcut 25’ten 50’ye çıkarılırken düşünülmeliydi.

  sonuç:
  teknik olanaklar iyileştirilerek öğrencilere uydurulmak yerine, öğrenciler duruma uydurularak, öğrencilerin bu üniversiteyi seçmelerinin en önemli sebebi ortadan kaldırılmıştır. 2. sınıfın sonunda istedikleri modüle vaat edildiği gibi yerleştirilmeyecek, elma armut modeliyle 15’er 15’er sınıflara doldurulacaktır!!!

  meslek seçiminde ölçüt ne olmalidir?
  eğer ki modül seçiminde kıstasımız ders başarısı olacaksa her sene genel eğilimin farklılaşması ile listenin alt sıralarında kalacakların, ki listeleme ile kaçınılmazdır bu, istediklerinin aksine tercihte bulunmaları yahut yönlendirilmeleri kaçınılmaz olmayacak mıdır? hani burada bir birey olan öğrencinin kendisine verilen fırsatlar ölçüsünde geleceğini belirlemesinden bahsediyoruz, yoksa karpuz olmadı çilek, o da olmadı patates türünden gelecek ve meslek seçimi söz konusu ise sözümüz yok!

  öte yandan bahsi geçen üç modülün belli sayıda öğrenci tarafından okunması ne derece zorunludur. ticaret mantığıyla benim 20 tane karpuzum var, aldınız aldınız, başka getirtemem durumu mevzu bahis olacaksa, o halde başlangıçtaki “gel abi gel, bizde kelek çıkmaz” tavrı riyakarlığa girmiyor mu? bir bireyin tercihlerinde o modül yer almıyor ve not başarısı düşükse, ‘gelecek planlarını’ değiştirmek dışında başka bir şansı var mıdır? hatta o seneki genel başarı durumunun bu sistemdeki etkinliğini öğrenci önceden nasıl hesaplayabilir? eğer böyle bir puanlama ve listeleme sistemi yapılacaksa, öğrencilerin kendi yetenekleri ve yapabilirliği doğrultusunda modül tercihi yapabilmeleri için bahsolunan modüllerin yaklaşık bir puan tahmini olması ve bunun bu üniversiteye girmeden önce öğrencilere bildirilmesi gerekmez mi?

  dahası, böylesi bir ön kabul geçerli olacak ise öss yahut iç sınav esnasında da kişinin hangi modüle uygunluğu, misal ‘iletişime yaraşırlığı’nın ya da yine misal ‘galatasaray üniversitesi’ne yaraşırlığı‘nın da dekanlık tarafından belirlenmesi gerekmez mi?
 • ilk iki senesinde alınan türlü hukuk ve ekonomi dersleri hocaları tarafından 'gazetecilik' için gerekli bunlar şeklinde açıklanan fakülte..öğrenciler de kabul eder bu durumu da madem öyle niye üçüncü sınıfta modüllere ayrıldığında direk basın yayına verilmez bu dersler diye düşündürtür adama.onu da geçtik niye sinema tv den ya da reklamcılıkla ilgili ders alınamaz aynı oranda ilk iki senesinde...cevabı yoktur bu soruların.burası galatasaray üniversitesi'dir.tercih edilirken çekici gelen üçüncü sınıfta modül seçme olayının pek de hoş bi şey olmadığını farkettiğinizde iş işten geçmiştir..

  (bkz: son pişmanlık neye yarar)
 • ülkenin en saygın en iyi eğitim kurumu
  (bkz: zamanın ötesinde olmasından gurur duyulan entryler)
 • alınan doğru düzgün derslerin diğer fakülte hocaları tarafından verildiği fakültemsi oluşum.(bkz: nami başer)(bkz: melike batur yamaner)(bkz: burak gürbüz)
 • seneye büyük ihtimal korkmaz alemdar'ı bünyesinde barındıracak fakülte.
 • fakultenin akademik yayini olan ileti-s-im dergisinde yayinlanan makalelere ulasmak için:
  http://iletisimdergisi.gsu.edu.tr/tr/

  erken ötme edit'i: bir tür gösterip de vermeme durumu söz konusuymus malesef, makalelerin tamamina degil, sadece özetlerine ulasilabilmekte.

  bazi makalelerin tamamina ulasmak için bir diger yol da su adres olabilir:

  http://uvt.ulakbim.gov.tr/…i&s_f=4&detailed=&page=4
 • 2010 yilinda 6 ögrencisini tüm isteklerini kabul ederekten erasmus'a gönderen iyimser fakülte.
  bizim yoklugumuzda da açilim yapip çok basarili bir tanitim katalogu hazirlamis fakülte. baslarinda da dilruba hoca varmis.
  katalog icin: http://iletisim.gsu.edu.tr/tr/iletisimkatalog/

  modüller de kalkmis, bir sey anladiysam arap olayim. muhtemelen bok degil kaka.