şükela:  tümü | bugün
  • kesin ve net bir şekilde en doğru önermedir.

şimdi dursun özbek'in rezalet yönetimini ve tudor'un tecrübesizliğini vs. her şeyi bir kenara koyalım ve biraz objektif düşünelim.

1.si bir futbol takımı sahaya çıktığında koşu ve pres yapmak zorundadır. koşarsın pres yaparsın en azından teke teklerde verimli sonuçlar alırsın ama sahaya dizilim hatası yüzünden maç kaybedebilirsin. bu durumda teknik direktöre "keşke 3-5-2 oynatsaydı" ne bileyim "iki ön libero olsaydı daha iyiydi" gibi eleştiriler yapılabilir. galatasaray'ın mevcut durumunda açıkçası ben tudor hakkında böyle yorumlar yapabilmeyi isterdim ancak futbolcuların bireysel performansı bunun önüne geçiyor.

kardeşim bu takım başında antrenörle de şampiyon oldu, antrenör yönetiminde derbi de kazandı. burada önemli olan sahaya çıkan futbolcuların "iyi niyetli" olmasıdır. ben galatasaray'daki mevcut oyuncu grubunun (yeni gelenler hariç) iyi niyetli olduğuna %100 inanmıyorum buna gönderilen sneijder de dahil. 3 senedir galatasaray'da kendi istediğini yaptırmaya çalışan bir oyuncu grubu var. taktik beğenmezler, hoca beğenmezler, yönetim beğenmezler, yönetici beğenmezler... böyle futbolculuk olmaz. yani bir futbolcu grubunun "abdürrahim albayrak'ın gitmesi bizi olumsuz etkiledi" gibi sözler söylemeye hakkı yoktur. ne bileyim "biz riekerink'le oynarız" vs. gibi çıkışlar yapamaz futbolcular. "tudor'un antrenman planı çok ağır" diye isyan edemezler. hele hele istediklerini yaptırmak adına sahaya çıkıp da kötü futbol oynayarak keyiflerinin cezasını koca bir camiaya kesemezler.

son maçlara bakıp tudor için bir şey demek mümkün değil. kardeşim ne yapsın tudor? sneijder "ben koşmam, kilo vermem, bu antrenman ağır" diyorsa tudor tabi istemez bu adamı. bütün sene bu adamla kavga mı etsin? selçuk antrenmada götünü yırtıp iş sahaya çıkmaya gelince sahada sığır gibi dolaşıyorsa ne yapsın tudor? kendi mi sahaya girip koşsun? yasin öztekin yine antrenmanda dünya starı imajı çizip sahada sersem sersem koşturuyorsa tudor ne yapsın? sahaya çıkan futbolcunun oynamaya niyeti yok diye 10. dakikadan 3 değişiklik hakkını mı kullansın? ki bunu bruma'ya yaptı adamı linç ettiler. yani kabul evet tudor galatasaray'a çağ atlatamaz ama bu kadar kötü futbolun da sorumlusu değildir.

oyuncularda bir ışık gören varsa tudor'a sövmeye devam edebilir ancak sahadaki ihaneti görüp de sahada olmayanlara bu kadar yüklenmemek gerek. değil tudor kralı gelse böyle bir ihanete karşı hiçbir şey yapamaz.