şükela:  tümü | bugün soru sor
  • ezeli rekabetin bir sonucudur. :)

https://twitter.com/…status/971311994858082304?s=20

daha önce de gs'li bir federasyon yetkilisi fenerbahçe'yi şike nedeniyle uefa'ya şikayet etmişti. bu olay da onun misillemesi gibi duruyor.
  • öncelikle bilgi olarak şunu şöylemek gerekir bu konuyla ilgili; ebru köksal, o dönem o belgeleri gönderdiğinde tff genel sekreterliği görevini yapmaktadır. genel sekreterlik görevi resmi yazışmaların da yapıldığı makamdır ekseriyetle hemen her kurumda. bu bilgiyi cebimizde tutalım.

daha sonrasında gönderilen belgenin türkçe çevirisine bir bakalım:

"sayın infantino

talebiniz üzerine, size türkiye’de gerçekleşen şike incelemesinde polis belgelerinin ve 15.08.2011 tarihli etik kurulu raporunun hem türkçe orjinallerini hem de sertifikalı çevirilerini dhl vasıtasıyla yolluyorum.

lütfen dikkat edin ki etik komitesi raporları, genel savcılık ofisince 20.07.2011 tarihinde federasyonumuzdan temin edilmiş dokumanlara dayanmaktadır. bu nihai rapor değildir. iddianamenin ve eklerinin incelemesi ve değerlendirilmesinden sonra etik kurulu nihai fikrini belirtecek bir rapor hazırlayacaktır.

buna ek olarak etik komitesi’nin final raporunun tff yönetim kurulu ve disiplin komitesi için tavsiye niteliğinde olduğunu da ifade etmek isteriz. disiplin komitesi bu konuda karar vercek merciidir.

saygılarımlar

ebru köksal"

dikkat edilmesi gereken ilk nokta yazının başlangıcıdır. orada dana kadar yazmaktadır ki: "talebiniz üzerine". talebiniz üzerine; türkçe okuyup yazan, günlük hayatını türkçe ikame eden kişilere açıklamak biraz ayıp olacak ama; karşı taraf bazı bilgi ve belgeleri istediğinde konulan bir hitap şeklidir. manası siz istediğiniz için olarak da açıklanabilir.

yani bu bilgi ve belgeler o dönem konuyu inceleyen müfettiş gianni infantino tarafından tff'den istenmiş, doğal olarak da genel sekreterlik makamı tarafından da cevaplandırılmıştır. dönem itibariyle de bu kişi o dönemin tff genel sekreteri ebru köksal'dır.

ayrıca yine göründüğü üzere bu gönderilen belgelerin kesin kararları içermediği, bir tavsiye niteliğinde olduğu da vurgulanmıştır.

hepsini toplarsak "galatasaray, fenerbahçeyi uefa'ya şikayet etti" söylentisi/iddiası neresinden tutarsanız tutun elde kalmaktadır. çünkü;

1- ebru köksal o dönem galatasaray spor kulübü'nde değil tff'de genel sekreterlik yapmaktadır, yani galatasarayla organik bir bağı mevcut değildir.
    2- resmi yazıdan da anlaşılacağı üzere ebru köksal bu belgeleri kafasına göre değil, uefa müfettişi infantino tarafından talep edilmesi üzerine göndermiştir.

şayet herhangi bir kulüp bu olaydan yola çıkarak galatasaray spor kulübünü bir şekilde şikayet ettiyse bu kurumsal anlamda o kulübün anlayışının kıt ve hasetinden çatlayan kişiler tarafından yönetildiğine dalalettir. başka bir şey değil.
  • işin doğrusu, eğer ben bir kulüp başkanı olsaydım ve şampiyonluğa oynasaydı kulübüm, yapardım bunu ve açık olarak söylerdim. harcayamaması gereken bir parayı harcayarak takım kuran bir rakibim olsaydı bunu yapardım, olay galatasaray özelinde değil yani. her dürüst insanın da yapması gerekir.
  • ilk değildir aziz demedi mi platini seçildiğinde ona türkiye ile ilgili dosya verdim diye.