• bu sene de yenemezsek artık hiç olmaz bu iş
  • gerçekleştiğinde çokta önemli olmadığı öğretilecektir.
  • bu sene olmasini istedigim. zaten yine bok gibi bir sezon oluyor, ersun sicip siviyor, guzel bir tuy dikme olur diye dusunuyorum. boylelikle yok seri devam etti, etmedi bilmem ne de biter, herkes huzura erer.

mac sonrasi edit: dilegim gerceklestigi icin mutluyum, bu sictigimin takiminin tutunacak dali kalmasin istiyorum. sportif basariszlik "ama galatasaray'a kadikoy'de yenilmiyoruz" argumaniyla kapatilamayacak. which is nice.
  • en son fenerbahçeyi kadıköy'de yendiğimiz maçı üniversitede,bursa kültür parkta izlemiştim. bazen hakemle bazen şansla vb yenemedik. hiç sorun etmedim. çünkü o zamandan beri hep onları geçtik, onların tek tesellisi ise galatasarayı yenmek ya da yenilmemek oldu.
    bir gün yeneceğiz ama önemli olan şampiyonluk. ayrıca bir şey daha var. fenerbahçe ne zaman bizi yenmek zorunda olsa o maçı yenememiştir. örneği süper finalde 0-0 bitti. 20 yılın hepsinde yenil o yıl yen al sana şampiyonluk.
  • fenerbahçeliyim ama artık yenilelim çünkü iş dönüyor dolaşıyor “bu sene de yenilemedik” avuntusuna kalıyor. bu kısır döngüden çıkmamız lazım çünkü bu durum camia, futbolcular, teknik heyet ve taraftar nezdinde baskı yapmaya başladı. sanki koca sezonun amacı kadıköy’de galatasaray’a yenilmemekten ibaretmiş gibi. yenilelim abi temiz temiz.
    bu sene yenilmek teknik açıdan da olası bence. fenerbahçemin maalesef bir oyun planı yok hakem makem de bir yere kadar. defansif zaafiyeti görmemek için kör olmak lazım. ha galatasaray çok mu iyi hayır tabiki kadro potansiyelinin hala çok altında oynuyorlar. ilk yarıdaki gibi babel n’zonzi gibi statik oyuncularla oynasalar bu maç yine kısır bir beraberlik maçıydı ama devre arasında adamlar öyle veya böyle hamle yaptı. onyekuru’yu tekrar aldılar. ha belki fiziksel durumu henüz iyi değildir malum ciddi bir hastalık geçirdi(çok geçmiş olsun bu arada) ama tek devre bile etkili oynasa bizim leş kanatları tarumar etmeye yeter. ayrıca oynar mı bilmiyorum ama sol bekte saracchi olursa o da çok etkili olacaktır. peki tam karşısında yani bizim sağ kanatta kimler var isla ve muhtemelen deniz türüç. sol kanadı ise söylemeye dilim varmıyor aman allahım. burda galatasaray için en önemli faktör sakin kalmak ve topa sahip olalım mantığından çıkıp hızlı hücum etmek. yenilgi olası diyorum çünkü galatasaray ilk devredeki gibi yine pozisyon veriyor ama bu devre gol bulma işini çözmüş gibi. ha renkdaşlarım diyecek ki galatasaray ilgin alt sırasındaki takımları yendi. eee ankaragücü lig lideri mi ya da kayserispor, antalyaspor şampiyonluğa mı oynuyor? biz maalesef yenemiyoruz işte bu takımları. hakem şu bu demek kolay bizim bu takımlara bir vurup iki saymamız lazımdı.
    gelelim bize. biz nasıl kazanırız? maalesef bu tabloda zor. çünkü kanatlar gol atmayı geçtim katkı yapmayı da geçtim kanat değiller. tolga’yı yerden yere vuruyoruz da-ki haklı da- oraya transfer yapmayan yönetime, ısrarla oynatan teknik direktöre ne demeli? vedat son haftalarda çok formsuz, kruse papatya falı, rodrigues yok, tolga kanat değil deniz verimsiz, ferdi çok genç ve baskıya hazır değil. ortasahada gustavo yok ozan formsuz. defans da neyse herkesin malumu zaten. kalede altay güven vermiyor. hadi hepsini geçtim oyun planı yok. ersun hocam seni çok severim ama olmadı maalesef. keşke bu kadar takıntılı olmasaydın. bu sefer olmadı hocam bu seneyi öyle veya böyle bitirip vedalaşmanın vakti geldi artık çünkü yarım kalan aşk maalesef bitti hem de kötü bitti. ezcümle bu şartlar altında bizim için iyimser sonuç beraberlik olur. galibiyet zor. o yüzden diyorum ki yenilelim bitsin gitsin artık bu saçma takıntı emin olun galatasaray’dan çok biz rahatlarız.
  • bundan 10 yıl öncesine kadar kafaya takardım ulan bu sefer yeneceğiz diye kötü kötü ederdi fener bizi hayata küserdim bünyem alıştı artık derbi haftasına girdik içimde gram heyecan sabırsızlık yok eski rekabetler daha iyi gibiydi içerde dışarda fener bizi yenerdi yenileceğimizi de hissederdik ama yine de maçı beklerdik şu an hiç derbi modu bile yok bende.
  • sahalarında kupa kaldırdığımız için heyecanlanamıyorum.
  • fenerbahçe bu sezon gerçekten iyi futbol oynadı... her ne kadar herkes karşı koysa da ülkemizin bir gerçeği olan saha dışında da oldukça agresif bir politika izledi...

sene başından beri ne kadar fenerbahçe taraftarı arkadaşım ile konuşsam hepsinin ağzından çıkan her ne olursa olsun gerek saha içi gerek saha dışı etmenlerle uğraşarak ve bütün enerjilerini sarf ederek bu sene kesinlikle şampiyon olmaları gerektiğine inanıyorlardı. mali açıdan çok kritik bir dönemden kurtulmalarının önündeki tek engel bu şampiyonluktu...

esasında baktığınız zaman sezon içerisinde gerçekten bunu hak edecek kadar da iyiydiler. saha içerisinde iyi futbol oynayan bir fenerbahçe, saha dışında ise sn. ali koç'un bütün gücü ve manipülasyon çabaları ile masa başında da aktif bir fenerbahçe izledik. bu süreç ve bir kaç hafta öncesine kadar olan puan durumu da fenerbahçelilerin bu umutlarını perçinleyecek biçimde gelişti.

ancak gelinen noktada saha içinde ersun hoca'nın takım savunması sorununu çözememesi, kapanan ve kontratak yapan ekiplere karşı çözüm üretememesi ve özellikle bir ersun yanal takımı klasiği olarak takımın 2. yarı ile birlikte o ezici, baskı gücünü, fizik kondüsyonunu kaybetmesi neticesinde saha içinde plan iflas etti;

bununla birlikte sn. nihat özdemir'in dünürlerine yapılan fetö operasyonu, ali koç ve nihat özdemir'in dirsek teması içinde bulunması ve zorlu center görüşmelerinin kamuoyuna ifşa edilmesi, federasyon tarafından yanlış yürütülen transfer limiti süreçleri vs. vs. gibi olaylar ile birlikte fenerbahçe aleyhinde üst üste yapılan bariz hakem hataları (kaçan penaltının tekrar edilmesi skandaldır), sn. ali koç'un yarattığı algı sürecinin kontrolü dışında siyasi iradeye protesto sürecine evrilmesi, siyasi iradenin buna tepki koyması, anadolu takımlarının istanbul takımlarına karşı başka, kendi içlerinden bir şampiyon adayına karşı başka oynaması vs. vs. gibi saha dışı etmenler sonucunda arka planını henüz doğru yorumlamak kolay olmamakla birlikte fenerbahçe'nin saha dışı politikası da iflas etti... ve fenerbahçe de kulüp olarak iflasın eşiğinde... uzun yıllardır ekonomik olarak türkiye'nin en iyi durumda kulübü olduğuna inandırılan fenerbahçe iflasın eşiğinde...

fenerbahçe kanadındaki arkadaşlarımız bu sürecin sonunda psikolojik olarak çok yoruldular ve her ne kadar mümkün olmasa da yüksek perdeden ligden çekilmeyi dahi konuşur duruma geldiler, psikolojik olarak harap olmuş, dağılmış bir fenerbahçe var...

boğazın öte yanındaki rakibi de zaman zaman benzer şekilde ezilmeye çalışılmaktadır. örneğin geçen sene özellikle ligin ilk yarısında doğranmıştır, yarış dışı bırakılmak istenmiştir. oysa galatasaray'ın böyle durumlardaki reaksiyonu pes etmek ve süreci kabul etmek şeklinde değil, baş kaldırmak, süreci kabul etmemek ve gücünün sonuna kadar karşı koymak şeklinde vuku buluyor. ki bence ülkedeki diğer spor kulüpleri ile galatasaray arasındaki en ciddi fark da bu. diğer ekipler kolayca psikolojik olarak dağılabilirken galatasaray 5-6 rakibi ile 8-10 puan aralığındaki farka rağmen, başkan - teknik direktör krizine rağmen, takımın yarısından fazlasının cezalı veya en önemli isimlerinin saçma sapan sakatlıklarla boğuşmasına rağmen galatasaray camiası kolay kolay vazgeçmiyor...

açıkçası saha dışındaki süreci de galatasaray'ın çok iyi yönettiğini düşünmekteyim. başakşehir hükumet desteklidir algısı olsun, oluşan fenerbahçe trabzonspor geriliminden beslenmesi olsun, kendi içerisindeki iktidar karşıtı kanadı çok sesli muhalif yapısı sebebi ile kamufle edebilmesi olsun, bünyesinde hem albayrak gibi iktidar kanadını tutması hem de ekrem başkan'a ilk kucak açan, en sıcak sarılan kulüp olabilmesi gibi gibi gibi görüntülerden anlayabileceğiniz üzere galatasaray gerçekten saha dışında işleri doğru yapıyor, oyunu kuralına göre oynuyor ve genellikle de kazanan oluyor.

işte bu sezon fenerbahçe galatasaray karşılaşması böyle bir ruh hali içinde oynanacak. bir tarafta gerçekten çok iyi futbol oynayan, baskılı bir ekip olan ancak saha dışında kötü yönetildiği için iflas etmiş, saha içinde de kontratak sorununa çözüm bulamamış, artık yorgun fenerbahçe kendi evinde kendi taraftarı önünde bütün sezonun hatta geçmiş sezonların intikamını galatasaray'dan almak için tüm hırsı ve öfkesi ile sahada olacak... duygusal olarak çok zor bir dönemdeler...

öte yandan galatasaray kadıköy'e istediği puan farkını fazlası ile elde etmiş, beraberliğe bile razı, kafası çok rahat ve moralli, sakatlıklarından da kurtulmuş ve saha içinde de her ne kadar tüm rakipleri kendisine karşı kapandığı için gösteremese de türkiye'nin potansiyel olarak en etkili kontratak takımı olarak gitmekte...

bu kadar lafı neden anlattım? olmaz ya, hiçbir beklentim yok, ama olası bir galatasaray galibiyetinde fenerbahçe cephesinde çarşı pazar hiç tanık olmadığınız biçimde çok fena karışabilir... bu da burada tarihe not düşsün.
  • fenerbahçe'de artık kadıköyde galatasaray'ı yenemiyor. maçlar çoğunlukla berabere bitiyor. bunun nedeni ise: fenerbahçe'nin galatasaray'a yenilmemek üzere bir futbol taktiği ile oynaması. hal böyle olunca futbol seyri de pek zevk vermiyor.
hesabın var mı? giriş yap