şükela:  tümü | bugün
  • zamanında bir duvar yazısı görmüştüm şöyle diyordu:

her insan galatasaraylı doğar..
    kimi az şaşırır beşiktaşlı olur
    kimi allahını şaşırır fenerbahçeli olur *
  • madem semti var diye beşiktaş'ı yada feneri tutuyorsunuz o zaman esenler, bağcılar, esenyurt'u falan niye tutan yok diye sormazlar mı? naaptınız aq alayınız beşiktaş ve fenerbahçe'de mi oturuyor?
  • 4-5 yaşında ailenden ya da çevrenden görürsün, rengini beğenirsin, sen o yaşlardayken en başarılı takımdır vs. 20 yaşına gelip her takımın artısını eksisini kültürünü düşünüp tartarak takım tutan var mı?

en basit mesele yıllardır bin farklı yerde tartışılıyor. yok beşiktaş tutulur mu, yok bir insan nasıl fenerli olur, yok bir insan galatasaray'ı neden tutar ki vs. aptal aptal konuşmayın ya artık.

tuttuğu takıma misyon yükleyip bununla övünen insan ilkokul/lise çağında değilse düpedüz gerizekalıdır.
  • yalan soylemeyecegim; babam fenerbahceli ve ben de ortaokula kadar fenerbahceliydim. tabii yalniz o'nun etkisiyle, yoksa fanatik olarak filan degil.

sonra basarilar mi seni cezbetti derseniz, hayir; o da degil. kendiliginden bir cekim olustu ve artik galatasarayliydim. sanirim en buyuk etken suydu: ornegin su an galatasaray sampiyonlar liginde chelsea'yi gecmenin hesaplarini yapiyor. sorun 100 galatasarayliya: 90'i ceyrek finale kalmayi ligi birinci bitirmeye tercih eder. oysa fenerbahce icin avrupa basarisi ikinci siradadir; asil amac ligi galatasaray'in onunde tamamlamaktir.

bir de sike surecini ele alalim: bircok arkadasim bu cok yipratici sureci baska hicbir camianin bu kadar hasarsiz atlatamayacagi konusunda hemfikir. ben de onlara katiliyorum. ornegin ayni sureci galatasaray yasasaydi eminim ki devasa bir taraftar tepkisi sonucu tum yonetim a'dan z'ye degismisti. muhtemelen o sezon, belki ertesi sezon da hersey tepetaklak olmustu. peki neden? cunku bir galatasarayli icin ilk siradaki sey basari degildir; o basarinin "temiz," "adil" kazanilmis olmasidir. ayni durusu ben fenerbahcelilerde, en azindan burada yazanlarinda goremiyorum.

ha unutmadan, baska hangi takim taraftarina su tezahurati soyletebilirdi:

"dort sene ust uste sampiyon olduk,
    avrupa'nin krali olduk
    gercekleri tarih yazar,
    tarihi de galatasaray..."
  • bir takımın kuruluş amacının,

"ingilizler gibi toplu halde oynamak, bir renge ve isme sahip olmak, türk olmayan takımları yenmek" olması.
  • 6 sene boyunca fenerbahce lisesinde okumuş olmak.
  • çocuğun küçük yaşlardayken ölen babasının galatasaraylı olduğunu öğrenmesi ve o andan itibaren galatasaraylı olması.
  • taner isminde bir çocuktur...
    (bkz: ilk aşk)
    zamanın ötesinden gelen edit: şu entry'de kötüleyecek ne buldunuz yaa? yaş 6 idi ve gerçekten ilk aşkım olan taner'in galatasaraylı olursam büyüyünce benimle evleneceğini söylemesi üzerine galatasaraylı olmuştum. haa, sonradan bırakamadım bu takımı, fatih terim'le iyice bağlandım ama olsun, gerçek budur, ben taner sayesinde galatasaralı olmuştum..
    gerçekleri tarih yazar, tarihi de galatasaray diyip bu bahsi kapıyorum kuzum...
  • 6 yasinda ** kapaliya ayakbasmak, ali sami yen'nin sadece hissedebilenlerin bildigi büyüsüne kapilmak...

(bkz: $ereftir seni sevmek)
  • birçok galatasaray taraftarı için boş olan sebepler listesi. biz uefa kupası'nı almadan önce ali sami yen'de chelsea'den 5 yediğimizde de aşıktık cimboma, neuchatel xamax'a 5 atarken de. abilerimizin, babalarımızın hikayeleriyle fener'e 7 kişi 7 attığımızı öğrendiğimizde de seviyorduk deli gibi, fener'den 6 gol yerken de. 100.yılımızda sadece sutopu'nda şampiyon olunca da zerre eksilmedi bu sevda, 22 mayıs'ta fener'e şampiyonluğu verirken de...
    (bkz: aşkta sebep olmaz)