şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: keltler)
 • mö 3. yüzyılda üç büyük boy halinde anadolu’ya gelip, kızılırmak yayı içinde ve ankara ile pessinus yörelerinde oturan keltler’e verilen isim (yunanca galatai -tekil hali galates). bölgenin adı da galatia, yani "galatların yurdu" olmuş.
 • bir görüşe göre ankara'yı kuran savaşçı kavim, şehri kuranlar olup olmadıkları kesin olmamakla birlikte şehre ismini veren onlardır. ankyra adını verdiler şehre, "durduran" anlamında, aynı kelime daha sonra anchor anlamına geldi: deniz çapası.

  toprak ana ve gök baba inançları vardı. toprak ana bütün doğa güçlerinin merkeziydi.
 • anadoludaki yerlesim yerleri su linkten gorulebilecek anadolu'nun savasci kavmi: http://www.wales.ac.uk/…external/cawcs/galatia2.pdf
 • orta avrupa'da tutunamayınca doğu'ya göç eden ve yolları orta anadolu'ya çıkan 3 kelt kabilesinin kurduğu birlik.

  bithinya kralı tarafından anadolu'ya paralı asker olarak çağrılmışlar. ama keltlerin kadınlaır, çocukları, hayvanları kısacası tüm milletleriyle birlikte geldiğini gören helenistik anadolu yerlileri dhşete düşmüşlerdir.
  3.yy'da anadolu'da güçlü bir krallık kurmuşlar andak pergamon ile seleukos devletlerinin baskıları sonucu zayıflayıp yok olmuşlardır. uzunca bir süre savaşkan özellikleri helenistik krallıklar ve roma tarafından paralı asker olarak kullanılmıştır.

  anadolu'nun keltlerindan bir kısım, ayrıca trakya'dan boğazlara ilerlerken istanbul'un yani o zamanki adıyla bysantion'un güzelliğine kapılarak buralara yerleşmişler. galata ve tabii galatasaray kelimeleri onların isminden gelir.

  keltlerin ana-erkil tanrıçaları anadolu'nun tanrıçalar bakımından zengin coğrafyasında yeni yüzler bulmuş gibidir. zira anadolu'nun keltleri artemis ve kibele'ye çok saygı göstermişlerdir. kim bilir belki de kendilerinden önce burada yaşamış hatta tam da onların yerleştiği yerde yani kızılırmak havzası'nda yaşamış hititlerle aralarında bir bağ olduğunu sezmişlerdi.

  ttk'dan çımış çok güzel bir kitap vardır fernand lequenne: galatlar
 • galatların anadolu'daki son yerleşim yeri sivas'tır. romalılarla savaşarak çekilmişler ve en son sivas'ta bir kaleye yerleşmişler. sonra gören olmamış.

  dolayısıyla keltlerin dünyadaki son yerleşim yeri de sivas oluyor.
 • m.ö. 3yy da balkanlarda ve orta anadoluda yaşamış , kelt kökenli halk. savaşçı bir toplum olarak bilinir. hatta savaşlara çıkmadan önce karısını çocuğunu kesip , geride hiç bir şey bırakmadan savaşa rahat rahat gittikleri söylenir.
 • kangal köpeğini de bunlar getirmiş.