şükela:  tümü | bugün
 • botanik biliminin kurucusu olan zat.
 • tam adıyla cladius galen. eski roma döneminin bu ünlü hekimi tıp, eczalık, anatomi, felsefe alanlarına katkılarıyla tanınmış, hipokrat ekolünü sistematize etmeye çalışmıştır. hastalarında kullandığı, kendisinin bulduğu ve formüle ilaçlar galenik preparatlar ismiyle bilinmektedir. bu anlamdaki çalışmalarından ötürü eczacılığın babası olarak kabul edilir. özellikle insan anatomisini kavrayabilmek üzere çok çeşitli hayvanlar (maymun, domuz vb) üzerinde viviseksiyon ve disseksiyon çalışmaları yapmış, bunlarda gördüğü oluşumları insanlar için uyarlamaya uğraştığı için (çünkü o dönemlerde insan anatomisini incelemek yasaktı ve bu yüzden galen hayvanlar üzerinde anatomik çalışmalar yapmak zorunda kalmıştı) hatalı bilgileri doğruymuş gibi kabul etmiş, bu yanlışlar ancak rönesansla birlikte insan anatomisi üzerindeki çalışmaların başlaması ve özellikle de andreas vesalius’un bu yöndeki karşılaştırmalı incelemeleri sonucunda ortaya çıkarılmıştır.
 • tipta "galen veni" olarak gecen beyindeki bir toplardamara ismi verilmistir.
 • yunan imparator marcus aurelius'un kolerasını şarap ve biber ile tedavi eden ünlü yunan doktoru
 • 2. yuzyilda yashamishtir. degishik tashlarin insanlar uzerinde farkli rahatsizliklari tedavi ettigini one surmushtur.
 • 3 yil bergama'da cerrah olarak calismis, ve bu donemde cerrahiyle ilgili cok fazla deneyim kazanmistir. bu zat, anatomik ve fizyolojik deneylerle yaptigi buluslarla, deneysel tibbin temelini atan arastirmacilarin basinda yer almaktadir.
 • bergama dogumlu olan galenos hippokrates'ten sonra antikcagın en unlu hekimidir. asklepion'da hekimlik yapmıs ve 500 kitaba sahiptir.
 • bu adda bir ecza deposu da bulunmaktadır. stokçu ipna.

  http://www.galenozecza.com.tr/
 • 130-200 yılları arasında bergama'da yaşadığı söylenen, "galen", "calinus" gibi isimlerle de bilinenünlü hekim cladius galenos. babası niko zengin bir mimardır. 16 yaşında hekim olmaya karar verir. iskenderiye ve izmir'de ünlü hocalardan hekimlik eğitimi alıp bergama'ya döner. 161 yılında roma'ya gider. roma imparatoru marcus aurelius antonius'un ona hediye ettiği ve viyana devlet kütüphanesinde çizimi bulunan madalyonun üzerinde "roma'lıların imparatoru antonius'tan, hekimlerin imparatoru galenos'a" yazdığı söylenir. galenos 70 yaşında bergama'ya döner ve burada ölür. galenos batılı tababet literatüründe père de la pharmacie, islam aleminde ise şeyh üs-saydile olarak anılır.

  (bkz: eczacılığın babası bergamalı galenos)
 • eczacılıkta buyuk oneme sahip bir bilgindir. hatta gunumuzde eczacılık fakültelerinde verilen meslek bilimleri derslerinden farmasötik teknolojinin 20 yıl kadar önceki adı galenik farmasidir.
  eczacılıkta dioscorides farmakognozinin babası olarak kabul edilir ancak galenos zamanında yaptıklarına bakılırsa eczacılığın babası lakabını fazlasıyla hakediyor.