şükela:  tümü | bugün soru sor
 • açıkcası başlık karakter sınırına takıldı ancak merak ettiğim tam olarak şu; insanların araçlarını kendi başlarına satabilecekleri bir sürü mecra varken dünya kadar galerici bu kadar aracı ucuza alıp kâr edecek şekilde satmayı nasıl başarıyor çok merak ediyorum.

  mesela sahibinden’de arama yapıyorum 910 ilan çıkıyor, kimden kısmını sahibinden olarak seçtiğimde ise ilan sayısı 200’e düşüyor. arada muazzam bir fark var. araçlarını uygun fiyata galericilere satan dünya kadar insanın olması ve araçlarını satmak için üstüne kâr eden aracıları kullanması çok ilginç.

  neden acaba normal hayatta araç arayanların karşısına çıkmıyor bu kadar araç satıcısı. neticede çok kupon bir aracın olur anlarım da çok tutulan marka/model araçlarla dolu galeriler ve bu araç sahiplerinin hemen hepsi üzerine kâr edilebilecek kadar düşük fiyatlara sattı araçlarını.

  hani tek mantıklı açıklaması, kişinin bu işlerle uğraşmak istememesi ya da maddi olarak çok sıkışık durumda kalması olabilir bence ki artık çok sıkışsan da galericiler olmadan hemen satış yapabileceğin kanallar var.

  neyse her halükârda şahsım tarafından ilginç bulunan durumdur.
 • pert araçları toparlayıp sattıkları için diye yanıtlanabilecek soru. araç sahipleri onu satmakla uğraşmıyor haliyle sanayiye veriyor. sanayidekiler de galeriye veriyor.

  tüm otomobiller böyle değil elbette.
 • genelde, ücretsiz ilan süresi dolan, çok büyük ihtimalle hasarlı-hasar kayıtlı araçlardır galerileri dolduran araçlar.
 • (bkz: emlakçılar bu kadar çok evi nasıl buluyor)

  galericilerin sattıkları her arabanın sahibi olduğunu zanneden yazarın açtığı başlık.
 • konsiye araç satışı nedir araştırmakta fayda var.
 • dediğiniz platformlar galericiler tarafından da kullanılıyor. sürekli dolaşıyorlar bir arabayı gözüne kestirip arıyor pazarlıkla fiyatı düşürüp adam önceden istediği aynı fiyatla koyuyor. pazarlıkla bin lira indirdiyse cebinde bedavadan bin lira olmuş oluyor.
 • sattıkları her aracın sahibi değillerdir elbette ama hemen hemen sattıkları tüm araçlardan kâr ederler. neticede beni ilgilendiren de sizin aradığınız araçları galericilerin kâr ederek satabilecek şekilde bulmalarıdır. bu arada emlakçıların ev durumuyla benzeşir ama durum asla aynı değildir.

  emlakçılar resmi olarak komisyon miktarı ile çalışırlar, ayrıca ev ve araba incelemek, bulmak vb. noktalar açısından farklıdırlar. emlakçı topraktan projede satabilir ama siz bir sonraki yılın arabasını bulup alamazsınız galeriden. ayrıca emlaklar sergilenebilecek ürünler değillerdir ve hepsi birbirinden farklıdır. bilmediğiniz yerlerdeki evleri keşfetmek için emlakçı gerekebilir ama araba her yerde aynı arabadır.

  3+1 ev arasanız binlerce ev modeli çıkar önünüze ancak örnek vermek gerekirse passat her yerde passattır. bilmem anlatabildim mi yazar kardeş.
 • bazı insanlar zengin. ilanla milanla, pazarlıkla, müşteri ile yüzgöz olmakla, tamirci gezmekle uğraşmıyor bile. galericiye bırakıp gidiyor.
  bazı insanlar paraya muhtaç. arabasını en düşük ölü fiyata bırakıyor.
  bazı insanlar araba değiştirmeyi seviyor, canı sıkılınca galeriye gidip değiştiriyor.
  galericiler de sürekli kelepir araç takip ediyor, iyi pazarlık yapıp arabayı kapıp uygun fiyattan satıyor.
  bazı galeriler ise yeri belli olsun diye açılıyor, soran olursa galerim var diyor.