şükela:  tümü | bugün
 • bir çeşit sevimli dev..
 • çocukluğumun hayal gücü patlamasına sebep veren efsane filimlerindendir. gözyaşıyla hayat bulan ve demir yiyerek büyüyen ama tuzlu suya gelemeyen şirin mi şirin bir devi anlatır.

  (bkz: siyah kuş)
 • 1996 yapımı, sean mcnamara tarafından yönetilmiş fantastik film. bendeniz için çocukken izlenip net hatırlanmayan filmlerdendi, ne mutlu ki bir başka sözlükçü için de öyleymiş de filmin ismine ulaşabildim. the adventures of galgameth diye de bilinir imiş.

  --- spoiler falan olabilir ---

  henüz tekrar izleyebilmiş değilim ancak hatırladığım kadarıyla genç bir delikanlının galgameth isimli bir maskotu (küçük bir ejder) vardı. galgameth'in metal yiyerek büyüyen bir yaratık olduğunu fark ediyorlardı. sonra kralın ordusuna karşı mücadele eden köylülere yardımcı olabileceğini fark ettiler çünkü galgameth kendisi de metalden olduğundan kralın askerleri tarafından öldürülemiyordu. köylüler bir yerden sonra kendi silah ve zırhlarını da tamamen galgameth'in masasına koyarak onu devasa bir ejder haline getirerek bu güçlü koruyucuyu sahipleniyorlardı. kral, galgameth'ten kurtulmak için ormanları ateşe vermek gibi dahiyane(!) bir plan yapmıştı ve ancak galgameth yangından alevler saçan dev bir ejderha olarak kurtulmasını bilmişti. artık çaresiz kalan kral da bu yaratığı nasıl yok edeceğini şu an neci olduğunu tam olarak hatırlayamadığım bir kadından öğrenme yolunu tutmuştu. galgameth gözyaşı ile doğduğu için sadece tuzlu su tarafından zarar görebiliyordu. galgameth'in küçüklüğünden beri kankası olan delikanlıyı bir gemiyle açık denize götürerek galgameth'in denize doğru yürümesine sebep olmuştu sonunda kral.

  bir de galgameth'in kara kuş* diye çağırılması hadisesi vardı ki sebebini anımsayamadım. filmi bulup da izleyebilirsem daha aklı başında bir yorum yazabilirim sanırım.

  --- spoiler falan olabilir ---

  velhasıl, çocukluğumdan beri unutamadığım benim için pek şükela bir filmdi. imdb kullanıcıları 10 üzerinden 5.5 puan vermiş, onlar ne anlar zaten!
 • aklıma takılan ve her yerde ismini bulmaya çalıştığım film çok teşekkürler gençler.
 • öteki ismi 'demir yedikçe büyüyen dinazorlu film' olan film.
 • benim için efsane olan film. demir yiyerek büyüyen sudan zarar gören bir çeşit devleşebilen yaratık filmi.
 • biraz önce bir onedio testiyle kavuştuğum çocukluk filmim.

  her zaman aklımda tuzlu suda erimesi ve çocukların filmin sonunda heykelini sahilde bulmaları vardı. ama senelerce aramama rağmen bulamamıştım. şu anda acayip mutluyum.

  buyrun bu da filmin kendisi.
 • aslında hikayesi çok ilginç olan bir kuzey kore filmine dayanıyor temeli. şu sitede sevdiğim 3 5 üyenin başında gelen dostum yazmış, harika yazmış. okurken lan ben biliyorum bu filmi dedim.

  http://www.neokur.com/film/40532/pulgasari