şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • egik duzlemde hareket mantigini aciklami$tir , bi katedrali gezerken tavandaki lambanin salini$inin e$it surede oldugunu gormu$ ve sarkaclarin zamani olcmede kullanilabilecegini soylemi$tir .ayrica eppur si muove demi$ mahkemedeyken.bi de bu adam italyan..
 • görelilik ilkesine de ilk yanaşan odur, sanıyorum.
 • tarihin belki ilk düşünce deneyinin de babasıdır.
  bakın o dönem pek bir yoğun tartışılan 'ağır cisim mi hızlı düşer, hafif olan mı ?' problemini nasıl da dahiyane çözer:

  'iki gülle düşünün, biri diğerinden oldukça büyük kütleli; yüzeyleri iyi cilanlanmış olsun ki sürtünmenin payını en aza indirelim. klasik görüşe göre küçük olan yavaş, büyük olan daha hızlı düşecektir (küçük olan yavaş düşmeye meyilli olacaktır). üçüncü ve daha ağır bir nesnemiz olsaydı, bu ikisinden de hızlı düşecekti. bir an için bunları uçlarından perçinlediğimizi düşünelim. şimdi başlangıçtaki iki kütleden de daha büyük bir üçüncü kütle elde ettik. yine klasik görüşe göre bu üçüncü kütlenin, diğer ikisinden bile hızlı düşmesi makuldür. oysa bir bakıma, küçük kütlenin sistemi yavaşlatması, büyük kütlenin ise hızlandırması, topyekün ise sistemin 2 kütlenin hızının ortasında bir hızla düşmesi gerekirdi (hmm). bu durum çelişkilidir, bu çelişkiyi ortadan kaldırmanın tek yoluysa tüm nesnelerin aynı hızla düşeceklerini kabullenmektir.'
  deney, tarihe 'pisa kulesi deneyi' olarak yazılmıştır.

  galilei burada, sürtünmenin etkisini yok saymıştır, sayabilir. ancak, bu 'var olan tüm etmenlerin aynı anda dikkate alınması gerektiğini söyleyen aristo'cu anlayışa aykırıdır. aristo, aslında 'boşlukta hareketin olanaksız olduğu'nu söyler. mantıkta gedik bırakmayan ulvi filozofu yanılmış olsa dahi selamlarım (haddime?).
 • 1564'de pisa'da doğdu. tıp+fizik+matematik eğitimi aldı. cisimlerin özgül ağırlıkları olduğunu anladı ve bunu ölçmeye yarayan hidrostatik teraziyi keşfetti. 1609'da ise hollandalı bir ustanın yaptığını işittiği benzer 1 aletten esinlenerek teleskopu icat etti. bunun sayesinde ayın yüzeyinin gerçekte düz olmayıp, engebeli olduğunu saptadı, samanyolunu ve yıldız kümelerini inceledi, güneşdeki lekelerin sebeplerini araştırdı, saturn'un etrafındaki halkayı, venüs'ün dönmesinde geçirdiği evreleri keşfetti, jupiter'in 4 uydusunu bularak bunlara "medici uyduları"(pianeti medicei)adını verdi.
  aristoteles doktrinine darbe vuran, copernicus sistemini destekleyen bu keşifleri kilise tarafından kuşkuya izlendi. dünyanın döndüğünü ve güneşin evrenin merkezi olduğunu açıklamasıyla dinsiz ilan edildi. çünkü incilde dünyanın hareket etmediği açıkca yazılıydı.
  italyan edebiyatına bilimsel bircok eser bıraktı. dinine bağlı bir insan olmasına rağmen, kilise otoritesi ve bilime olan bağlılı arasında bocalayan galileo son yıllarını kör olarak geçirdi. 1642'de öldü ve floransa'da santa croce kilisesine gömüldü.
 • "ama yine de dönüyor" lafini tabii ki ölmeden önce söylememistir..
 • turkceye "hayvanoglu hayvan" ve "essolu essek" olarak gecen bilim adamidir, galileo gelilei. [c.y]

  edit: en zamanın ötesindeki entrym bu olmuş, cem yılmaz vaktinde stand up'ında aynısını dediğinde bütün salon yıkılmıştı be abi, yazıklar olsun..
 • "...evren her an gözlemlerimize açıktır. ama onun dilini ve bu dilin yazıldığı harfleri öğrenmeden ve kavramdan anlaşılamaz. evren matematik diliyle yazılmıştır; harfleri üçgenler, daireler ve diğer geometrik biçimlerdir. bunlar olmadan tek sözcüğü bile anlaşılamaz. bunlarsız ancak karanlık bir labirentte dolanılır."
  demişmiş.. dermiş miş..
 • su siralar diyaloglar kitabi tubitaktan cikmis ya da yakin zaman icinde cikacak olan zat
hesabın var mı? giriş yap