şükela:  tümü | bugün
 • ravenna'da bulunan bu mozole 425-426 yillari arasinda yapilmistir. zamaninin klasik sekli olan cruciform seklinde yapilmistir.
 • ayrica duvarlarindaki geometrik ve dini mozaikler mukemmeldir.
 • mozoleden bahsedilmiş, ama kim olduğu söylenmemiş.

  galla placidia 450 yılında ölene kadar roma'nın tarihine bir şekilde damga vurmuş kadın, beceriksiz imparator iii. valentinianus'un anası ve 437'ye kadar taht naibi, 415 yılında got kralı ataulf ölene kadar onun eşi, i theodosius'un kızı, honorius ile tahta çıkan iii.constantin'in de eşidir.

  haris, fakat beceriksiz olan bu kadın general aetius'un oyununa düşerek/galeyanına gelerek kendisi ile afrika valisi boniface'in aralarının açılmasına neden olmuştur. bu arada boniface'de boş durmamış aetius belki ona saldırır nolur nolmaz diye düşünerek paralı askerlik yapmaları için afrika'ya o sırada ispanya'da bulunan vandalları çağırmıştır. kendine takviye olsun diye çağırdığı vandallar tabii ki boniface'i sallamamış, tahıl deposu afrika'yı istila etmişlerdir. boniface ile aspar kumandasındaki doğu ve batı ortak imparatorluk ordusu ile vandallar arasındaki savaşın galibi deplasmanda olmasına rağmen romalıları afrika'da yenen acımasızlığı ile meşhur vandal kralı gaiserich'in olmuştur. bu arada galla placidia aetius'un oyununu farketmiş ve boniface'i affetmiştir, böylece boniface'de italya'ya dönebilmiştir.

  tahıl deposu afrika'nın elden gitmesinin müsebbibi başlangıçta general aetius olduğu için bizim general gözden düşmüştür. 432 senesinde boniface'in ve aetius'un birlikleri ravenna yakınlarında karşılamış, zafer boniface'den yana olmuştur. fakat söylenceye göre hırslanan aetius savaşı kaybetmesi nedeniyle atını boniface'in üzerine sürmüş ve onu mızrakla yaralamıştır. zaferden kısa bir zaman sonra da boniface ölmüştür zaten.

  aetius'un yükselmesini istemeyen galla placidia boniface'in de gitmesinin ardından generalin birliklerine muhtaç kalmıştır. piyasada bir tek aetius para ettiği için ve askeri kontrolde tamamen onda olduğu için galla placidia'da imparatorluk yönetiminde ikinci plana indirgenmiştir. boşuna dememişler gün olur devran döner, horoz domalır tavuk gömer diye. galla placidia'da o hesap işte.