şükela:  tümü | bugün soru sor
 • roma'da bulunan, scipione borghese'nin ozel koleksiyonuyla dosenmis bir muzedir. pek nadide eserler barindirir bu sanat yuvasi.

  soyle gorebilirsiniz hatta;

  http://www.galleriaborghese.it/…hese/it/default.htm

  lakin roma'ya gidip gormeniz daha guzel olabilir, bilemeyecegim.
 • galeri borghese
  roma

  belki de, italya’nın başkentindeki hiçbir sanat koleksiyonu , roma’nın zevkteki üstünlüğünü, villa borghese’deki şaşalı galeri kadar gösteremez. barok stili bahçelerle çevrelenmiş bu büyük mükemmel yapı, 1613 ve 1615 yılları arasında, alman mimar jan van santen tarafından papa v. paul’ün yeğeni kardinal scipione borghese için dizayn edilmiştir.
  villa ve koleksiyon, 1902 yılına kadar borghese ailesindeydi, ta ki italyan hükümeti spekülatörlerden korumak için onu şiddetli bir yargısal mücadele sonunda ellerinden alana kadar. 1980’lerde ve 1990’larda galeri, sadece binayı eski ihtişamına kavuşturmakla kalmayan, ziyaretçiler için de modern tesisler içeren bir tadilat geçirdi. galeri 1997 yılında yeniden hizmete açıldı.
  kardinal borghese’in, sanatçılarla kimi zaman vicdansızca yapılmış pazarlıklar üzerinden elde ettiği sanat eserleri müzenin çekirdeğini oluşturmaktadır. galeride, ziyaretçilerin şaşkınlıklarını, sessiz bir saygı gösterisine karıştıran birçok başyapıt bulunmaktadır.
  gladyatörlerin hayvanlarla dövüşünü anlatan 4. yüzyıla ait mozaiklerle döşenmiş giriş salonunun ötesindeki zemin kat, etkileyici bir heykel koleksiyonu içermektedir. birinci oda, napolyon’un kız kardeşi pauline bonaparte’ın canlı bir tasviri ile (1805-07) yürüyüş hızını ayarlamaktadır. pauline bonaparte’ı boylu boyunca uzanmış bir venüs olarak tasvir eden heykel karşısında eşi prens camillio borghese öylesine şok olmuştur ki, heykeli tamamlandıktan sonra sanatçının dahi görmesini yasaklamıştır.

  bernini ve caravaggio
  ancak bu göz alıcı çalışma bile, gianlorenzo bernini tarafından kardinal için yapılan heykellerin yanında sönük kalıyor. mermerle elde ettiği ten dokularındaki muhteşem gerçekçilik, the rape of proserpine (1621-22) ve david (1623) adlı çalışmalarında iyice göze çarpmaktadır. klasik parçaları da içeren diğer kayda değer heykellerin çoğunu orijinali yunan olan roma kopyaları oluşturmaktadır.
  resim koleksiyonunun da aşağı kalır bir yanı yoktur. caravaggio’nun, dramatik gölge ve ışık kullanımını sevenler, sanatçının buradaki barok sanatçılar arasında bulunan bu en tartışmalı çalışmalarından oldukça hoşnut kalacaklardır. bu çalışmalar sanatçının, yılanın meryem anası “madonna of the serpent”( 1606) ve goliath’ın başı ile david “david with the head of goliath” (1609-10) – bu çalışmada gövdeden ayrılmış baş sanatçının kendi sürgüne gönderilişine gönderme yapmaktadır- gibi eserlerini de içermektedir.
  birinci kattaki resim galerisinde de daha birçok başyapıt bulunmaktadır. göze çarpanlar arasında titian’s venus blindfolding cupid’i (1565), ruben’in susannah and the elders’ı (1607) , cranach’ın venus and cupid with honeycomb’u (1531) bulunduğu gibi raphael’in deposition sunak çalışması da görülebilir (1507). özellikle, önemli bir venedik düğününü kutlamak için titian’ın yaptığı esrarengiz sacred and profane love isimli çalışması (1515) ve coreggio’nun “danäe” (1531) isimli, cupid’in danäe’yi hamile bırakacak olan jupiter’in tohumunun içinde bulunduğu bir bez parçasını elinde sallayan cupid’i tasvir ettiği harika çalışması, üzerinde durulması gereken diğer eserlerdir.

  galeri borghese
  piazzale scipione borghese, roma, italya
  web sitesi: http://www.galleriaborghese.it/
 • rezervasyon sistemiyle cali$iyor. 2 saatlik bilet aliyorsunuz, 9-11, 11-13 veya 13-15 arasi muzeyi gezebiliyor, zamaniniz dolunca da diger ki$ilerin girebilmesi icin anonslar e$liginde ve haydi yallah manasina gelen hareketler yapan muze gorevlilerince di$ari cikariliyorsunuz.

  bernini'nin apollo ve daphne heykeli ile pluto'nun persephone'ye tecavuzu konulu heykelini gormek icin gidilmesi gerek en azindan. daphne'nin saclarindan ve ellerinden ba$layarak agaca donu$mesi, persephone'nin gozya$lari derken muzenin orta yerinde tanri gelip ba$inizi ok$adi saniyorsunuz.

  of.
 • su zaman kadar paris disinda newyork ve diger avrupa sehirlerinde bir cok muze gezdim, bunlar ki oldukca buyuk muzelerdi, sanirim simdiye kadar en etkilendigim muze olmustur.

  rezervasyon sistemi guzel ancak 1 hafta onceden online bilet almanizi tavisye ederim. kapisina gelip sold out yazisini okuyunca, en kisa zamanda romaya bir daha geliyorum diyerek cilginca fikirlere kendinizi birakabilirsiniz. zira ben kapida allaaahim neden, nedenn? diye aglamaya ramak kalmis bir sekilde surunurken yasli bir teyzenin fazla biletim var ilgilenir misiniz? sorusu olmasaydi muhtemelen butcemde koca bir delik acilacakti.
 • hayatımda en etkilendiğim heykelleri gördüğüm galeridir. avrupa ve amerika kıtasındaki belli başlı müzeleri birkaç kez gezmişliğim vardır ama buranın yeri apayrıdır. borghese'deki heykellerin güzelliği ve kusursuzluğu insanı ağlatacak güçtedir. roma'ya gidip de bu galeriyi gezmeyen çok ama çok şey kaçırır. villa küçüktür ve dolayısıyla belli saat dilimlerinde ve belli sayıda ziyaretçi kabul edilmektedir. bu nedenle biletler günler öncesinden tükenmektedir, kapıda bilet bulma olasılığınız çok azdır. roma'ya giden sanatseverler; biletleri internet sayfasından satın alın ve bu müzeyi görmeden oradan dönmeyin.
 • roma'ya gidilirse kesinlikle gezilmesi gereken müze. yalnız önceden bilet almak gerekiyor ve en fazla iki saat durabiliyorsunuz. gerçekten büyüleyici ve kesinlikle önceden araştırma yapılıp öyle gidilmeli. bunu bildiğim halde önceden araştırırsam çok etkilenmem diye düşünmüştüm ama önceden araştırsa idim daha farklı bakacağımı orda anladım. içerideki bazı ünlü eserler rape of proserpina, truth unveiled by time, apollo and daphne, pauline bonaparte, boy with a basket of fruit, young sick bacchus, saint jerome writing, david with the head of goliath..
 • roma'da gezginler tarafından tuhaf bir şekilde pas geçilen barok'un en önemli ressamlarından caravaggio'nun bazı eserlerinin olduğu, aynı zamanda rönesans devrine damga vurmuş heykeltıraş bernini'nin çok önemli çalışmalarının da sergilendiği bir sanat müzesi.

  tavanların tamamen fresk olması, duvarların dünyanın çeşitli yerlerinden gelen farklı renkte mermerlerle bezenmesi ise ziyaretçilere sıradışı bir görsel şölen sunuyor.

  sadece aşağıdaki eserler bile bu müzeye girmek için başlı başına yeterli bir sebep:
  david with the head of goliath (caravaggio)
  madonna of the palafrenieri (caravaggio)
  sick bacchus (caravaggio)
  apollo and daphne (bernini)
  david (bernini)
  the rape of proserpina (bernini)

  ayrıca (bkz: uffizi)
 • bernini'ninin heykel tanrısı olduğuna kanaat getirdiğim yer. niçin mi? çünkü gördüğüm heykellerin ruhu vardı.
 • müzeyi iki saatten fazla gezemediğiniz gibi tek seferde maksimum 360 kişinin girişine izin veriliyor. dolayısıyla önceden bilet almakta fayda var. bu sistem sayesinde kalabalıktan uzak, rahat bir şekilde bütün galeriyi gezebiliyorsunuz.

  bu harika galeri ilk etapta bir sanat ve parti evi olarak düşünülmüş ve kardinal borghese* sanata olan aşkı ile yıllar içinde beğendiği eserleri ekleyerek büyük bir galeriye çevirmiştir. eserlerin bir kısmına dayısı papa 5. paul sayesinde eline geçen güç ve parayı kullanarak tehdit yoluyla sahip olmuştur. sanatçıları, o da olmazsa eser sahiplerini tehdit ederek beğendiği parçaları bu güzide koleksiyona eklemiştir. galeri yıllar içinde çeşitli finansal zorluklara göğüs germeye çalışsa da, en nihayetinde 1902'de bahçesiyle birlikte italyan devletine satılarak halka açılmıştır.

  galeri, barok, rönesans ve neo klasik sanatın en iyilerine ev sahipliği yapıyor. kardinalin kendisi caravaggio ve gian lorenzo bernini hayranı olduğu için çok sayıda bernini heykeli ve caravaggio tablosuna yakından bakma şansınız var. hatta içinde caravaggio'nun otoportesi david with the head of goliath'ın da bulunduğu, sadece sanatçının eserlerine ayrılmış bir oda bile mevcut. toplamda 20 salonu iki saatte gezmeniz mümkün olmasa da önerim rehber eşliğinde gezerek tadını çıkarmanız. audio guidelarda türkçe dil seçeneği de olmadığı için rehberin sizinle paylaşacağı ekstra bilgiler ve soru sorma şansı turu daha tatmin edici kılacak.

  vatikan'ın aksine bahçesini de* ücret ödemeden gezebilirsiniz.
 • roma'daki müzelerden en iddialılarından biridir burası. içindeki eser sayısı ve kalitesi hayret vericidir lakin randevuyu 2 saatlik alabilmek üzücüdür çünkü audioguide bile bitmezken bakmanın tadına doymak mümkün değil o yüzden belki de 4 saat sürecek 2 randevu yaptırmalı mümkünse. bahçede dolaşmak ve gördüklerinizi sindirmek için binaya bakarak oturmak için bir gün ancak yeter. tatiliniz kısa olsa da buranın tadını çıkartabilmek mühim o yüzden 1 gün vakit ayırılsa pişman olunamayacağını düşünüyorum.