şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: gelibolu)
  • peter jackson'ın yöneteceği ve şimdiden oscar adayı olacağı garantisi verdiği filmi..
  • peter weir'in bi filmi.hayal kırıklıgı yaratmıstı bende. bide filmde siperlerde türk askerleri bagırıyodu "yandım allah" diye..
  • mel gibson'un başrolü mark lee ile paylaştığı, 81 yapımı başarılı bir film.
  • londrada, upper streette kaliteli bir kebapci
  • filmin kapaginda "hic bilmediginiz bir yerden hic bilmediginiz bir hikaye" yazisi ilgimi cekmisti. lakin, ben gelibolu'yu ve türkiye'yi iyi biliyordum filmden sonra 2.5 saat koltuklarim yarim metre havada kalmisti ilk defa türklere karsi objektif davranilan bir fimdi ayni zamanda yalniz filmin orjinal seslendirmelirinde türklerin dublajini kim yapti sanat yönetmenligini kim yapti bu kadar gercekci diye de merak ederim cogu zaman
  • londrada angel istasyonuna yakin iki adet subesei bulunan, efkarlandikca gidip sardalya ve yeni rakiyla kutsanabileceginiz, turk yemeklerini tanitmak istediginiz tum yabanci arkadaslarinizi tereddutsuz goturebilieceginiz bir turk restorani.(bkz: gallipoli/7)
  • bir peter weir filmi. weir, çekimlerden önce gelibolu gelibolu'ya gelmiş, çok da etkilenmiş. hatta savaştan kalan bir çok nesne toplamış ve bunların bazılarını filmde de kullanmış. ayrıca denize girmiş, zamanında askerlerin yaptığı gibi ve senaryoya bir su altı çekimi de eklemiş bu deneyiminden sonra.
    filme gelince, adının aksine, büyük bölümü gelibolu'da değil, avustralya'da geçiyor. ilk yarısı diyelim. ikinci yarının yarısı mısır'da, geri kalan dar bir bölüm de, yani filmin sonu ancak gelibolu'da geçiyor. weir, çok daha etkileyici işleyebileceği bir konuyu biraz es geçmiş gibi. yine de iyi bir film ama. savaş çekimlerinin zorluğunu aşabilseyermiş, ki yönetmen dar bütçe içinde bu kadar hareket edebilmiş, baya bi başyapıt olabilirmiş, ama olamamış. x
    filmde gelibolu olarak görülen coğrafya ise, avustralya'nın kıyılarından biri. ancak haklarınhı vermek lazım, kesinlikle çok benzer bir coğrafya yakalamışlar. ki yönetmen gelibolu gezisi sırasında bir çok fotoğraf çekmiş ve bunlarla karşılaştırıp karar vermiş çekim mekanına.