şükela:  tümü | bugün
 • * iki grammy, bir de tony ödüllü, kanadalı piyanist, besteci ve müzikal yazarı.

  bi çoğumuzun izleyince feleğini şaşırtan hair müzikalinin müziklerinin, let the sunshine in'in ve fame'in bestecisi olarak bildiğim amca. aynı ismi yıllar önce -sanırım- trt'de yayınlanan benny hill show'un müziklerini yapan adam olarak program sonunda gördüğümde ne yalan söyleyeyim, şaşırmıştım da bi miktar.

  şimdi sözlükte ukte olarak gördüğümde, biraz arayınca şaşırarak gördüm ki amca hala aktif, bilfiil üretiyor, 1928 doğumlu olmasına rağmen. üstelik de geçmişinde ürettikleri oldukça kabarık bi liste. demek ki herkes yapabileceğinin en iyisini yapınca öylece kalakalmıyormuş diye düşündüm. ne de olsa let the sunshine in'i yapınca ötesine gidemez bi insan sanmıştım. öyle değilmiş amcamız.

  anlam ve önemi, en çok, tüm bu yaptığı çalışmaların yanında jazz ve funk'a katkısından geliyor. çok kaliteli cazcılarla çalışmış, çalışmalarının james brown gibi müzisyenlere yol açtığı düşünülüyor. hip-hop müzisyenlerinin de kendisinden esinlendiği söyleniyor.

  bol bol film müziği yapmış ve de yapıyor halen. bi sürü çalışması var. tüm liste aşağıdaki adresten alınabilir.

  http://www.galtmacdermot.com/works.htm
 • (bkz: space dust)
 • (bkz: aquarius)
 • coffee cold parçasını icra eden inanılmaz müzisyen, besteci, piyanist. sadece bu parçasıyla bile yere göğe sığdırılmaması gerekiyor bu abimizin.

  parçanın rötuşlu, inanılmaz keyifli stüdyo versiyonu:
  http://www.youtube.com/watch?v=zmsnnh7tu34

  kendisinin orkestrasıyla canlı performansı:
  http://www.youtube.com/watch?v=tjxwcyl2l1m
 • (bkz: coffee cold)
  (bkz: the truth)
 • kanada'nın abd'ye ışıltılı hediyelerinden birisi daha. yetmişinden sonra funk/blues hayranı haline gelmiş birisi olarak hair müzikalinden uyarlanan filmi izleyip bu adamın peşine düşmemem olanaksız gibi bir şeydi. ulaşabildiğim her çalışmasını defalarca dinledim. adam hiç boş geçmemiş desem abartmış olmam. hayran kitlesi açısından sanal ortamlarda görece az rağbet görmesine ise üzülsem mi, kıskançlıkla sevinsem mi bilemedim doğrusu.

  kendisinin coffee cold parçasına hoş bir róisín murphy dokunuşu: https://www.youtube.com/watch?v=bvcjabttofs

  bu da çalma listesi, doya doya dinleyin diye.
 • efsane!
  jazz'ı sevdiren adam!